Китай – най-големият доставчик на подправки в ЕС
Близо 340 хил. метрични тона. Това е количеството подправки, които са внесени в Европейския съюз от трети държави през 2023 г. Основният вносител е Китай, който отговаря за 39% от целия внос.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През 2023 г. са внесени 114 хил. тона джинджифил, показват данни на “Евростат”. Втората най-внасяна подправка на територията на блока е паприка (110 600 метрични тона). Китай е основен вносител и на двете като отговаря съответно за 43 на сто и 73% от вноса.
- Третата най-внасяна подправка в ЕС е пиперът (50 300 метрични тона) като 63% от вноса е от Виетнам.
- Куркумата (16 000 тона) е на четвърто място, като повече от три четвърти от нея е с произход от Индия (79%). Канелата (13 300 тона) заема 5-то място сред най-внасяните подправки, като по-голямата част от вноса е от Виетнам (35%).
АКЦЕНТ
В сравнение с 2013 г. количеството на подправките, внесени от страни извън ЕС, се е увеличило с 44%. Вносът на куркума и джинджифил в ЕС се е увеличил повече от два пъти (съответно с +140% и +112%). За разлика от тях вносът на пипер е намалял (-19%) от 2013 г. насам.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
739 млрд. евро. Това е размерът на двустранната търговия между ЕС и Китай през 2023 г. по данни на Европейската комисия. Пекин е вторият най-голям търговски партньор на ЕС след САЩ, но търговският баланс е трайно в полза на Китай. Износът на ЕС за Китай възлиза на 223.6 млрд. евро, докато вносът на ЕС от Китай възлиза на 515.9 млрд. евро.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Числата показват, че търговските взаимоотношения с Китай са сериозни. В същото време икономическите отношения с Китай са критично небалансирани, смята Европейската комисия – както по отношение на търговските потоци, така и на инвестициите. От ЕК са категорични, че икономическият модел на Китай води до системни смущения с отрицателни странични ефекти. Ключов негативен ефект оказват и китайските политики в подкрепа на приоритетни сектори – например субсидиите за производителите на електромобили.
Затова е особено важно как ще се развие търговския спор между Брюксел и Пекин, който започна с налагането на по-високи мита за вноса на електромобили и какъв ще бъде отговорът на Китай.
Затова и пазарът внимателно следи дали ще се намери решение на назряващия между ЕС и Пекин търговски спор. Брюксел въведе по-високи мита за вноса на електромобили от Китай, а азиатската държава отвърна на удара с проверки на европейската хранително вкусова промишленост, наложи ограничения върху вноса на френски коняк. Преговорите между Брюксел и Пекин продължават като през последните месеци в Китай са се провели редица срещи за намиране на решение.
Въпросът е особено чувствителен след резултатите от президентските избори в САЩ миналия месец, които бяха спечелени от Доналд Тръмп. Републиканецът заплаши с по-високи мита за вноса на стоки в САЩ и тежки рестрикции, което в крайна сметка може да доведе до последствия за икономиката на стария континент. Анализаторите се опасяват, че заради вдигането на бариерите от страна на САЩ Китай ще наводни европейския пазар със стоки, което представлява заплаха за местните бизнеси.