Перспективите за слабо търсене тегнат над петролния пазар
Петролът е напът да завърши седмицата със спад преди предстоящата през уикенда среща на държавите от ОПЕК+. Причината – очакваното решение на организацията да удължи съкращенията на добивите, което само подчертава прогнозите за слабо търсене през следващата година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.14 на сто до 71.99 долара за барел. Цената на суровината се е понижила с близо 1 долар за последните 24 часа.
- Американският лек петрол регистрира минимално понижение по време на предходната сесия – с 0.06 на сто до 68.26 долара за барел. Вчера суровината се търгуваше за 68.59 долара.
- Брентът е напът да регистрира седмичен спад от над 1%, докато американският лек петрол остава стабилен.
АКЦЕНТ
Въпреки това пазарът остана относително стабилен през седмицата, тъй като очаква развоя на предстоящата този уикенд среща на ОПЕК+, където по всяка вероятност ще бъде взето поредното решение за удължаване на доброволните съкращения. Групата отговаря за около половината от световния добив на петрол и планираше да започне засилва производството от октомври 2024 г., но забавянето на световното търсене и нарастващият добив в други страни я принудиха да отложи плана няколко пъти.
КОНТРА
Въпреки че решението на ОПЕК+ е очаквано, това само подчертава огромното предизвикателство пред пазара – слабото търсене на горива, което ще продължи да тегне и през 2025 г., според прогнозите. Опасенията се засилват допълнително и заради данните за запасите на петрол в САЩ като според Администрацията за енергийна информация те са се увеличили с 1.2 млн. барела миналата седмица. Запасите от бензин също са се повишили драстично – с 4.6 млн. барела и то в седмицата на Деня на благодарността, когато се очакваше сериозно увеличение на пътуванията.
ДОПИРАТЕЛНА
Очевидно слабото търсене на петрол в САЩ не е единственото предизвикателство. Китайската икономика – втората по големина в света, също се опитва да се пребори с икономически застой. Търсенето на петрол във втората по големина държава вносител също остава на ниски нива, което предопределя глобалния пазар.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“При нарастващите опасения за глобалното търсене на петрол през 2025 г. дори омекотяването на щатския долар през последните няколко сесии изглежда не успя да поправи дъното под цените на петрола“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.