Петролът започва седмицата с ръст
Петролът започва седмицата с ръст, след като пазарът бе подкрепен от силната производствена активност в Китай – втория по големина потребител на петрол в света. Положителен ефект оказа и повишаването на напрежението в Близкия изток, където Израел поднови атаките срещу Ливан, въпреки споразумението за прекратяване на огъня.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.84% до 72.44 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст с 0.88% до 68.57 долара за барел.
- Петролният пазар реагира положително, след като проучване на частния сектор показа, че през ноември производствената активност в Китай се е увеличила с най-бързия си темп от пет месеца насам.
- Данните за ръста в производствената активност в Китай идва във важен момент за световната икономика, , особено когато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп увеличава заплахите си по отношение на търговската политика и има сериозни намерения за драстично повишаване на митата за вноса на стоки в САЩ.
- Миналата седмица и двата бенчмарка претърпяха седмичен спад от над 3%, след като опасенията за нарушаване на веригата на доставки в Близкия изток отслабиха заради примирието между Израел и ливанската групировка “Хизбула”.
АКЦЕНТ
Анализаторите виждат светлина в тунела заради разширяването на производствената активност в Китай. Това носи леко облекчение и надежда, че търсенето на петрол засега може да се задържи.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Цените на петрола успяха да се стабилизират през новата седмица, след като продължаващото разширяване на производствената дейност в Китай, която отразява до известна степен успеха на мерките на китайските власти за стимулиране на икономиката”, заяви Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
ДОПИРАТЕЛНА
Пазарът много внимателно следи и ситуацията в Близкия изток. Израел поднови ударите си по Ливан, въпреки постигнатото миналата седмица примирие. Според изявление на ливанското здравно министерство няколко души са били ранени при удари в южната част на страната. Междувременно въздушните удари са се засилили и в Сирия.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Прогнозите за свръхпредлагане през 2025 г. също дърпат пазара надолу, въпреки очакванията ОПЕК+ удължи съкращенията на добива и след януари. Тази седмица Организацията на държавите износителки на петрол трябва да се събере, за да обсъди политиката си през първите месеци на следващата година. Според анализатори удължаване на съкращенията ще даде на ОПЕК+ повече време да оцени ефектите от действията на новата администрация в Белия дом, след като Доналд Тръмп спечели президентските избори. Световната икономика е в очакване на по-строга търговска политика и по-високи мита за внос на стоки в САЩ.