Петролът започва седмицата с ръст заради ситуацията в Сирия
Петролът започва седмицата с ръст, след като бунтовниците сложиха край на 43-годишния режим на президента Башар ал Асад и баща му, Хафез ал Асад. Възможността за избухването на гражданска война поражда опасения за допълнителна ескалация на напрежението в Близкия изток, което може да наруши веригите на доставки.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.52% до 71.49 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.58 на сто до 67.59 долара за барел.
- Движенията на петролния пазар дойдоха, след като в неделя бунтовници, водени от радикалната организация “Хайят тахрир аш Шам” овладяха сирийската столица Дамаск и сложиха край на продължилото близо 50 г. управление на династията ал-Асад.
- Предвид очертаващото се свръхпредлагане през 2025 г. както сортът Брент, така и американският лек петрол отчетоха отчитат загуби през последните две седмици.
АКЦЕНТ
Светкавичната офанзива в Сирия породи опасения за нова вълна от нестабилност в региона, който вече е обхванат от война. Съществуват опасения, че е възможно в държавата да избухне гражданска война, а от нестабилността да се възползват терористични организации като “Ислямска държава”.
КОНТРА
Пазарът продължава да стои в сянката на слабото търсене на горива в Китай – втората по големина икономика в света. Затова и Saudi Aramco – най-големият износител на суров петрол в света, намали цените си за януари 2025 г. за азиатския пазар до най-ниското ниво от началото на 2021 г.
ДОПИРАТЕЛНА
ОПЕК+ напълно очаквано взе решение на отложи планираното през януари увеличение на производството заради прогнозите за свръхпредлагане и слабо търсене през следващата година. ОПЕК+ отложи плановете си с една година – значително по-дълъг период от очакваните три месеца. ОПЕК+ отговаря за около половината от световния добив на петрол. Организацията планираше да ускори производството първоначално от октомври 2024 г., но забавянето на световното търсене – особено от страна на най-големия вносител на суров петрол Китай – и нарастващото производство в други страни я принудиха да отложи плановете си неколкократно.