Как Йордан Дъбов научи България какво е специално кафе
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Този разговор започва с чаша кафе. Йордан Дъбов ме посреща с усмивка, говорейки по телефона с Мойсес Ерера – собственик на ферма за специално кафе в Хондурас. Отпивам първата глътка от двойното черно еспресо, а Дъбов сяда точно срещу мен. Зад гърба му – карта на света със снимките и имената на всеки един производител, с когото българският кафе предприемач работи.
Личното отношение се усеща навсякъде – от начина, по който Дъбов говори за фермерите, до послевкуса от кафето, който все още усещам по небцето си. После чувам Дъбов да казва, че успехът никога не е случаен, а е плод на усърден и постоянен труд. Няма как да не му повярвам – резултатите на бранда Dabov Specialty Coffee говорят сами – това е една от най-успешните компании за кафе в България, която генерира близо 3.5 млн. приходи от продажбата на кафе за 2023 г. Дъбов изгражда империята си от нулата, когато специалното кафе не просто не е познато у нас, но не съществуват нито материалната база, нито експертите, които да го приготвят.
Всичко започва в Прага. Дъбов заминава за чужбина, след като завършва наборната си служба в казармата в Харманли през 1996 г. Целта му – да стане музикант. Учи джаз тромпет в Пражката консерватория и за времето си е един от най-търсените джазови тромпетисти в Чехия и Европа. Междувременно работи във верига италиански хотели в Прага, където, благодарение на усърдието си, стига до длъжността мениджър по храните и напитките. Именно това води до близката му среща с кафето.
Тя се случва през 2007 г., когато Дъбов е изпратен на курс в чешката кафе Академия към SCAE (Specialty Coffee Association of Europe). За това съдейства мениджърката му в хотела, която забелязва, че Дъбов има афинитет към еспресото – обича да говори за кафе, да го приготвя и сервира, да го консумира. Този курс променя посоката на развитието му.
И въпреки че има доза съдбоносност в тази история, кафе предприемачът е далеч от мисълта, че точно този курс променя живота му и отваря очите му за магията на кафето. Искрата обаче е запалена и Дъбов се гмурка надълбоко в темата – започва да се интересува от пътя на кафето до чашката.
„Разбрах, че зад всяка хубава чаша кафе не стои само много качествена суровина, но и още много други неща. Една зелена костилка, почти негодна за екстрахиране в еспресо машина, се превръща във феноменален и завършен продукт, който след това ти трябва да „сготвиш“. Разбираш, че за да се случи това, кафето трябва да бъде намерено, организирано и транспортирано“, казва Дъбов.
Страстта му към течното черно злато го среща с La Boheme. Американската компания, която търгува с изпечено специално кафе, тъкмо се готви да стъпи на чешкия пазар и Дъбов някак убеждава шефовете си да купят оборудване за приготвяне на еспресо за десетки хиляди евро. Веригата хотели става първият клиент на компанията и започва да купува доволни количества кафе.
Дъбов започва да осъзнава, че ароматната напитка е фантастичен инструмент за комуникация, а за себе си – че обожава да говори по темата. И въпреки че тогава специалното кафе тепърва навлиза в Европа, клиентите на хотела, в който работи, започват да участват равностойно в разговора. „Колкото по-добре ти комуникираш посредством нещо, толкова по-добре се чувстваш и по-успешен можеш да бъдеш. Аз получих възможност да работя със специално кафе. Имах и инструмента, и продукта, и хубави технологии – целият възможен ресурс на планетата, за да събере човек много неща в една чаша. Чувството да сервираш на клиент нещо нетипично, което да го озадачи до такава степен, че той отново да се върне при теб, е несравнимо“, категоричен е Дъбов.
Тази страст води до първото голямо предложение. То идва през юли 2008 г., когато собственикът на американската компания за специално кафе La Boheme Чарлз Флиър предлага на Дъбов и съпругата му да загърбят уредения си живот в чешката столица и да се върнат обратно в България, където да продават специалното кафе на американската компания. „Чарлз ми каза, че съм посланик на кафето, че този бизнес ще се превърне в нещо много голямо и аз трябва да се върна и да стана предприемач. Не знаех как се става предприемач с кафе, без да имаш каквато и да било основа. Беше много трудно“, казва Дъбов.
РЕШЕНИЕТО Е ВЗЕТО В РАМКИТЕ НА НЯКОЛКО СЕДМИЦИ. Двамата със съпругата му се връщат в България, където не просто няма материална база и обучени специалисти – специалното кафе изобщо не е познато на българския потребител. През 2009 г., Дъбов основава академия, в която да обучава бъдещите кафе специалисти, а следващата година отваря врати и първият магазин за търговия на дребно под бранда My Gourmet World, който предлага изпеченото ароматно кафе на La Boheme.
Така Дъбов започва да гради основите на културата на пиене на специално кафе от нулата – почти непосилна задача, която днес, 16 години по-късно, самият той смята за почти изпълнена. „Ако бях слушал българския пазар, никога нямаше да водим този разговор. Защото аз до ден днешен щях да търся какво харесва българинът. Кафето или е добро, или не. И дали българинът ще го хареса, зависи единствено от периода, в който ще разбере каква е разликата“, казва Дъбов.
През 2010 г., докато Дъбов все още се бори с нагласите на българския пазар спрямо специалното кафе, предприемачът прави голяма крачка, купувайки печката Probat – най-добрата машина за изпичане на зелено кафе в Европа, като постепенно започва да предлага прясно изпечено кафе под своята марка. Предизвикателството се оказва набавянето на суровина – по онова време почти никой не иска да продаде зелено кафе на непознатия български бранд и Дъбов успява да се добере само до по-малки количества от европейски доставчици в Италия, Англия и Германия, като междувременно продължава да търси клиенти за кафето на La Boheme.
Истинският пробив в търсенето на суровината идва през 2013 г., когато Дъбов попада на Trabocca – един от водещите вносители на кафе от Етиопия, и прави първата сериозна поръчка – 30 чувала, или 180 кг зелено кафе. Огромното количество е купено за общ проект с певицата Люси Дяковска, когато Дъбов и съпругата му отварят първото кафене, което предлага най-добрите специални кафета в света. От Trabocca не могат да повярват, че толкова големи количества специално кафе са заявени от български бранд, и дори канят Дъбов във Великобритания за лична среща. Днес Dabov Specialty Coffee няма този проблем – както брандът, така и неговият основател са добре известни в цяла Европа.
Нещо повече – машината за печене на кафе не е само една. Във фабриката на Дъбов в Требич, която е създадена през 2017 г., има две машини Loring – най-скъпата, най-първокласната технология за печене на зелено кафе. Фабриката разполага и с лазерна машина за пречистване на зрънцата. Това е рядко срещано за Европа – сред хилядите пекарни на Стария континент може би около 10-ина разполагат с тази комбинация от технологии.
Първият бизнес, който се съгласява да започне да предлага специалното кафе на La Boheme, е един от най-емблематичните столични барове – By The Way. Този пробив се случва четири години след началото – през 2012 г. Дотогава Дъбов трябва да убеди своите потенциални клиенти, че специалното кафе е по-качествено и по-добро, но вместо това среща множество откази, а кафето, което продава, е заклеймено като отвратително и кисело. „Винаги съм искал да съм втори или трети на пазара – минаваш по една дори и леко отъпкана пътека. Но е много трудно да проправиш път, по който да тръгнат всички след теб. Днес колегите ни нямат нашия проблем – те работят с вече утвърдена публика“, споделя още Дъбов.
Големият пробив се оказва в подхода. Дъбов променя бизнеса с продажбата на кафе, като разделя суровината от оборудването, нужно за приготвянето ѝ. Масова практика е дистрибуторът да предостави оборудване – кафето върви с еспресо машина, кафемелачка и други пособия в обща кошница. Дъбов обаче успява да мотивира бизнеса да инвестира в собствено оборудване.
Постепенно популярността и на бранда, и на Дъбов растат както у нас, така и в чужбина. През 2013 г. предприемачът е поканен за наблюдаващ съдия на може би най-престижния конкурс за специални кафета в света – Cup of Excellence. През следващите четири последователни издания на състезанието Дъбов се утвърждава като експерт и успешно издържа тестовете за член на комисията. Към края на 2014 г. My Gourmet World се ребрандира и така се ражда Dabov Specialty Coffee. Тогава Дъбов започва да усеща, че нагласите към специалното кафе в България постепенно се променят, а по отъпканата от него пътека в България започват да вървят и други компании.
През 2015 г. компанията вече има достатъчен капацитет да започне да поръчва кафе директно от страните производителки. Първото кафе, което Дъбов внася у нас, е Гватемала Cup Of Excellence – №1 – най-доброто кафе в Гватемала за 2016 г. и второто най-добро в света. Тогава Dabov Specialty Coffee купува цялата партида – 700 кг, като още следващата година Дъбов и съпругата му внасят и първия цял контейнер от Бразилия – 320 чувала, или близо 20 хил. кг кафе. Днес Dabov Specialty Coffee купува около 10-12 контейнера на годишна база.
УСПЕХЪТ НА БРАНДА DABOV SPECIALTY COFFEE се дължи на цялостното отношение на Йордан Дъбов към кафето – не само като напитка, но и като суровина. Ключовата дума за бизнеса му е „устойчивост“. Кафето, което предприемачът избира, идва от фермери, които се стараят да пазят околната среда и работят за развитие на регионите, в които живеят. Това е ключово, особено в момент, в който Европейската комисия започва да прилага регламент в борбата срещу обезлесяването. Съгласно този документ търговците на различни стоки, сред които кафе и какао, ще трябва да гарантират, че продуктите им не са свързани с изсичането на гори. Това значително ще оскъпи както процеса, така и крайния продукт. Регламентът трябваше да започне да се прилага в края декември тази година, но Европейската комисия го отложи до края на 2025 г., за да се гарантира правилното и ефективно изпълнение на заложените в документа изисквания.
„Приятелство, качество и една година труд стоят зад всяка глътка. За потребителите това е просто чаша кафе. За комерсиалните играчи това е просто чаша кафе. За дистрибуторите това е просто чаша кафе. За мен е всичко – традиция, устойчивост, поколения труд“, споделя Дъбов. Поглеждам картата зад гърба му, отпивайки последната глътка от двойното черно еспресо, и си давам сметка, че това в действителност е така – хората, с които Дъбов работи, са на първо място негови приятели – поддържа близки отношения с тях, често посещава фермите им и познава техните истории. Говори за течното черно злато едновременно като за магия и страст, в която участват много хора, но и като за бизнес, който генерира огромни приходи. Вероятно това е балансът между артиста и прагматика – двете думи, които описват прекрасно предприемача тромпетист Йордан Дъбов.
Днес той вече може да отговори на въпроса как се става предприемач – с постоянство и желание да добавиш стойност. „Никога не съм се съмнявал, че съм поел по правилния път. През 2008 г., когато започнахме, гарант за качество беше La Boheme Cafe. След това гарант за качество станаха европейските доставчици. Исках гарант за качество да стана аз. Смятам, че това е начинът, по който се гради име. Успяхме да го извоюваме в последните 12 години“, казва Дъбов.