Съдът отново спря рекордния бонус за Мъск
Съдия в Делауер за втори път отхвърли рекорден пакет за възнаграждение за милиардера Илън Мъск, въпреки че бонуса на стойност 56 милиарда долара беше одобрен от акционерите на Tesla през юни. Съдията потвърди предишното си решение, че акционерите на компанията са били твърде силно повлияни от Мъск, за да одобрят пакета.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Решението в понеделник на съдия Кейтлийн Маккормик от Съда по собственост в Делауер потвърди, че Илън Мъск е имал твърде голямо влияние върху борда на директорите на Tesla, когато през 2018 г. е бил одобрен неговият пакет за възнаграждение.
- През януари Маккормик постанови, че пакетът за възнаграждение на Мъск трябва да бъде анулиран заради неговото „огромно влияние“ върху компанията и неспособността на Tesla да докаже, че компенсацията е „напълно справедлива.“
- Тя заяви, че Tesla трябва да обсъди „форма на окончателна заповед,“ която да приложи нейното решение, и да представи съвместно писмо, в което да бъдат посочени всички въпроси, които „трябва да бъдат разгледани, за да се приключи делото на ниво съдебен процес.“
- След януарското решение обаче, акционерите на Tesla се събраха през юни и гласуваха за одобрение на пакета за възнаграждение на стойност 56 милиарда долара. Но в новото решение на Маккормик се казва, че искането съдът да „промени своето решение“ след гласуването на акционерите противоречи на „множество установени правни принципи.“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Акционерът на Tesla Ричард Торнета заведе дело срещу компанията, като твърди, че планът за възнаграждение на Илън Мъск е прекомерен и бордът на директорите е нарушил своите задължения, като е одобрил базиран на резултати план, който представлява „най-голямата потенциална компенсационна възможност, наблюдавана някога на публичните пазари.“
Съдия Кейтлийн Маккормик разгледа подробно отношенията между борда и Мъск и заяви, че компанията не е защитила интересите на акционерите. В последното си решение Маккормик подчерта, че гласуването на борда на Tesla през юни за одобряване на плана за възнаграждение не може да има правен ефект за утвърждаването му.
Първоначално пакетът беше оценен на 2.6 милиарда долара, но нарасна до 56 милиарда долара към момента, когато Маккормик го обяви за невалиден през януари. По данни на Bloomberg стойността на пакета достигна 101.5 милиарда долара към затварянето на пазара в понеделник. Пазарната капитализация на Tesla възлизаше на 1.12 трилиона долара към същия ден.
ОЦЕНКАТА НА FORBES
Според оценките на Forbes, към понеделник вечерта нетното състояние на Илън Мъск възлиза на 336.8 милиарда долара, което го прави най-богатия човек в света. При тази оценка Forbes е намалил стойността на спорните опции за акции с 50%.