Какви умения ще са необходими за бъдещето на работното място
Ако има нещо, което Тери Петцолд знае за това как да се отличиш на пазара на труда и да бъдеш нает, то е, че търсените технически умения идват и си отиват. Петцолд има 25 години опит в подбора на кадри и в момента е управляващ партньор във Fox Search Group – фирма за изпълнителен подбор на лидери в технологичната сфера.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/12/business-couple-using-laptop-2023-11-27-05-17-41-utc.jpg)
Вземете за пример бързия напредък в изкуствения интелект. „Само преди две години и половина всички говореха: ‘Трябва да наемем програмисти’,“ казва Петцолд пред CNBC Make It.
„Дори обсъждах със собствените си деца: ‘Може би трябва да се насочим към програмиране,’“ шегува се той. „Не минаха дори шест месеца, и ChatGPT се появи – сега програмирането вече не е бъдещето.“
Разбира се, наличието на актуални дигитални умения е важно за работещите във всички индустрии и на всички кариерни нива, отбелязва Петцолд. „Ако работите в маркетинг или в склад, трябва да разбирате технологиите.“
Но тъй като компаниите могат да обучат служителите си да усвояват развиващите се технологии, за да обслужват бизнеса, Петцолд казва, че лидерите най-много се интересуват от наемане на хора с различен набор от умения.
„Ще ви кажа къде е бъдещето,“ казва той. „То дори не е непременно в технологичната сфера. Бъдещето е в меките умения. В емоционалната интелигентност – това е, което забелязваме, че ще бъде водещо в света на таланта.“
Меките умения, които компаниите търсят
Емоционалната интелигентност (EQ) е способността да управляваш собствените си чувства и тези на хората около теб, което може да те направи по-добър в изграждането на взаимоотношения и лидерството на работното място.
Според Тери Петцолд, кандидати за работа с отлични технически умения наистина успяват, когато успеят да демонстрират високо ниво на EQ.
Добре е да бъдеш специалист в определена област, като данни, сигурност, инфраструктура или корпоративни решения, например, „но наистина тези с високо EQ, с меки и бизнес умения – това са бъдещите ИТ лидери,“ казва той.
Наемайки професионалисти с високо EQ, компаниите всъщност търсят хора, които могат да правят ключови неща като:
- Управление и предоставяне на конструктивна обратна връзка
- Решаване на конфликти
- Провеждане на критични разговори с неотложност
- Работа с различни отдели чрез убеждаване на колеги и други лидери
- Ефективно представяне на идеи пред ръководители
„Общите умения, свързани с EQ, които забелязваме, са основно свързани с комуникацията с другите и способността да се преодоляват предизвикателства без сериозни последици,“ казва Петцолд.
Той добавя, че някои компании стават по-добри в подпомагането на лидерите да развиват по-силни EQ умения, особено в области като ефективно управление и справяне с предизвикателства или конфликти.
Добрите работодатели могат допълнително да развият своите служители, предлагайки програми за менторство и улеснявайки възможностите за създаване на контакти, допълва Петцолд, така че хората да видят как изглеждат добрите модели на лидерство и високо EQ.