Пекин – готов да работи с Доналд Тръмп, за да се избегне по-сериозен търговски спор
Китай изрази готовност да работи с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и да положи всички усилия за разрешаване на търговските спорове между двете най-големи икономики в света, за да се избегнат рисковете от избухването на търговска война.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Китайският президент Си Дзинпин даде най-ясния сигнал, че е готов да работи с новата президентска администрация в САЩ, за да се избегнат рисковете от избухването на търговска война, след явната заявка на Доналд Тръмп да предприеме по-агресивен подход спрямо Пекин и да повиши митата за вноса на стоки от Китай.
- В писмо до Американско-китайския бизнес съвет в четвъртък Си заяви, че двете страни трябва да “изберат диалога пред конфронтацията”, като същевременно потвърди ангажиментите си да отвори китайския пазар за чуждестранни компании, включително и американски предприятия.
- Вълната от послания от Пекин отразява “чувство на тревога“, смята Кенет Джарет, старши съветник в Albright Stonebridge Group, цитиран от CNBC.
ТЪРГОВСКА ВОЙНА НА ХОРИЗОНТА
Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност през януари, обеща допълнителни 10% мита върху целия внос на китайски стоки в САЩ. По време на предизборната си кампания Тръмп беше заплашил да наложи на Китай мита в размер на над 60%.
Политическата позиция на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп представлява “огромна заплаха“ за китайските политици, които и без това са изправени пред тежката задача да съживят закъсалата икономика на страната, казва Шен Менг, директор в базираната в Пекин бутикова инвестиционна банка Chanson & Co.
По-рано този месец администрацията на Джо Байдън обяви по-широки ограничения върху американския износ на чипове последно поколение и машини за производство на полупроводници за китайски компании в опит да ограничи достъпа на Пекин до технологии последно поколение. Пекин отговори, като забрани износа на няколко редки материала, използвани в полупроводниците и военните приложения.
Въпреки тези остри ходове двете страни изглеждат по-склонни да постигнат някакво споразумение чрез преговори. Възможно е да има някакво налагане на мита, но те по-скоро ще са тясно координирани и няма да бъдат внезапни, твърде големи и разрушителни, смята Сам Радуан, президент на Enhance International.
В случай обаче, че се стигне до ожесточена търговска война, Пекин може да използва настоящата си реторика, за да докаже на останалите икономики, че САЩ първи са дръпнали спусъка и са отказали каквото и да било сътрудничество, допълват наблюдатели през CNBC.