Петролният пазар тръпне в очакване на срещата на ОПЕК+
Петролният пазар застина в очакване на предстоящата тази седмица среща на Организацията на държавите, износителки на петрол. Котировките отчетоха минимални промени като инвеститорите следят какво ще бъде решението на ОПЕК+ за предстоящото догодина засилване на добивите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” отчетоха ръст от 0.43% до 72.14 долара за барел, след като отчете спад от само 1 цент по време на предходната сесия.
- Американският лек петрол се повиши с 0.40 на сто до 72.14 долара за барел. Преди това WTI се повиши с 10 цента.
- Цените на петрола от двете страни на Атлантическия океан се понижиха с повече от 3% през миналата седмица.
- Инвеститорите са в очакване на предстоящата на 5 декември среща на ОПЕК+. Според източници на “Ройтерс” групата ще удължи съкращенията на добивите до първото тримесечие на следващата година.
- Пазарни наблюдатели са категорични, че ОПЕК+ няма друг избор, освен да отложи за пореден път плановете си. Според Приянка Сачдева от Phillip Nova това отлагане може и да бъде краткотрайно – с около месец, тъй като има голям натиск от страна на участващите страни за увеличаване на производството.
АКЦЕНТ
Организацията на държавите износителки на петрол иска да засили добивите си, но е под натиска на слабо търсене, което засилва перспективите от свръхпредлагане догодина. Това оказва негативно влияние на цените. На групата се пада около половината от световното производство на петрол.
ДОПИРАТЕЛНА
Перспективите за потреблението остават слаби, като търсенето на петрол в Китай се очаква да достигне своя връх още през следващата година, което допълнително ще задълбочи разликата между търсенето и предлагането. Опасенията, че Федералният резерв на САЩ може да не намали лихвените проценти на заседанието си през декември, също ограничиха цените на петрола, компенсирайки положителните сигнали от Китай
КОНТРА
Липсват катализатори, които да придвижат пазара драстично напред. Налице е и слабо търсене като Сачдева очаква цените на петрола да се движат в ограничен диапазон с тенденция към понижение.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол в света, да намали цените за азиатските купувачи до най-ниското ниво от поне четири години насам.