Стартъп екосистемата на България е привлякла близо 30 млн. евро финансиране през 2024 г.
28 млн. евро. Това е размерът на средствата, които стартъп екосистемата в България успяват да привлекат през 2024 г. На първо място е Dronamics на Свилен и Константин Рангелови, които създават първия български карго дрон. Компанията успя да привлече финансиране от 10.03 млн. евро от Европейския съвет по иновации. Ключови за тази година рундове на финансиране бележат и Iris AI, Evrotrust и Smart Farm Robotix.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Екосистемата на България в областта на изкуствения интелект и технологиите претърпява бърза трансформация и се превръща в значим играч в Централна и Източна Европа, става ясно от доклада “Състоянието на изкуствения интелект през 2024 г.“ на Recursive.
- Напредъкът на страната ни се дължи на няколко основни играча – Payhawk на Христо Борисов, институтът на проф. Мартин Вечев INSAIT, EnduroSat, най-бързо развиващата се фирма в областта на космическите технологии в Европа на Райчо Райчев, Dronamics на Свилен и Константин Рангелови. Всички те са се нареждали на корицата на списание Forbes през тази година.
- Екосистемата на стартъпите с изкуствен интелект в България върви по пътя на растежа. Към септември 2024 г. у нас има 90 компании, които разработват AI продукти.
- Въпреки това обаче 2024 г. не е най-добрата и привлеченото финансиране е едва 52.7 млн. евро в сравнение с почти двойния размер от 101 млн. евро през предходната година.
- Основните моменти в рундовете тази година включват компаниите AMPECO с 24.7 млн. евро, Dronamics с 12.5 млн. евро от Европейския съвет за иновации, Iris AI със 7.6 млн. евро., Evrotrust с 3.3 млн. евро и Smart Farm Robotix с 2.4 млн. евро от ЕИЦ.
- Инвестиционната екосистема в България е стабилна, като прогнозите са за привлечен над 1.4 млн. евро рисков капитал през 2024 г. Това включва подкрепа от местни фондове като инициативата Фонд на фондовете с бюджет 500 млн. евро и подкрепата на фокусирани върху ЦИЕ рискови фондове, инвестиращи в България, като Bek Ventures, Credo Ventures, OTB Ventures, EBRD VC, Endeavor Catalyst и 500 Emerging Europe.
България предлага важни предимства за стартиращите компании
- Квалифицирана работна ръка: Нарастващият брой технологични таланти, подкрепен от института INSAIT и специфични за индустрията образователни програми, осигурява достъп до квалифицирани специалисти.
- Ефективност на разходите: България остава достъпна база за стартиращи компании, което повишава нейната привлекателност за чуждестранни предприемачи.
- Екосистема за сътрудничество: Мрежите като Future Unicorns Accelerator и връзките с диаспората подпомагат сътрудничеството и споделянето на ресурси.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Въпреки това продължават да съществуват предизвикателства. Несъответствието между предлагането на рисков капитал и създаването на висококачествени стартъпи подчертава необходимостта от привличане на повече глобални таланти и подобряване на екосистемата в подкрепа на стартъпите. Укрепването на инфраструктурата и насърчаването на иновациите отвъд сегашните нива ще бъдат от решаващо значение за устойчивия растеж”, посочват авторите на доклада.