Туризмът увеличава парниковите газове с 8.8%
Свързаните с туризма парникови газове са били 8.8 на сто от световните емисии през 2019 г и са нараснали с 3.5 на сто годишно между 2009 г. и 2019 г. или два пъти повече, отколкото емисиите на световната икономика (+1.5 на сто). Това се посочва в проучване, публикувано от “Нейчър къмюникейшънс” и цитирано от Франс прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Ръстът на туризма е надвишил този на световната икономика, като приходите на сектора са нараснали почти двойно за едно десетилетие – от 3.5 трилиона долара през 2009 г. до 6 трилиона долара през 2019 г., което е годишно ниво на растеж от 5.5 на сто.
- Това потребление е свързано с въглероден отпечатък от туризма от 5.2 гигатона въглероден еквивалент през 2019 г.
- Той се разпределя между преки емисии, които са 1.8 гигавата (52 на сто идват от авиацията, 18 на сто от автомобилния транспорт), непреки емисии – 2.5 гигавата (34 на сто от сектора на услугите, 14 на сто от петролното производство) и емисии от частни превозни средства (0.9 гигатона).
- Като цяло глобалният туризъм през 2019 г. е отговорен за 8.8 на сто от глобалното антропогенно затопляне, сочи проучването.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Между 2009 г. и 2019 г. емисиите от сектора са се увеличили с 1.5 гигатона въглероден еквивалент, което се равнява на годишните емисии, произведени от цяла Латинска Америка и Карибите“, отчитат авторите на доклада, цитирани от БТА.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Само туристите от САЩ допринасят за 19 на сто от общия отпечатък на световния туризъм през 2019 г., китайците – за 15 на сто, а индийците – за 6 на сто.
За да се постигне заложената в Парижкото споразумение цел за намаляване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий, емисиите парникови газове трябва да бъдат намалени с 5.2 гигатона или с над 10 на сто годишно до 2050 г.
Само едно понижаване на обема на туризма (например, ако всички страни намалят туристическото търсене с 5 на сто ), не е “идеалния подход”, според това проучване на “Нейчър къмюникейшънс”, защото не е “честно и справедливо” в зависимост от страните.
Въпреки че се полагат усилия за електрификация на транспорта и технологиите, авиацията остава ахилесовата пета на глобалните емисии от туризма. Ограничаването на растежа на търсенето на въздушен транспорт, по-специално международните полети на дълги разстояния, “би направило възможно постигането на желани резултати от климатична и социална гледна точка”, предлага международният екип от автори на това проучване.