В света на дигиталните ваучери за храна
Мариус Попеску, оперативен директор нa Pluxee България, повежда компанията към дигитална трансформация
Доколко социалните придобивки, които компаниите осигуряват, увеличават удовлетвореността на служителите?
Социалните придобивки са инструмент, с който работодателите имат възможност да дадат повече на екипa си, да създадат условия за по-добър баланс между работа и личен живот, да ги мотивират и да изразят своята удовлетвореност от техните работни постижения. Ваучерите за храна от своя страна са социална придобивка, която благодарение на своето специфично данъчно третиране е освободена от данъци и осигуровки за двете страни до 200 лв. на служител на месец.
По този начин те представляват чиста месечна сума, добавена към бюджета на служителите. Проучванията на локално ниво сочат, че ваучерите са атрактивна придобивка, търсена от служителите при избор на работодател, превърнали са се в т.нар. хигиенен фактор на пазара на труда, което само по себе си говори за тяхната атрактивност. Над 230 хил. потребители използват картата за храна на Pluxee в България към момента.
По какъв начин цялостният инструментариум на Pluxee подобрява потребителското преживяване?
Потребители на дигиталната услуга на Pluxee в България са на първо място нашите корпоративни клиенти, които разполагат с онлайн портал за поръчки. Те могат сами да управляват социалните придобивки на екипа си онлайн.
В портала клиентите ни имат достъп до всички финансови документи на своите поръчки, могат да поръчват карти до различни адреси в рамките на една поръчка, а след това – да проследят своята пратка.
От друга страна, услугата е достъпна за потребители с всякакъв профил, защото предлагаме избор между карти на физически носител – пластика или виртуална – според потребностите и потребителските им навици. За по-дигитални потребители картите може да бъдат добавяни в Google Pay и Аpple Pay, а за справка имаме мобилно приложение – за следене на баланс, трансакции, блокиране/деблокиране на карта и справка за ПИН код.
В допълнение имаме портал, достъпен през браузъра на всяко устройство, както и национален телефон за обслужване на клиенти с допълнителен професионален кол център, обгрижващ крайните потребители. Рейтингът на нашия Център за обслужване на клиенти е 4.8 от 5 и това говори само по себе си за тяхната удовлетвореност.
Какви са планираните иновации и нови решения за бизнеса в България?
На първо място нашите планове са да продължим да оптимизираме качеството на дигиталната си услуга, така че да посрещаме нуждите на потребителите. Всички наши платформи имат изключително високо ниво на сигурност – използваме комплексни пароли, двуфакторна идентификация и криптиране на данните.
С мобилното приложение се стремим да отговаряме на всички изисквания за сигурност, каквито имат инструментите за мобилно банкиране, но сме си поставили високи изисквания за достъпността му, поради което ще направим необходимите промени в дизайна и функционалностите, така че да сме готови за Европейската регулация за достъпност на дигиталните продукти. В стратегическата карта за развитие на Pluxee в България стои и дигитализацията на останалите продукти в нашето портфолио.
Какви са целите на компанията по отношение на дигитализацията на продуктовото портфолио?
Местното законодателство вече ни позволи да дигитализираме ваучерите за храна по Наредба 7, очакваме възможността Наредба 11 да мине през същите процеси. Предприехме разработване на виртуална карта за подарък още през 2021 г., стремежите ни са постепенно тя да стане предпочитана пред хартиения ваучер и да развиваме мрежата и функционалностите на този продукт.
Друга наша цел ще бъде да стимулираме по-голямо потребление на виртуални карти вместо пластики. Това, от една страна, е свързано с нашите устойчиви цели и глобалния ангажимент на компанията Pluxee да намали въглеродния си отпечатък с -90% до 2035 г. – цел, валидирана от SBTi. В момента нашата пластика е единствената в страната, произведена от 99% рециклирана пластмаса, но с поръчката на изцяло виртуални карти предлагаме и изцяло дигитален процес – от запитването за оферта до дистрибутирането на сумите по картите на служителите – без пластмаса и без хартия.
Г-н Попеску, от няколко месеца заемате позицията на оперативен директор. Какви са основните приоритети на работата ви в България?
Откакто поех управлението на Pluxee в България, всичко се движи с изключителна динамика. Дигитализацията на ваучери за храна предефинира нашия бизнес, процесите ни и нуждите, които трябва да посрещнем. Но и разкри свят от нови възможности. В тази връзка основен приоритет за нас е да имаме най-добрата експертиза в екипа си и да привлечем най-добрите таланти.
Продължаваме с дигитализирането на всички вътрешни процеси, за да разчитаме на данни за още по-добри резултати на компанията и да предоставим оптимално потребителско изживяване за всички участници в екосистемата ни. Амбицията ни е да добавим стойност за крайните ни потребители с атрактивни партньорства, за да дадем повече от истински важното за тях – каквото е и ключовото послание на нашата компания.
По какъв начин опитът ви до момента ще ви помогне за развиване на българския пазар?
Опитът ми от Румъния е ценен тук най-вече с това, че съм преминал през всички тези процеси преди години, когато дигитализацията навлезе на румънския пазар. Запознат съм със спецификите на тази трансформация и високите изисквания, които трябва да покрием, за да предложим най-доброто от нашия бизнес в България.
Нещо, в което съм се убедил във времето, е, че основната съставка за постигането на успех е способният и ангажиран екип. А екипът на Pluxee България е такъв и продължава да расте и да привлича хора на нови за компанията експертни позиции. Заедно ще предлагаме персонализирани решения на нашите клиенти, ще разработваме и поддържаме дългосрочни партньорства с нашите търговски партньори и ще предоставяме лесни за употреба решения за нашите потребители.