Главният изпълнителен директор на Intel беше принуден да напусне
Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер беше принуден да напусне по-малко от четири години след като пое ръководството на компанията. Той предава контрола на двама свои помощници, докато американският производител на чипове, който преминава през трудности, търси постоянен заместник.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Гелсингер подаде оставка след среща на борда, на която директорите преценили, че скъпият и амбициозен план на Гелсингер за възстановяване на Intel не дава резултати и напредъкът на промените не е достатъчно бърз, съгласно източник на Ройтерс, запознат с въпроса.
- Бордът му предложил да се пенсионира или да бъде отстранен, като той избрал да подаде оставка, според източника.
- Напускането му се случва далеч преди завършването на четиригодишния му план за възстановяване на лидерството на компанията в производството на най-бързите и най-малките компютърни чипове, титла, която тя загуби в полза на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, която произвежда чипове за конкурентите на Intel, като Nvidia.
- Под ръководството на Гелсингер, Intel изпадна в упадък, със стойност на пазара, която е повече от 30 пъти по-малка от тази на Nvidia, лидер в производството на чипове за изкуствен интелект.
- Гелсингер през 2021 г. наследи компания, пълна с предизвикателства, които той усложни. Поставяйки високи амбиции за производство и AI възможности сред основните клиенти, Intel в крайна сметка загуби или анулира договори под негово наблюдение и не успя да достави обещаните стоки, според специален доклад на Ройтерс. Той направи оптимистични твърдения за бъдещи сделки с AI чипове, които надхвърлиха собствените оценки на Intel, което накара компанията да отмени скорошна прогноза за приходите.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
63-годишният Гелсингер увери както инвеститорите, така и американските служители, които субсидират обрата на Intel, че производствените му планове остават в действие. Пълните резултати обаче няма да бъдат известни до следващата година, когато компанията има за цел да върне флагмански чип за лаптоп обратно в собствените си фабрики.
Акциите на компанията поевтиняха с 0.5%. Акциите загубиха повече от половината от стойността си тази година и бяха заменени миналия месец от Nvidia в индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average. Съперникът Advanced Micro Devices (AMD се покачи с 3.6%.
Компанията назначи главния финансов директор Дейвид Зинснер и старшия изпълнителен директор Мишел Джонстън Холтхаус за временни изпълнителни директори, докато нейният борд открие нов главен изпълнителен директор.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Въпреки че постигнахме значителен напредък във възстановяването на производствената конкурентоспособност и изграждането на способностите да бъдем производител от световна класа, ние знаем, че имаме още много работа за вършене в компанията и сме поели ангажимент да възстановим доверието на инвеститорите“, каза Франк Йери, независим председател на борда.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Гелсингер обяви своя план за възстановяване през юли 2021 г., когато компанията вече беше в затруднение заради години на грешки в производствените операции. Под негово ръководство компанията започна изграждането на нови фабрики за 20 милиарда долара в Охайо и наемането на по-голямо работно място – 132 000 служители, което беше повече, отколкото Intel е имала дори по времето, когато беше най-големият играч в бизнеса с чипове.
Но разходите съвпаднаха с постпандемичното сриване на пазара за лаптопи и компютри, което на свой ред доведе до значителен спад на брутните маржове на Intel, които паднаха под историческите норми, като същевременно натиснаха акциите ѝ.
Разходите в крайна сметка принудиха Гелсингер да предложи план за съкращения и потенциални продажби и разделяне на активи.
„Акциите загубиха над 60% под неговото ръководство, така че това не би трябвало да бъде голяма изненада“, каза Раян Детрик, главен пазарен стратег в инвестиционната консултантска компания Carson Group. „Нужно е ново ръководство, за да се обърнат нещата, и може да се каже, че всяко от неговите основни стратегически решения е под въпрос, включително решението да се съсредоточи върху това да стане договорен производител.“
Гелсингер също не успя да създаде ефективен чип за изкуствен интелект, който да бъде конкуренция на Nvidia, която започна своето изкачване към това да стане компания с пазарна стойност от 3 трилиона долара, като захранва услуги като ChatGPT.
„В края на деня, нужни са водещи продукти, иновации и изпълнение, нищо от които не видяхме по време на управлението на Пат Гелсингер“, каза Ханс Мозесман, анализатор в Rosenblatt Securities.