Проектът “Бромо”: Европейският опит за надмощие над Starlink на Илън Мъск
Airbus, Thales и Leonardo създават на съвместна космическа компания, която да се конкурира със Starlink на Илън Мъск. Съвместният проект носи кодовото име “Бромо”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- “Проект Бромо“, кръстен на индонезийски вулкан, има амбицията да се превърне в лидер в Европа по модела на MDBA – мултинационалната корпорация, специализирана в проектирането, разработването и производството на ракети и свързани системи. MBDA е собственост на Airbus, Leonardo и BAE Systems.
- За подобно партньорство се намеква отдавна, но до този момент водещите европейски производители на спътници са казвали единствено, че търсят възможности за съвместна работа, за да тласнат сектора, белязан от големи загуби, към развитие.
- Нещо повече – компаниите искат да спечелят надмощие спрямо SpaceX на Илън Мъск, която беляза бърз растеж и в момента доминира в ниската околоземна орбита със Starlink.
- Най-големите европейски производители на сателити традиционно се фокусират върху сложни космически апарати в геостационарна орбита, но са засегнати от появата на евтини малки сателити в ниска околоземна орбита.
- Макар и все още на ранен етап, разговорите са в досттъчно напреднал стадий, за да може на съвместния проект да се даде кодово име и структура на новата компания, която да обединява сателитни активи, а не един партньор да купува активи от останалите, твърдят източниците на “Ройтерс”.
- Разговорите включват различни технически дискусии, посочва пред агенцията главният изпълнителен директор на Leonardo Роберто Чинголани. Засега Airbus и Thales отказват коментар.
ПРОБЛЕМИТЕ В AIRBUS
Новината за евентуални нов гигант в космоса идва на фона на проблеми, с които Airbus се бори отдавна. Хиляди работници на Airbus очакват подробности за съкращенията на работни места в космическата индустрия и отбраната, които ще бъдат представени на синдикатите в сряда и четвъртък. През октомври компанията обяви, че ще съкрати около 2500 работни места или 7% от служителите в подразделението си за отбрана и космонавтика, до средата на 2026 г.
Очаква се по-голямата част от съкращенията на Airbus да засегнат бизнеса с космически системи на стойност 2 млрд. евро (2,10 млрд. долара). Повечето от космическите дейности на Airbus се осъществяват във Франция. Вероятно засегнато ще бъде и подразделението “Отбрана и космос” в Германия. Под въпрос са работните места на служителите във Великобритания и Испания.
Airbus заяви, че се очаква съкращенията да бъдат постигнати чрез доброволни схеми.
Thales, която има два съществуващи алианса с Leonardo в областта на спътниците и услугите, води преговори със синдикатите относно плановете си да съкрати 1300 позиции, свързани с космическите изследвания.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Възникващата дружба между космическите компании чрез проекта “Бромо“ и неговата визия за европейски сателитен шампион ще отнеме време, тъй като създаването на съвместната компания години наред бе в застой.
През юли тази година Роберто Чинголани, който е и бивш министър на екологичния преход в кабинета на италианския премиер Марио Драги, заяви, че трите компании работят усилено, за да създадат един общ европейски космически алианс. Airbus и Thales Alenia Space са най-големите европейски производители на спътници за телекомуникации, навигация и наблюдение.
КОНТРА
Това не е единственият опит за създаването на гигант, който да се конкурира със Starlink на Мъск. През 2022 г. операторите на сателитен интернет OneWeb и Eutelsat обявиха, че планират сливане в опит да се превърнат в сериозен конкурент на SpaceX.