Световните цени на храните достигат 19-месечен връх
Индексът на световните цени на храните на ООН се покачи през ноември до най-високото си ниво от април 2023 г., като основен фактор за това бяха рязко нарастващите котировки на растителните масла.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Ценовият индекс, изготвен от Организацията по прехрана и земеделиеи на ООН (FAO) за проследяване на най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, се е увеличил до 127.5 пункта през миналия месец, спрямо ревизираните 126.9 пункта през октомври.
- Индексът на цените на растителните масла на FAO се увеличи с 7.5% през ноември спрямо октомври, отбелязвайки второто си голямо покачване за два месеца и с 32% по-висок от нивото му през същия месец на миналата година. Цените на палмовото масло се покачиха допълнително заради опасенията от по-ниско от очакваното производство поради прекомерни дъждове в Югоизточна Азия. Цените на соевото масло нараснаха заради глобалното търсене на внос, докато котировките на рапичното и слънчогледовото масло се увеличиха поради прогнози за затягане на глобалното предлагане, което се отрази на съответните им пазари.
- Индексът на цените на млечните продукти на FAO запази възходящата си траектория през ноември, увеличавайки се с 0.6 процента спрямо октомври, като основен двигател за това беше възстановяването на глобалното търсене на внос на сухо мляко. Цените на маслото достигнаха ново рекордно ниво заради силно търсене и ограничени запаси в Западна Европа, докато цените на сиренето се повишиха поради ограничените възможности за износ.
- Индексът на цените на зърнените храни на FAO намаля с 2.7 процента, като беше с 8 процента по-нисък спрямо предходната година.
- Цените на пшеницата спаднаха поради по-слабото международно търсене и увеличени доставки от текущата реколта в Южното полукълбо.
- Цените на царевицата останаха стабилни, тъй като силното вътрешно търсене в Бразилия и търсенето на Мексико за доставки от Съединените щати бяха компенсирани от благоприятни климатични условия в Южна Америка, намалено търсене за украински доставки и сезонен натиск от текущата реколта в САЩ.
- Индексът на цените на ориза на FAO спадна с 4 процента през ноември, подтикнат от увеличената конкуренция на пазара, натиск от реколтата и валутни колебания.
- Индексът на цените на захарта на FAO спадна с 2.4 процента спрямо октомври, под влияние на започналия сезон на смилане в Индия и Тайланд и облекчените опасения относно перспективите за реколтата от захарна тръстика в Бразилия, където последните дъждове подобриха влажността на почвата.
- Индексът на цените на месото на FAO намаля с 0.8 процента през ноември, основно заради по-ниските котировки на свинско месо в Европейския съюз, отразяващи изобилието от предлагане и постоянно слабо търсене както на глобално, така и на вътрешно ниво.
- Цените на овче и птиче месо леко спаднаха, докато международните котировки за говеждо месо останаха стабилни, като по-високите експортни цени от Бразилия бяха компенсирани от по-ниски цени в Австралия.
ДОПИРАТЕЛНА
В отделен доклад FAO леко понижи прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2.841 милиарда тона, спрямо предишната прогноза от 2.848 милиарда.