Г-н Христов, каква е вашата визия за идеалната енергийна инфраструктура в България?
Вярвам, че България има потенциал да бъде лидер в енергетиката, благодарение на иновациите и модернизацията. Идеалната енергийна инфраструктура трябва да бъде устойчива, управляема и интелигентна. Това означава, че мрежата ще има капацитет да посреща увеличеното търсене в бъдеще. Чрез „умни“ технологии ще оптимизираме производството и разпределението на енергия, което, от една страна, ще помогне на бизнеса и домакинствата да управляват по-ефективно своето потребление, а от друга, ще намали загубите по мрежата.
Децентрализацията на енергийното производство е ключова част от тази визия, позволявайки на домакинства и компании да произвеждат и потребяват енергия в мрежата чрез въглеродно неутрални източници. Друг пример за напредък в тази посока е внедряването на зарядни станции за електромобили, които не само ускоряват прехода към по-екологичен транспорт, но и създават потенциал за свързване на автомобилите с мрежата за управление на натоварването, с което допринасят за баланс на системата.
Колко далеч сме от тази визия? Какво е необходимо да се направи, за да я постигнем?
За последните 10 години енергетиката в България и Европа се промени значително. Въпреки напредъка, все още има работа, която трябва да свършим. България винаги е била иноватор в енергетиката. До ден днешен ползваме благата на добре изградена енергийна база, но модернизацията на инфраструктурата е ключова за преминаването към по-устойчива система.
Трябва да инвестираме значителни средства в мрежата, за да интегрираме възобновяемите източници и да намалим зависимостта от традиционните. Също така трябва да се стимулират инвестициите в технологии за съхранение на енергия, които са от съществено значение за стабилизирането на енергийната система. Не става въпрос само за батерии, а и за изграждането на централи като ПАВЕЦ или революционни решения като соларната система IVANPAH в Невада. Регулаторната рамка трябва да бъде надградена в посока развитие на възобновяемите източници и насърчаване на инвестициите в тях.
По какъв начин „Електрохолд“ работи в тази посока?
„ЕРМ Запад“, част от групата на „Електрохолд“, инвестира активно и постоянно в модернизацията на електроразпределителната си мрежа. Фокусирани сме в дигитализация на всички процеси, които ще позволят оптимизирано управление на енергопотоците в реално време. Инвестираме и в зарядни станции за електромобили, като целта ни е да улесним използването на електрически автомобили в ежедневието.
Също така развиваме програми за енергийна ефективност, които помагат на клиентите да намалят разходите си за електрическа енергия. Насърчаваме и инвестиции в нови мощности за производство на възобновяема енергия, което ще намали въглеродните емисии.
Кои са най-големите и значимите ви инвестиционни проекти?
Основният ни фокус е върху иновациите. Изключително активно работим по подмяната на традиционните електромери с „умни“. Това е първата стъпка към дигитализация, а и е неизбежна необходимост, за да може да се реализира успешно дългоочакваната пълна либерализация на пазара. Тези електромери също така позволяват на потребителите да следят и управляват потреблението си през приложения, тип „Умен дом“, което ще спомогне за оптимизация на разходите им.
Инвестициите в мрежата са постоянни и изискват големи капиталови разходи, като един от примерите за голям проект през 2024 г. е подмяната на кабел „Тотлебен“, който преминава през центъра на София и подпомага захранването на 150 000 домакинства и стопански клиенти от 12 столични квартала, в това число държавни институции, болници, производствени и офис сгради, трамвайната и тролейбусната мрежа на градския транспорт.
Изграждането на зарядни станции и предлагането на достъпни соларни решения е с висок приоритет. Вече втора година успешно предлагаме монтирането на соларни системи за домашна употреба.
Какви са предизвикателствата, с които се сблъсквате?
Поддръжката на мрежа с дължина около 60 000 км е свързана със значителни ресурси. Най-големите предизвикателства включват необходимостта от постоянни инвестиции в модернизацията є. За целта са необходими близо два пъти по-големи инвестиции от тези, които енергийният регулатор одобрява.
Налага се да приоритизираме проекти, но е важно да се осигури баланс между различните нужди на потребителите.
Получавате ли подкрепа от държавните институции и местната власт?
Подкрепата от държавните институции е от съществено значение за успеха на нашите проекти. Благодарни сме за сътрудничеството, което срещаме. Организираме кръгли маси с общините, на които обсъждаме възможности за съвместни проекти и инвестиции в зелена енергия.
Също така наскоро подписахме Меморандум за сътрудничество между трите ЕРП и Националното сдружение на общините в Република България. Това споразумение подобрява комуникацията помежду ни, създава условия за реализиране на енергийни проекти на местно ниво и цели да подпомогне и улесни работата на общините, както и да осигури и синхрон в ремонтните дейности, извършвани от доставчиците на други комунални услуги. То предоставя рамка за споделяне на опит и добри практики, като улеснява развитието на устойчива енергийна инфраструктура в регионите.
Работим усилено върху идеята за „Общо възлагане на ремонт“, като целта е да синхронизираме изпълнението между нас, общините и останалите ютилити компании. По този начин ще намалим времето за ремонт, ще избегнем „ремонтите на ремонта“ и ще спестим неудобствата за гражданите. Избягвайки ефекта на „кръпката“, ние ще подобрим градската среда и ще намалим инвестиционните разходи, което ще отвори възможност за реализиране на повече проекти.