Сянката на заплахата от нова търговска война
“Взаимно разрушителна тарифна война”. Това предупреждение дойде от китайските държавни медии, след като новоизбраният американски президент Доналд Тръмп отново заплаши с налагане на по-високи мита за вноса на стоки в САЩ. Последното обещание за по-остра търговска политика бе отправено към Канада, Мексико и Китай, но заявката на Тръмп се простира отвъд това, включително засягайки Европейския съюз.
Пазарът вече реагира на новата ситуация и се подготвя за задаващата се търговска война. Инвестиционните банки очакват, например, китайският юан да се срине до рекордно ниски нива до края на следващата година.
В момента доларът се търгува за 7.25 китайски юана, но анализаторите прогнозират валутата да отслабне да отслабне до средно 7.51 за долар до края на 2025 г. Юанът се обезцени с около 5% през 2018 г. по време на първия президентски мандат на Доналд Тръмп, а през следващата година, когато търговското напрежение се засили, отслабна с още 1.5 на сто.
Китай поддържа строг контрол върху стойността на юана на сушата, като определя дневна цена, а валутата може да се търгува в диапазон от 2% около тази цена. Офшорната търговия се определя в по-голяма степен от пазара. Очаква се цената му също да се понижи спрямо долара, като от края на президентските избори в САЩ досега е загубил 2% от стойността си.
Китайските власти са изправени пред труден казус – да предпазят юана от прекалено голямо понижение, като същевременно се стремят да върнат икономиката в нормалния й ход. Страната се опитва да се справи с тежка имотна криза и слабо търсене, което засегна включително петролния пазар.
Всяко драстично поевтиняване на юана може да доведе до риск от засилване на изтичането на капитали и да предизвика сътресения на финансовите пазари, смятат икономисти.
Не само китайската икономика е изправена пред голямо предизвикателство в лицето на новата президентска администрация в САЩ. Републиканецът Доналд Тръмп обеща да наложи по-високи мита за вноса на стоки от Канада и Мексико. Ако митата станат факт, те ще отменят действието на USMCA – споразумението за свободна търговия, което Тръмп сключи с Канада и Мексико по време на първия си мандат. През 2023 г. над 83% от износа от Мексико и 75% от износа на Канада е насочен към САЩ. След новината в началото на седмицата индексът на щатския долар се повиши с 0.4%. Канадският долар се понижи с 0.8%, а мексиканското песо загуби 1.3%.
Европейската централна банка също е изправена на нокти, тъй като по-рестриктивната и консолидирана политика на Белия дом ще засегне търговията с Европа. Победата на републиканеца притесни националните правителства и длъжностните лица в Брюксел, които се опасяват, че митата ще унищожат големия търговски излишък на ЕС и ще подтикнат производителите от региона да прехвърлят производството си там.
Затова ЕЦБ мисли начини, с които да ограничи ефектите от евентуално обостряне на търговските отношения с Белия дом. В обширно интервю за Financial Times президентът на ЕЦБ Кристин Лагард призова европейските лидери да си сътрудничат с Тръмп и да купуват по-голям обем американски стоки, предупреждавайки че ожесточената търговска война рискува да унищожи глобалния икономически растеж. Според нея този мандат на Тръмп е “явна заплаха за Европа” като Лагард смята, че ЕС трябва “не да отвръща на удара, а да преговаря“ с новоизбрания президент, който заплаши с общо мито до 20% върху вноса. Европейската комисия, която ръководи търговската политика на 27-те държави – членки на ЕС, все още обмисля как да реагира.
Въпреки че според Лагард е твърде рано да се оценят последиците от американските мита върху инфлацията в еврозоната, по думите й ефектът ще е минимален в краткосрочен план. Всичко зависи обаче от размера на митата.
Европа в момента търси варианти за намиране на решение като според длъжностни лица един от тях е увеличаване на вноса на американски стоки, включително селскостопански продукти, както и втечнен природен газ и оръжия. ЕС има намерение да позволи на американски компании да участват в програми за подкрепа на съвместни военни поръчки с пари на европейските данъкоплатци, както и по-тясно съгласуване на търговската политика и геополитическите решения спрямо Китай.
КИТАЙСКАТА ЗАПЛАХА
Икономистите смятат, че заплахата на Тръмп да наложи значителни мита върху китайския износ за САЩ може да накара пекинските производители да наводнят европейските пазари със своите продукти, което ще представлява допълнителна заплаха за конкурентноспособността в Европа. Това кореспондира значително със заключенията в доклада на Марио Драги, който заяви, че старият континент значително изостава през икономическите си съперници и има нужда от сериозни инвестиции, за да стимулира конкурентноспособността си.
Дъмпингът на евтини продукти ще изостри напрежението между ЕС и Китай – един от основните му търговски партньори, и ще окаже допълнителен натиск върху региона, който е обхванат от икономическа стагнация след пандемията от COVID-19.
Според Лагард политиците трябва внимателно да наблюдават развитието на подобен сценарий и рисковете китайските стоки наистина да наводнят европейския пазар.