Промишленото производство в ЕС бележи лек ръст
Промишленото производство в държавите от Европейския съюз бележи лек ръст на месечна база през октомври. Въпреки че в еврозоната промишленото производство остава стабилно спрямо данните от септември, налице е годишен спад от над 1%, показват данни на Евростат.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Промишленото производство в еврозоната остава стабилно на месечна база през октомври спрямо септември, но спрямо същия период през 2023 г. е налице спад.
- В ЕС е налице лес ръст от 0.3 на сто на месечна база.
- На годишна база промишленото производство се е понижило с 1.2% в еврозоната и с 0.8% в ЕС.
- През септември 2024 г. беше регистриран драстичен спад от 1.5 на сто в еврозоната и 1.4 в ЕС.
- В България промишленото производство се е свило с 0,7 на месечна основа и с 1,7 на сто на годишна.
- В еврозоната промишленото производство остава стабилно на месечна база за междинните стоки, но бележи спад при енергията (1.9 на сто), дълготрайните потребителски стоки (1.8 на сто) и недълготрайните потребителски стоки (2.3%). В същото време се забелязва увеличение с 1.7 на сто при капиталовите стоки.
- В ЕС промишленото производство на месечна база се е увеличило с 0,2 на сто при междинните стоки и с 1.7 на сто за капиталовите стоки. Налице е спад при енергията (1.3%), дълготрайните и недълготрайните стоки (съответно с 0.7% и 1.3 на сто).
- Най-голямо месечно увеличение се наблюдава в Ирландия (+5,7 на сто), Дания (+5,4 на сто) и Полша (+3,5 на сто). Най-голямо намаление е регистрирано в Литва (-7,5 на сто), Белгия (-6,2 на сто) и Хърватия (-3,9 на сто).
- На годишна база промишленото производство в еврозоната бележи спад с 3.5 при междинните стоки и се свива с 1 на сто при нерегията. Понижение е налице с 1.7 на сто при капиталовите стоки и дълготрайните потребителски стоки (3.2 на сто). Забелязва се увеличение с 3.3 на сто при недълготрайните потребителски стоки.
- Що се отнася до държавите в ЕС – на годишна база се забелязва спад с 3.1 на сто при междинните стоки, с 1.4 на сто при енергетиката, и 1.7% при капиталовите и дълготрайните потребителски стоки. Увеличение е налице единствено при недълготрайните потребителски стоки – с 3.6%.
- Най-големите годишни намаления бяха отчетени в Белгия (-7,9 на сто), Германия (-4,9 на сто) и Италия (-3,6 на сто). Най-голямо увеличение се наблюдава в Ирландия (+15,2 на сто), Дания (+8,6 на сто) и Малта (+6,2 на сто).