Китай забранява износа на галий, германий и антимон за САЩ
Китай ще забрани износа за САЩ на изделия, свързани с галий, германий, антимон и свръхтвърди материали, които имат потенциални военни приложения, съобщиха от Министерството на търговията във вторник. Това се случва ден след последната репресия на Вашингтон срещу китайския сектор на чиповете, информира “Ройтерс”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Директивата на Пекин относно т.нар. изделия с двойна употреба, която се позовава на опазването на националната сигурност и интереси и влиза в сила незабавно, изисква също така по-строг преглед на крайното предназначение на графитните изделия, доставяни за САЩ.
- Ограниченията засилват прилагането на съществуващите ограничения върху износа на критични минерали, които Пекин започна да въвежда миналата година, но се прилагат само за САЩ в последната ескалация на търговското напрежение между двете най-големи икономики в света преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
- Въпреки това до октомври тази година не е имало китайски доставки на обработен и необработен германий или галий за САЩ, въпреки че година по-рано това е бил съответно четвъртият и петият по големина пазар за минералите, сочат китайските митнически данни.
- Галият и германият се използват в полупроводниците, а германият – в инфрачервените технологии, оптичните кабели и соларните клетки.
- По подобен начин общите доставки на продукти от антимон в Китай през октомври спадат с 97% спрямо септември, след като в сила влизат мерките на Пекин за ограничаване на износа му. Миналата година на Китай се падаха 48 % от добивания в световен мащаб антимон, който се използва в боеприпаси, инфрачервени ракети, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, както и в батерии и фотоволтаично оборудване.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
Съобщението на Китай идва, след като в понеделник Съединените щати предприеха третата си репресия за последните три години срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа на 140 компании, включително производителя на оборудване за чипове Naura Technology Group.