LinkedIn се променя. А вие?
Всяка година един нов град с размерите на Бургас влиза в „българския“ LinkedIn. Българите в професионалната мрежа сме над 1,4 милиона, а глобалните потребители надминаха психологическата граница от 1 милиард. Присъединяват се все повече млади професионалисти, компаниите започват да осъзнават нуждата от активиране на своите служители като част от стратегиите си за бизнес развитие, съдържанието става все по-интересно и достъпно – това са само някои от причините за продължаващия сериозен ръст на LinkedIn. А с него идва и промяната в поведението и навиците на всички членове. Как да се адаптираме и ние?
Разбира се, повечето настоящи и нови потребители на LinkedIn ползват и други социални медии. Според годишния доклад Digital 2024 Global Overview Report (дело на Meltwater и We Are Social) над 80% от потребителите на професионалната мрежа ползват Facebook и Instagram, а повече от 50% – TikTok. Това поставя LinkedIn под натиска на водещите социални платформи и води до структурни промени – от по-голям фокус върху създаването на съдържание дo бързото (а понякога и закъсняло) привнасяне на функционалности. Фокусът на професионалната мрежа винаги е бил върху качеството, затова тук можем да видим задълбочени статии от потребителите, уникално новинарско съдържание на собствени редактори на LinkedIn и дори игри за бърз фокус в средата на работния ден (точно обратното на Angry Birds например).
Напълно логично, новите потребители привнасят и своите навици от другите платформи. Ако доскоро LinkedIn беше еталон за задълбочени (макар и сравнително редки) дискусии в коментарите, все по-често можем да видим просто „отбиване на номера“ от членове, които оставят кратки реплики просто за да се позиционират под успешна публикация на разпознаваема личност. Текстовете на постовете стават по-кратки, селфитата – все повече, а много скоро ще бъдем залети и от TikTok-подобни видеа. Защото, да, LinkedIn се променя и от няколко седмици дори в България имаме отделен фийд с експертни съвети във видеоформат.
И понеже точно тук няма как да вървим срещу прогреса, остава да си зададем ключовия въпрос:
Какво правят лидерите в тази ситуация?
Давам три отговора с възходяща степен на сложност, но всеки от тях е гарантирана възможност наистина да се отличите от множеството.
Започнете да публикувате по-често. Първоначално действайте като куратори и споделяйте съдържание за индустрията си, придружавано от лични коментари и предвиждания. След няколко месеца се престрашете да правите и по-сложни формати като собствени изображения и дори добре издържани визуално PDF документи.
Ако преди години сте поддържали блог (вероятно е тогава да сте имали доста повече време за споделяне на идеите си), то може би не е лошо да помислите за събуждане на стария навик. Статиите в LinkedIn вече се превръщат в ефективни бюлетини и са идеален формат за т. нар. идейно лидерство, чрез което да постигате още по-силна разпознаваемост като водещи фигури в своите индустрии. Можете да видите например как икономистът Георги Стоев допълва месечната си рубрика във Forbes с бюлетина си Ex Ante в LinkedIn.
За по-редовните участници в конференции и изложения вероятно ще бъде по-лесно да се „пречупят“ (думата е точна, за съжаление) и да започнат да записват кратки видеа след всяко подобно събитие. Дайте контекст, разкажете основните си впечатления, а ако самите вие сте били лектори и сте пропуснали нещо важно – дайте го ексклузивно за аудиторията си в LinkedIn.
Поздравления, вече управлявате активно личния си професионален бранд, докато останалите просто висят в LinkedIn! Добрата новина е, че имате възможност да споделите как самите вие виждате промяната в мрежата – просто го напишете там, ползвайки хаштага #LinkedInСеПроменя.