Петролът поскъпна заради повишаване на геополитическото напрежение
Петролът отчете лек ръст в сряда, тъй като пазарните участници се фокусираха върху назряващото геополитическо напрежение и предстоящата среща на ОПЕК+ в петък.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.30 на сто до 73.84 долара за барел, след като във вторник суровината, която е референтна за Европа, регистрира най-сериозното си увеличение за последните две седмици – с 2.5%.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.33% до 70.17 долара за барел.
АКЦЕНТ
Геполитическите сътресения са основната движеща сила на пазара в момента. Нестабилното споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската групировка “Хизбула”, обявеното военно положение от президента на Южна Корея вчера и сблъсъците в Сирия заплашват да въвлекат сили от няколко държави производителки на петрол. Всичко това, според Приянка Сачдева – пазарен анализатор на Phillip Nova, подкрепя цените.
КОНТРА
Пазарът обаче до голяма степен е фокусиран и върху друго – перспективите за търсенето през следващата година и вероятността от свръхпредлагане заради неблагоприятните сигнали от САЩ и Китай – двете най-големи световни икономики, допълва Сачдева.
ДОПИРАТЕЛНА
Притесненията са основателни, още повече заради повишаването на запасите в американските складове с 1.2 млн. барела миналата седмица, по данни на пазарни източници. Запасите от бензин също са се повишили драстично – с 4.6 млн. барела и то в седмицата на Деня на благодарността, когато се очакваше сериозно увеличение на пътуванията.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
По-късно днес се очакват официални данни за запасите в САЩ от Администрацията за енергийна информация. Очакванията на анализаторите са за спад при петрола със 700 хил. барела и 639 хил. барела при бензина. Очаква се още тази седмица да се проведе срещата на ОПЕК+ като надеждите са, че организацията ще удължи съкращенията на добивите си и след януари, когато се планираше ускорение на производството. Това обаче заплашва пазара от свръхпредлагане на фона на прогнози за слабо търсене през 2025 г.