Някои неочаквани ползи от спорта
Преди няколко години отворих темата за тениса и момичетата предприемачи. Тогава ми се струваше важно да отбележим колко важен е спортът за насърчаването на предприемачески мироглед сред децата. Основният ми аргумент беше, че той дава идея за състезателния характер на пазара и откривателската роля на конкуренцията, както и допълнителна доза упоритост – важно условие за оцеляване в света на бизнеса.
Сега бих искал да посетим отново темата, но да бъдем още по-конкретни, особено за родители на деца, които спортуват. В новия сезон на моя подкаст Ex Ante се фокусирам върху това как да помогнем на децата да взимат уверено решения в непредвидим свят. Докато работих по тази голяма тема, открих колко много полезни идеи и практики в тази посока идват от света на спорта.
Спортът е суперелегантен начин да въведете статистиката и мисленето за риска в общуването с вашите деца. Това може да помогне да мотивирате децата да учат математика по-усърдно, или поне да задържат още известно време интереса си към числата. Нещо повече, ще може да развенчаете мита за глупавите спортисти и за неатлетичните зубъри. Важно е децата да са наясно от рано, че добрият спортист (и добрият треньор) разбират от статистика и могат да се справят с количествени анализи не по-зле от икономистите например.
Какъв е шансът за кош от зоната за три точки? А колко по-вероятно е да вкарате при опит за две точки? Дори децата, които тренират активно баскетбол, ще се изненадат от процентите. В NBA статистиката показва вероятност за успех за две точки около 50-55%, а за три точки – около 35-40%. Разликата е достатъчно малка, за да има голям смисъл в стратегията да се опитва по-често (отколкото си мислите) стрелба за три точки.
Да поемем по-голям риск (по-голям в сравнение с нашето усещане за разумен риск), в редица случаи е не просто напълно оправдана стратегия, но и задължително условие за дългосрочния успех.
На това ни тренира например един елемент от тениса, който позволява да сгрешим при неговото изпълнение – това е първият сервис, чийто пропуск не води до точка за противника. При грешка имаш право на втори сервис. В единствения удар, който зависи изцяло от теб, може и трябва да си максимално рисков. Значим процент от първите сервиси няма да влязат и очакването за тези малки провали е част от цялостната стратегия. Тази психологическа стамина може да се окаже и разделителната линия между предприемача и всички останали.
Ще има много мачове, които ще загубим. Дори такива, които губим 6:0, 6:0. Ако нямаме такива, значи не сме играли достатъчно. В много от тези мачове ще влизаме като аутсайдери. Но математиката ни помага и тук – дори в безнадеждни мачове има стратегии, които може да подобрят шансовете ни. Има смисъл да ги прилагаме, въпреки че тези стратегии няма да ни направят фаворити, просто малко да намалят шанса за иначе сигурна загуба. Мислете за това по следния начин – ако вие сте фаворит, както ще искате? Предвидимост, без много изненади, за да може уменията ви да имат значение. В този смисъл – ако сте аутсайдер, ще търсите начин да вкарате повече непредвидимост, за да може изходът да зависи в по-голяма степен от късмета, а не от уменията.
И може би най-важното послание: статистиката в спорта може да ни помогне да разграничим кои победи са резултат от късмет и кои са резултат от наши умения. Според мен това е критична част от мирогледа, нужен за дългосрочен и устойчив успех. Понеже в спорта, както в бизнеса, има комбинация между късмет и умения, единичните наблюдения (едно разиграване или серия от няколко успешни точки) не носят информация на какво се дължи успеха. Но една победа в тенис мач изисква положителна статистика поне в стотина точки и няколкостотин удара.