И БНБ е против приемането на предложения проектобюджет 2025
След като много икономисти и представители на институции изразиха несъгласие с изготвения от Министерство на финансите Проектобюджет за 2025 г., той бе критикуван и от Българска народна банка (БНБ), от където в свое становище изразиха категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според БНБ, заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма от 46% от БВП.
- Текущите бюджетни разходи също се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38.2% от БВП.
- Вероятността от наложително повишаване на данъчно-осигурителната тежест за фирмите и домакинствата се увеличава заради липса на мерки, водещи до устойчива фискална консолидация.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“В резултат, предлаганата фискална рамка за 2025 г. представлява цялостна промяна в провежданата до момента икономическата политика в страната, основана на поддържането на ниски данъчни ставки на корпоративните данъци и на данъците върху доходите на физическите лица, които подкрепят икономическия растеж и имат положително влияние върху търсенето и предлагането на труд”, се казва в становището на БНБ.
РИСКОВЕ
От БНБ казват, че продължаващото силно нарастване на текущи бюджетни разходи с постоянен характер и поддържането на бюджетни дефицити, които са близки до 3% от БВП, води и до значително нарастване на рисковете пред фискалната устойчивост на страната. Приемането на еврото в кратки срокове също е застрашено, защото се създават рискове за изпълнението както на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит, така и на критерия за ценова стабилност.
ПРЕПОРЪКИ
БНБ изразява обща препоръка за своевременна и трайна консолидация на фискалната позиция на страната чрез прилагането на реалистични по отношение на очаквания ефект бюджетни мерки, които не оказват проинфлационно влияние, допълнителен натиск върху пазара на труда и не създават потенциални негативни ефекти за икономическия растеж.
Според централнвата банка голяма част от предвидените приходни мерки са с еднократен характер (като въвеждането на данъчна амнистия), а тези, които са с постоянен характер (като предвиденото увеличение на пенсионните осигуровки) създават потенциални негативни ефекти върху конкурентоспособността на фирмите, ценовата стабилност и дългосрочния потенциал за растеж на българската икономика.
“В допълнение считаме, че са налице значителни рискове пред изпълнението на приходната част на бюджета при реализиране на по-ниски от заложените ефекти от предвидените мерки и при по-неблагоприятно развитие на международната икономическа среда”, казват още от БНБ. При допускане за осъществяване на планираните капиталови разходи в проектобюджета за 2025 г., реализирането на значителните рискове по приходната част на бюджета ще доведат до надвишаване на границата за бюджетен дефицит от 3% от БВП.