Нов луксозен квартал увеличава площта на Монако с 3%
Новият “екоквартал” Mareterra, построен в Средиземно море, разширява площта на микродържавата с почти 15 хектара. Открит от принца на Монако Албер II миналата седмица, луксозният комплекс на стойност 2 млрд. евро включва яхтено пристанище, крайбрежна алея и множество нови жилища от висок клас.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Проектът е обявен през 2013 г. и предвижда изграждането на бетонни камери или кесони в морето, след което те се източват и се запълват със 750 000 тона пясък.
- Около половината от изкуствената суша ще бъде обществено достъпна, с удобства, включващи парк, велоалеи, яхтено пристанище и търговски обекти. В зелените площи в района са засадени 1000 дървета, внесени от Тоскана. Новите частни жилища на Mareterra включват над 100 апартамента и 10 вили.
- В изграждането на някои от структурите на Mareterra участва плеяда звездни архитекти като Норман Фостър и Тадао Алдо.
- Италианският архитект Ренцо Пиано, съавтор на Центъра Помпиду, дава името си на жилищната сграда Le Renzo, която фирмата му проектира на мястото.
- Цените на жилищата не са оповестени, но очакванията са имотите в Mareterra да струват около 100 000 евро на квадратен метър, което е почти два пъти повече от средното за Монако.
ДОПИРАТЕЛНА
Земята в Монако, която е пословично оскъдна, има дълга история на застрояване навътре в морето. Към момента възстановената земя представлява повече от една четвърт от територията на княжеството. Най-значителните проекти за рекултивация са осъществени през 60-те и 70-те години на ХХ в., когато районите Ларвото и Фонтвие са разширени в Средиземно море.
Предишните опити за рекултивация на земи предизвикват гнева на природозащитници, притеснени от въздействието върху морския живот на Монако, който днес включва 60 вида корали. През 2009 г. едно предложение е изоставено отчасти поради екологичните опасения, изразени от принц Албер II, който е известен с работата си в областта на опазването на океанското биоразнообразие.
Рекултивацията на земи в Монако сега е строго регулирана и строителите на Mareterra заявиха, че са предприели различни стъпки, за да “сведат до минимум въздействието върху естествената екосистема, доколкото е възможно”. На уебсайта на проекта се казва, че проектантите са се консултирали с морски експерти и са създали нови местообитания за рибите, включително изкуствени находища на морска трева. Разработчиците също така твърдят, че 80% от отоплението и охлаждането в квартала ще се осъществява с енергия от възобновяеми източници, включително енергия, генерирана от повече от 1,2 акра слънчеви панели.