Г-н Димитров, какво според вас отличава JTN от другите агенции за пазарни проучвания в България?
JTN се откроява в три основни направления – изключителен екип, стабилно, дългогодишно международно присъствие и технологично превъзходство. JTN e единствената българска агенция за пазарни проучвания, която има офиси извън родината – в Дания и в САЩ, и активно оперира на над 80 пазара по целия свят. Успоредно с това JTN е една от най-технологичните агенции за пазарни проучвания не само в България, но и в бранша ни като цяло. Създадохме и предлагаме активно редица собствени продукти, познати под името „Тервел“, и то в бизнес, който по дефиниция е базиран на услуги.
Какви нови методи и подходи използвате за събиране и анализ на данни, за да гарантирате точност и надеждност в изследванията?
Едно от основните предимства на JTN е надеждността на данните, които набираме и анализираме. На базата на комплексни аналитично-технологични алгоритми нашият инструмент JTN Field Detective® в реално време проверява и гарантира, че респондентите ни са тези, за които се представят, и внимателно преценяват отговорите си.
Качеството на данните е основата на коректните изводи и прецизното бизнес консултиране. Нашите клиенти са спокойни, като знаят, че стратегическите ходове, които реализират на база на препоръките ни, са директно изведени от обективното мнение на точно таргетирани потребителски аудитории.
Как мислите, че изкуственият интелект и автоматизацията ще повлияят на пазарните изследвания и ролята на анализаторите?
Автоматизацията има огромна роля във всички процеси в JTN от повече от 15 години, като освобождава ценния човешки ресурс от повторяеми задачи, за да го насочи към максимизиране на истинския му потенциал. Предстои да вплетем изкуствения интелект в уменията си, за да достигнем нови хоризонти на производителност и креативност. За момента той пести време, но не може наистина да добави стойност, защото тя идва от разкодирането на „дълбоките течения“ в данните, четенето между редовете, съпоставка на конкретните резултати с такива в същата или дори друга индустрия и с отчитането на немалко културни особености на пазара.
Какво е най-важното, което сте научили за лидерството през годините в JTN?
За мен лидер може да се нарече човек, който е „генерал на фронта“, а именно водач, който не би подложил хората си на нещо, което сам не би направил. Лидерите нямат нужда от потупвания по рамото, освен такива, които лично, вътрешно си дават. Ключово за лидерството е постоянно да се тестват границите и най-важното – да не спираш да си любопитен.