Война на чипове: САЩ подготвя трети удар срещу Китай
САЩ подготвя трети удар срещу китайската полупроводникова индустрия, твърдят източници на агенция “Ройтерс”. Това е последният залп в задълбочаващата се война на чипове между двете държави, който се случва в момент на повишено търговско напрежение между Пекин и Вашингтон заради очакваните по-високи мита за вноса на китайски стоки в САЩ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според информацията на агенция “Ройтерс” САЩ подготвят трети пореден удар срещу китайската полупроводникова индустрия за последните три години.
- Очаква се мерките да бъдат обявени днес.
- Смята се, че ще бъде ограничен износа на 140 компании за оборудване за чипове, след които Naura Technology Group.
- Пакетът включва ограничения върху доставките от Китай на чипове с високоскоростна памет (HBM), които са от решаващо значение за приложения от висок клас, като например обучението на изкуствен интелект.
- Ще бъдат въведени и ограничения върху 24 допълнителни инструмента за производство на чипове и три софтуерни инструмента, както и нови ограничения върху износа на оборудване за производство на чипове, произведено в държави, сред които Сингапур и Малайзия.
- Ограниченията върху инструментите вероятно ще навредят на Lam Research, KLA и Applied Materials, както и на неамерикански компании като холандския производител на оборудване ASM International.
- Засегнати от мерките са още две инвестиционни компании и над 100 производители на инструменти за производство на чипове, твърдят източниците. За първи път САЩ ще добавят две дружества, които правят инвестиции в чипове – китайската компания за частни капиталови инвестиции Wise Road Capital и технологичната компания Wingtech Technology Co
- Целта е да се ограничат амбициите на Пекин в областта на полупроводниците като новите мерки ще засегнат и китайските производители на инструменти за чипове Piotech и SiCarrier Technology.
АКЦЕНТ
Това е последното мащабно усилие на администрацията на Джо Байдън за ограничаване на възможностите на Китай за производство и достъп до най-новото поколение чипове, които могат да помогнат на азиатската държава да спечели предимство в борбата за изкуствения интелект. Полупроводниците могат да бъдат използвани включително за военни цели или други действия, които биха могли да застрашат националната сигурност на САЩ.
ДОПИРАТЕЛНА
Новите действия идват само няколко седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, който на свой ред обеща да бъде по-суров спрямо Китай, въвеждайки по-високи мита за вноса на стоки. Очаква се републиканецът да запази много от мерките на предишната администрация.
НОВ УДАР ПО HUAWEI
Според САЩ някои от компаниите, сред които Swaysure Technology Co, Qingdao SiEn и Shenzhen Pensun Technology Co, работят с китайската Huawei Technologies – лидер в областта на телекомуникационното оборудване. Компанията попадна под ударите на американски санкции през 2019 г., които спряха достъпа на компанията до услугите на Google.
Основната цел на санкциите тогава бе да затруднят китайската компания да продава оборудване в САЩ и да купува компоненти от американски доставчици. Резултатът обаче бе тъкмо обратния – Пекин рязко увеличи инвестициите си в модерни технологии за производство на чипове и наля милиарди в насърчаване на вътрешното производство.
Въпреки санкциите Huawei пусна на пазара Mate 60 Pro, който използва 7-нанометров чип, а миналата седмица стартира продажбата и на неговия наследник – Mate 70, който е със своя собствена операционна система HarmonyOS Next – явен знак, че Huwei е скъсала напълно със зависимостите си от американските технологии.
Новите компании ще бъдат добавени към списъка на субектите, което ще забрани на доставчиците от САЩ да извършват доставки за тях, без да са получили специален лиценз.
ЗАЩО ТОВА Е ВЪЗМОЖНО
Основната причина това да е възможно е FDPR или т.нар. правило за преките чуждестранни продукти. То позволява на Вашингтон да контролира продажбите на продукти, произведени навсякъде по света. На практика това малко известно правило разширява правомощия на американските регулатори за контрол на износа на технологии, далеч отвъд границите на САЩ. Разпоредбата е въведена за първи път през 1959 г. и цели контрол на търговията с американски технологии. По същество тя гласи, че ако даден продукт е произведен с помощта на американска технология, правителството на САЩ има право да спре продажбата му – включително на продукти, произведени в чужда държава.
Именно това правило бе използвано през октомври 2022 г. върху ASML, а по-късно – и върху Япония. Този път Япония и Нидерландия са освободени, но други държави ще бъдат засегнати, тъй като новите правила ще разширят правомощията на САЩ за ограничаване на износа на оборудване за производство на чипове от американски, японски и холандски производители. Засегнати ще бъдат компании в Малайзия, Сингапур, Израел, Тайван и Южна Корея. Новите правила се публикуват след продължителни дискусии с Япония и Нидерландия, които заедно със САЩ доминират в производството на модерно оборудване за производство на чипове.
Правилото ще намали до нула количеството американско съдържание, което определя кога определени чуждестранни продукти подлежат на американски контрол. Това ще позволи на САЩ да регулират всяка стока, изпратена в Китай от чужбина, ако тя съдържа американски чипове.