Музата, която вдъхновява бизнес успехите
Марко Анастасов, собственик и изпълнителен директор на MUZE, разказва как с ясна цел и правилна стратегия превръща компанията в лидер на пазара
Вие сте предприемач в много специфични области. Как започна вашият път в бизнеса?
С ясна цел и стратегия. Реших, че искам кариера, свързана с решаване на проблеми, мениджмънт и интелектуална собственост. Започнах с различни дейности, дори като хигиенист, което ме научи на много. Отхвърлиха ме от нормална работа на бюро 32 пъти. Целта обаче беше кристално ясна. През 2019 г. сключих първия си консултантски договор и създадох MUZE. Днес компанията расте средно с 300% годишно, благодарение на стратегията и дългосрочния ни подход.
Помните ли първия си клиент? Защо дойде при вас, какво ви каза, защо ви се довери?
Разбира се, договорът ни дори е в рамка в офиса ми. Един от вицепрезидентите на топ 5 от най-големите музикални компании глобално повярва в нас и заложи на подхода на MUZE. Причината да работят с нас беше една – знаеха, че ще направим всичко възможно да решим предизвикателствата на компанията по рентабилен, устойчив начин, по нашите правила, с напълно различен маниер, който обаче да кореспондира на ценностите и културата на клиента.
Каква беше вашата визия при основаването на MUZE? Каква е символиката в името?
Визията ни вече е реалност – ние, MUZE, сме една от малкото компании, които специализират в решаването на бизнес проблеми в интелектуалната собственост и права, като осигуряваме финансова стабилност на клиентите си. Надградихме подхода си, като възприехме, че трябва да имаме безмилостен фокус върху максимизирането на дългосрочните резултати на нашите клиенти, докато взимаме предвид всички рискове и историята на клиента. Логото ни напомня на строителна компания, защото, смея да кажа, че на локално ниво „строим“ индустриите, в които работим. А какво е музата? Вдъхновител, това, което ни помага, дава ни сили да продължим да градим всеки ден. Това е и MUZE, абсолютно същото, но в бизнес аспект – музата зад нашите партньори, спомагател, фасилитатор.
Какви са клиентите на MUZE, как най-често спомагате за техния успех?
Компанията е медиен хъб, т.е. микс от сестрински фирми – музикална, маркетингова, мениджърско-консултантска и танцова. Съответно клиентите ни са от много широк микс – брандове, корпорации, артисти, продуценти, мениджъри, издатели, музиканти, танцьори. Всички те се нуждаят от „муза“, която да спомогне за подреждането на определен пъзел – ребрандиране, инфлуенсър маркетинг, комуникация, криейтив, дистрибуция на сродни или авторски права, ротации на музика в традиционни медии, публични изяви за артист-изпълнители, организация на събития, събитийни хореографии, поддръжка на социални мрежи, продуцентство на видео- и аудиореклами, дигитални performance реклами, изграждане на бизнес стратегия, подобрение на инфраструктурни процеси и не само.
Саундтракът на Георги Стрезов за филма „Гунди – легенда за любовта“ например се нуждае от администриране на всички интелектуални права и дистрибуция на сродни права в дигитални и традиционни мрежи, за да може авторите и продуцентите да оптимизират своята инвестиция и музиката да стигне до максимално много слушатели. В маркетинг компанията ни пък работим с най-прогресивното пенсионноосигурително дружество – ПОД „Бъдеще“, за да се ребрандира, да комуникира иновативността си и да достигне до правилния таргет. В същото време се фокусираме върху утвърждаването на лидерската позиция на най-големия търговец на бижута – GOTO, като стъпваме и в управлението на компанията чрез консултантската ни дейност. И трите, както и още страшно много, се случват в един ден, под един покрив.
Истинският източник на щастие не може да се опише с една дума, но за много е свързано с постижения. Вие щастлив човек ли сте, господин Анастасов?
Да, щастлив съм, защото така съм решил. Работата ни е истински предизвикателна, проблематична и трябва да приемем, че щастието е задължително и е въпрос на личен избор. А постиженията – да, смея да кажа, че съм успешен щастлив човек, защото имам късмета да работя със семейството си, да давам стойност на клиентите си, да подобрявам, да градя, да променям, да работя в индустрии, към които имам огромна страст.
Кои са вашите собствени правила, кое от тях ви помогна по пътя към успеха?
Първото ми лично правило винаги е било да подхождам към определен казус, тема, бизнес, клиент, осъзнавайки колко много не знам, а не обратното. Така се случват промените, иновативните и дългосрочно устойчивите решения според мен. На тази база с колегите ми се поставяме на мястото на маркетинг клиентите ни, с финансова и търговска експертиза, и предлагаме различни работещи решения. Аналогично инкорпорираме и в музикалния бизнес – стартирахме музикалната ни компания въпреки опита ни в нея, с мисълта, че не трябва да се влияем много от знанията ни за този бранш и да мислим начисто, с много бистри умове, за да градим издържан музикален бизнес с мисия в десетилетия, а не дни. И три години по-късно, концентрирайки се върху качествени продукти и артисти, внасяме голяма промяна в българския музикален бизнес, докато държим лидерската позиция здраво и пазим интереса на артисти, автори, продуценти и мениджъри.
100% вътрешен контрол на качеството на всеки един продукт или услуга. MUZE е бизнес в сферата на услугите, съответно никога, под никаква форма не разчитаме на подизпълнители. Фокусираме се само в затворен цикъл на работа, без трети страни и фрийлансъри, като всяко едно перо от услугите, които предоставяме, се извършва вътрешно, експертно. Или така наречената 360-градусова услуга. Колегите ми са специалисти, експерти в точните домейни. Видео- и аудиостудиата, в които работим, са наши, всичко в музикалната ни компания е с вътрешен ресурс, креативният ни екип, дигиталният, продуцентският, финансовият, консултантският са изцяло контролирани от нас.
Не на последно място, „без его“ – егото в бизнеса не помага на никого. В края на деня сме в преследването на определена цел заедно с партньорите ни. Постигането на целта е важната задача, често егото пречи на достигането є. А това да не реализирам даден резултат е лукс, който не мога да си позволя.
Когато един музикант тръгне към глобалния пазар, какво трябва да вземе със себе си? Вие какво добавяте в неговия багаж?
В България към момента не сме успели да продуцираме международен успех на български изпълнител в дългосрочен план. Това е една от целите на MUZE за 2025 година, като съм сигурен, че сме в правилна посока. Начинът за успех на български артист в глобален мащаб не се крие само в талант, глас, артистичност, маркетинг или въобще в музикалния бизнес. Нужен е микс от множество комплексни ходове, като един от най-важните е локалната подкрепа. Тоест това, което един български изпълнител трябва да сложи в куфара си, е подкрепата на българите. Ние, MUZE, ще добавим останалото, ще го изгладим, подредим и дори ще чекираме този куфар.
Какви са дългосрочните цели на MUZE и кои проекти ще играят ключова роля в тяхното постигане?
Таргетираме чужди, по-далечни пазари, защото дори на интернационално ниво подходът ни на работа е експертно иновативен. За да скалираме стойността на нашите услуги и да разширим портфолиото от такива, изграждаме международна мрежа от точки на комуникация и диверсифицираме значително бизнес интересите ни с фокус на софтуерни и ритейл продукти. През следващите 18 месеца ще дадем старт и на напълно различен модел на инвестиция в интелектуална собственост, с голяма добавена стойност. Ние сме сред най-големите рекламодатели в музикалната индустрия в България, ще затвърждаваме това и чрез консистентни вложения в аудио- и аудиовизуални продукти. Яростно се борим и за адаптация на юридическата рамка в България и ЕС по отношение на закона и директивите за авторското и сродните му права, за да се превърнат в практически, бизнес ориентирани норми. Стремим се и да подготвяме нови професионалисти, защото ни трябва талант, който да гради заедно с нас. Ще продължим да инвестираме в човешки ресурс, защото вярваме, че екипът е една от основите на успеха.