Росен Иванов: Инвеститор на върха
Росен Иванов и партньорите му в Black Peak Capital са напът да оставят зад себе си една от най-добрите години в историята на компанията. Това е част от амбициозния им план да се превърнат в машина за регионални пазарни лидери.
Впечатляващата панорама на Черни връх се примесва по неподражаем начин с гледката на крайните квартали, накацали по полите на Витоша, лъскавите офис сгради по Цариградско шосе и поолющените двадесет и няколко етажни жилищни блокове на жк „Младост“. „Взехме го заради гледката към върха“, казва за офиса Ангел Стефанов, партньор в инвестиционната компания Black Peak Capital, докато заедно с Росен Иванов, Ивайло Господинов и Кирил Иванов приключват фотосесията за Forbes.
Не се подлъгвайте от това тихо офисно пространство на 19-ия етаж в една от по-новите бизнес сгради в София. За тях четиримата годината е била доста заета. През 2024 г. Black Peak Capital придоби акции в публичното дружество „Бианор“ (което после се обедини с още две компании в Wiser Technology) за почти 7 млн. евро, инвестира 8 млн. евро във врачанското предприятие Security Smart Systems и участва в инвестиция за общо 10 млн. евро в словенската компания за отложени плащания LeanPay.
По всичко личи, че ще бъде и една от по-успешните за портфолиото на Black Peak Capital. Акциите на Wiser Technology се търгуват на цена от около 6 лв. към средата на октомври 2024, което е премия от 62% над емисионната стойност при публичното им предлагане месеци по-рано. Black Peak Capital притежава почти една трета от капитала на ИТ компанията.
euShipments – компанията за фулфилмънт услуги, в която Black Peak Capital е инвеститор – очаква да приключи 2024 г. с годишен оборот от 30 млн. евро. В началото на 2022 г., когато Black Peak Capital обяви инвестицията си в euShipments, годишният оборот на фирмата беше около 4 млн. евро. За изминалите по-малко от три години бизнесът на euShipments е нараснал почти десет пъти. А това предполага, че пазарната оценка на euShipments се е увеличила и Black Peak Capital би реализирала доста добра доходност, ако продаде собствеността си в компанията.
Каква би била тази доходност Росен Иванов избягва да коментира: аргументирайки се с непредсказуемите корекции, които се наблюдават в оценките на компаниите. „Това, което забелязваме в последните години, е че циклите се сменят много бързо – казва Иванов, който навършва 48 г. през декември. – Във финтех сектора например оценките на компаниите преди 5 години бяха равни на 10 пъти по годишните им приходи, след това падна на 2 пъти. Затова избягваме да говорим предварително; преди да получиш крайна оценка, не можеш да коментираш.“
Очакванията за euShipments обаче, изглежда, са високи. На въпрос каква би била оценката на фирмата в момента, само се усмихва загадъчно и отговаря: „Доста“.
Kато правило Black Peak Capital очаква минимум 25% годишна доходност от инвестиционния си портфейл, който включва средно големи компании от България и региона. Вторият фонд на BlackPeak – Southeast Europe Growth Equity Fund – заработи през 2021 г. с активи от почти 70 млн. евро (после нарасна до 126 млн. евро). Той обикновено инвестира между 5 и 10 млн. евро в компании в напреднал етап на развитие, които имат амбицията да продължат бързия си растеж на базата на допълнителни инвестиции в иновации, увеличаване на капацитета или придобивания на конкуренти.
ПРЕЗ ИЗМИНАЛИТЕ 10 ГОДИНИ ФОНДОВЕТЕ за дялово инвестиране се превърнаха в рокзвездите на пазара за рисков капитал. Те осигуряваха финансиране както на компании с утвърдени бизнес модели и солидни приходи, така и новоизгряващи стартъпи и дори компании, които тепърва трябва да валидират бизнес модела си.
Европейският пазар на дялови инвестиции достигна своя апогей през 2021 г., когато според Crunchbase в европейски стартъпи са инвестирани рекордните 118 млрд. долара – 65 млрд. долара от които са за стартъпи в т.нар. късна фаза.
После пазарът направи обратен завой – все още на сравнително висока скорост, – което поразклати пътуването за някои от играчите. През 2023 г. дяловите инвестиции са едва 52 млрд. долара: или наполовината от равнището, на което бяха само две години по-рано. По всичко изглежда, че низходящият тренд се е запазил и през 2024 г. През третото тримесечие на годината в европейски стартъпи са налети едва 10 млрд. долара под формата на дялови инвестиции, което е 39% спад на годишна база.
Малко или много това оказва натиск върху фондове за дялов капитал. Те започват по-внимателно да подбират компаниите, в които инвестират. За компаниите в инвестиционното им портфолио пък е по-трудно да привличат нови инвестиционни рундове или пък да бъдат придобити при атрактивна пазарна оценка: каквaто в крайна сметка целят инвеститорите.
Като позитив в тази ситуация Росен Иванов изтъква факта, че намалените пазарни оценки позволяват на Black Peak Capital да е по-активен и да придобива дялове в нови компании, след като през 2023 г. компанията беше замразила тази дейност. Той посочва още, че икономическото забавяне все пак има някакво отражение, макар и неголямо. „Рецесия има на някои пазари и я усещаме малко по-осезаемо, понеже някои от компаниите ни оперират глобално или в Европа, но пък нашите икономики и пазари продължават да растат добре и компенсираха това – казва Иванов. – Видяхме, че има компании, които могат да растат дори в трудни времена. И това винаги ни е било фокусът да търсим растеж, дори при предизвикателства. Така че това не ни притеснява много. Да речем, че сме едно ниво по-внимателни и търсим малко повече диверсификация със сектори, които са и по-устойчиви на рецесия.“
Сделката на Black Peak Capital за „Бианор холдинг“ е една от големите не само за фонда, но и за българския пазар като цяло. През пролетта на 2024 г. „Бианор“ успешно набра 20 млн. лв. през борсата. BlackPeak се включи в увеличението на капитала, като записа акции за 13.3 млн. лв. За „Бианор“ това бе второ успешно набиране на капитал от пазара в рамките на 12 месеца.
Около месец по-късно ИТ компанията обяви, че ще погълне две други български фирми – Digital Lights и Prime Holding – и се ребрандира на Wiser Technology, обединявайки в себе си структура с над 500 служители и годишен оборот от 54 млн. лв. „Новата по-голяма организация ще ни позволи да предоставяме още повече стойност на нашите клиенти и да участваме в по-значими и стратегически за тях проекти“, заяви тогава Коста Йорданов, изпълнителен директор на „Бианор“.
За Росен Иванов това не е типичната сделка, в която би се впуснал. Black Peak Capital обикновено инвестира в компании, които не се търгуват на борсата. „Това не е стратегията ни – казва той. – Просто харесваме „Бианор“ и тя беше листвана на борсата. Сляхме я с две компании и работим по един тристранен мърджър, което не е тривиално и не е лесно.“
„Това е една от най-сложните сделки, които сме правили за тези 10 години – допълва го Кирил Иванов (51) . – И наистина изисква едно окомплектуване на различни характери, различни екипи в едно цяло, което да продължи да работи.“
РОСЕН ИВАНОВ И НЕГОВИТЕ ПАРТНЬОРИ в Black Peak Capital са известни със своя hands-on подход към компаниите, в които инвестират. Те активно участват в управлението на фирмите, включвайки се като професионални мениджъри.
Иванов има достатъчно опит, за да влезе в подобна роля. Завършва икономическа специалност в Американския университет в Благоевград. Работи в Румъния като финансов анализатор за Procter&Gamble, а после заминава за Лондон и работи в Европейската банка за възстановяване и развитие: в отдела, който се занимава с фондови инвестиции. Основава първата си фирма в Харвард, докато учи магистратура. Фирмата се занимава с консултантска дейност и по същество се опитва да привлече чуждестранни мениджъри да инвестират в България.
През 2007 г. Росен Иванов се връща в България, нарамил натрупания в САЩ опит, и основава ENTREA Capital. Компанията му се занимава с инвестиционно банкиране и помага на компании да се сливат, да купуват или да продават дружества.
Привлича към екипа си Ивайло Господинов, Кирил Иванов и Ангел Стефанов, които по това време работят в Raiffeisen Investment. Така се създава един от големите играчи на иначе малкия пазар на инвестиционно банкиране в България.
През 2014 г. четиримата основават Black Peak Capital, след като кандидатстват пред Европейския инвестиционен фонд и са одобрени да получат публичен ресурс, с който да създадат собствен фонд за дялови инвестиции.
По това време фондовете за дялово инвестиране са нещо ново в България. Отделни компании като Telerik са успели да привлекат инвестиция от чуждестранен фонд, но за пръв път стартъпите могат да кандидатстват за финансиране пред фондове с предимно български мениджмънт. За разлика от други фондове като LAUNCHub и Eleven, които се появяват по същото време и инвестират основно суми между 25 и 200 хил. евро, BlackPeak инвестира по-големи суми, съсредоточавайки се в компании в по-напреднал стадий на развитие.
Типични инвестиции на Black Peak Capital са Software Group, която разработва софтуер за финансовата индустрия, или производителя на катерачни стени Walltopia. И двете компании са български, имат работещи бизнеси и мултимилионни приходи и посвоему са лидери на нишови пазари.
На Росен Иванов точно така му харесва. „Ние винаги сме харесвали експортно ориентирани бизнеси, които са глобални – казва той. – Фактът, че сме регионални, ни позволява да помагаме на компании да идват от един пазар на друг регионално или на европейско ниво. Има много възможности за изграждане на регионални лидери, които да са по-интересни за бъдещите купувачи. Например румънска компания да я разширим в България, Сърбия, Словения, или обратно.“
Първият фонд на Black Peak Capital инвестира в общо 12 компании от България и региона. През 2021 г. инвестиционната компания открива втори фонд, за който успява да набере общо 126 млн. евро. Инвеститори са основно Европейският инвестиционен фонд, Европейската банка за възстановяване и развитие, Международната финансова корпорация, компанията за управление на активи Erste Asset Management и пенсионни фондове.
Първата инвестиция на новия фонд е в румънската компания Verdino Green Foods. Създаден само няколко години по-рано, този стартъп си поставя амбициозната цел да постигне приходи от 100 млн. евро до 2027 г. При обявяването на сделката Black Peak Capital съобщава, че планира да инвестира до 8 млн. евро в румънското дружество.
Следват и други инвестиции в чуждестранни компании: като например словенската биотехнологична компания GenePlanet, която се занимава със секвениране на ДНК (технолгоия за откриване на генетични заболявания като синдрома на Даун). Black Peak Capital и останалите инвеститори в рунда инвестират общо 20 млн. евро в GenePlanet.
„Ние сме в трийсет и няколко пазара – казва Росен Иванов за GenePlanet: с уточнението, че в момента компанията разработва решения, с което може да се прави скрининг за видове рак, базирани на индивидуалното ДНК на човек. – Целта е да присъстваме в 50 пазара до няколко години и също гледаме придобивания, но глобално. Там направихме придобивания в Полша и в Турция, сега гледаме Западна Европа и всъщност стратегията ни е по целия свят да се разрастваме.“
ESG (environmental, social, and governance) е едно от вълшебните съкращения за партньорите в Black Peak Capital: и не само защото всички говорят за него. Според партньорите във фонда зад ESG стои желязна бизнес логика. Росен Иванов дава пример с румънската Verdino, която очаква да пести 50 хил. евро на месец от електричество, след като инсталира соларни панели. Същата компания среща и по-голяма благосклонност от търговските си партньори в Германия, които са готови да й предоставят повече пространство по рафтовете на магазините си, след като чуят, че изпълнява изискванията по ESG.
„В търговските взаимоотношения между компаниите ESG започва да e супер важен фактор – казва Ивайло Господинов. – Дава предимство, когато ти изпълняваш ESG критериите, вкарал си процедури, управление и т.н. И това много помага в търговските взаимоотношения.“
Без да издава подробности, Господинов подсказва, че фондът в момента завършва още „две-три сделки“, които може и да бъдат обявени преди Коледа. Към датата на публикуване на тази статия последната обявена сделка е за Security Smart Systems – базирана във Враца семейна компания, която разработва електронни и електромеханични продукти и има приходи от продажби за 25 млн. лв. през 2022 г.
„Често се опитваме да видим възможности, които дори да са в по-традиционни индустрии, това ни прави различни от дяловото инвестиране – казва Ангел Стефанов(38) . – Там където можем да ги на (компаниите – бел.авт.) и да ги направим водещи в техните ниши.“
Росен Иванов вярва, че тази стратегия да се изграждат пазарни лидери, в комбинация със стратегията „събирай и владей“, на която BlackPeak разчита в компании като Wiser Technology, ще привлече по-голям интерес към България на чуждестранните фондове.
Според Invest Europe дяловите инвестиции в местни компании за 2023 г. представляват едва 0.06% от БВП на страната, с което България се нарежда на едно от последните места в Европа. „Все още е трудно в региона да привлечеш големи стратегически инвеститори за много активи – казва Иванов. – И всъщност ти трябва или да инвестираш в компания, която е номер едно, или да помагаш да изградиш компания, която е номер едно.“