Китайските планове в подкрепа на изоставащата си икономика
Китай променя курса на управление на икономиката в опит да стимулира растежа и да подкрепи търсенето. Според държавната телевизия CCTV в последните два дни се е състояла годишната Централна икономическа конференция. Политическото ръководство на Китай обещава да разшири бюджетните разходи в опит да даде нужния тласък на икономиката.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Годишната конференция е ръководена от китайския президент Си Дзинпин, който призова за проактивна фискална политика и увеличаване на фискалния дефицит през 2025 г. увеличаване на емитирането на съкровищни облигации.
- Властите в Китай имат намерение да предприемат “умерено разхлабена” парична политика, като това вероятно ще включва намаляване на лихвените проценти.
- Това мнение прозвуча и на срещата на високо равнище в понеделник на Политбюро – втория по значимост властови кръг в управляващата Китайска комунистическа партия.
- Въпреки че подробностите за политиката и конкретните цифри ще бъдат обявени едва на Националния народен конгрес през март следващата година, широко разпространено е очакването, че Пекин ще запази целта си за растеж на БВП през следващата година на “около 5%“.
- Някои икономисти прогнозират, че политиците може да определят и по-висока от обичайната цел за бюджетен дефицит – до 4% от брутния вътрешен продукт, което ще позволи на централното правителство да взема повече заеми в подкрепа на слабата икономика.
- Според документите Пекин има планове да отвори икономиката си, дори това да означава Китай да не получи нищо в замяна, пишат от CNBC. Така например в рамките на тази година Китай предложи на жителите на Япония и няколко други държави възможността да посещават страната за поне две седмици без виза.
ДОПИРАТЕЛНА
Решението на китайските власти да стимулират икономиката си с нови мерки идва на фона на очакваното встъпване в длъжност на американския президент Доналд Тръмп, който обеща да увеличи митата за внос на китайски стоки и има заявка да предприеме значително по-агресивна политика спрямо Пекин. Китайските лидери отбелязват в доклада си нарастващите “външни предизвикателства” и в общи линии призовават за увеличаване на потреблението, стимулиране на ефективните инвестиции и подкрепа на технологичните иновации.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
От края на септември насам китайските власти вече няколко пъти увеличиха мерките за стимулиране, като намалиха лихвените проценти, облекчиха изискванията за закупуване на недвижими имоти, подкрепиха ликвидността на фондовите пазари и приеха пакет от стимули на стойност 10 трилиона юана (1.4 трилиона долара) за период от пет години, за да облекчат дълговите проблеми на местните власти.
Последните данни обаче показаха, че досегашните мерки не са били достатъчни, за да стимулират икономиката и да компенсират продължаващия дефлационен натиск – нещо, което оправда тревогите на инвеститорите.