Вътрешните министри в ЕС гласуват пълното присъединяване на България и Румъния в Шенген
Започва заседанието на Съвета на ЕС по правосъдието и вътрешните работи, на което министрите на държавите-членки трябва да гласуват присъединяването на Румъния и България в Шенген. Проверките по сухопътните граници трябва да отпаднат от 1 януари догодина.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Очаква се по време на гласуването да бъде вдигната последната бариера пред двете държави за пълното присъединяване към безвизовото пространство.
- Австрия и правителството на Нидерландия вече обявиха вдигане на ветото, а вчера депутатите в нидерландския парламент проведоха нов дебат по темата, подкрепяйки решението на изпълнителната власт.
- Заседанието започва в 12:30 ч. като следобед се очаква и пресконференция.
- Министрите ще разгледат и цялостното състояние на Шенгенското пространство. Обсъждането ще се съсредоточи върху повишаването на цялостната сигурност чрез цифровизация.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Над 1.6 млрд. лева. Това е общият финансов ефект от влизането на България в Шенген по данни на Института за икономически изследвания към БАН. Преките и потенциалните ползи от пълното присъединяване на страната ни към Шенген възлизат общо на 1.39 млрд. лева годишно в сектор “Транспорт”.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В края на ноември Комитетът на постоянните представители на държавите-членки на ЕС (КОРЕПЕР ІІ) постигна предварително съгласие по проекта на Решение на Съвета на ЕС, с което се предвижда присъединяването на България и Румъния към Шенген от 1 януари догодина. Това беше една от последните спънки пред пълното присъединяване на страната ни.
Широк консенсус, че двете държави са готови за пълноправно членство има в Европейската комисия. В последната си седмица като еврокомисар по вътрешните работи Илва Йохансон посочи, че “вече е приготвила шампанското”, с което да отпразнува тази важна стъпка.
България и Румъния се присъединиха към Шенген по суша в края на март тази година, което позволи преустановяване на проверките по въздушните и морските граници. Контролът по суша обаче остана заради ветото на Австрия и опасенията на Виена за контрола по границата. Сигнали за пълното присъединяване на България и Румъния в Шенген след почти едногодишно отлагане започнаха да идват през есента, когато на неформалната среща на вътрешните министри на държавите-членки на ЕС в Будапеща има консенсус около вдигане на бариерите.