Петролът е напът да завърши седмицата с ръст от над 3%
Петролът е напът да завърши седмицата с ръст за пръв път от почти един месец. За последно фючърсите затвориха седмицата с печалби в края на ноември. Пазарът е подкрепен от перспективата за по-строгите международни санкции срещу Русия и Иран и надеждите, че мерките на китайските власти за стимулиране на икономиката ще дадат резултат.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.03 на сто до 73.43 долара за барел.
- Към 9:20 ч. българско време американският лек петрол се търгува за 70.06 долара за барел, което е увеличение с 0.06 на сто.
АКЦЕНТ
И двата договора са напът да приключат седмицата с ръст от над 3% на фона на опасения за нарушаване на веригата на доставки заради заплахата по-строги санкции срещу Русия и Иран и надеждите, че китайските мерки за стимулиране на икономиката ще се превърнат в катализатор на търсенето в икономика №2 в света.
ЗАПЛАХАТА ЗА ВЕРИГАТА НА ДОСТАВКИ
Вашингтон продължава да търси креативни начини за намаляване на приходите на Русия от петрол, а по-слабото търсене на петрол в световен мащаб дава възможност за нови санкции, заяви в сряда министърът на финансите Джанет Йелън. Администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп може да изостри тона и спрямо Иран, налагайки нови санкции, което също може да се отрази на веригата на доставки.
РЕШЕНИЯТА ЗА КИТАЙСКАТА ИКОНОМИКА
Китай променя курса на управление на икономиката в опит да стимулира растежа и да подкрепи търсенето. Политическото ръководство на Китай обещава да разшири бюджетните разходи в опит да даде нужния тласък на икономиката. Властите в Китай имат намерение да предприемат “умерено разхлабена” парична политика, като това вероятно ще включва намаляване на лихвените проценти, което ще стимулира потреблението.
Петролният пазар би могъл да спечели. Данните от тази седмица показват, че през ноември вносът на суров петрол в Китай е нараснал на годишна база за първи път от седем месеца. Това се дължи на по-ниските цени и натрупването на запаси. Прогнозите са, че вносът на суров петрол в страната ще остане висок до началото на следващата година. Международната агенция по енергетика повиши прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол през 2025 г. до 1.1 млн. барела дневно от 990 000 барела дневно през миналия месец именно заради обявените стимулиращи мерки.
КОНТРА
Въпреки това МАЕ прогнозира и излишък през следващата година, когато се очаква държавите от ОПЕК+ да увеличат производството с около 1.5 млн. барела дневно след неколкократно отлагане.