Високотехнологичният бизнес у нас иска ясна визия за данъчната политика и стабилно правителство
Ясната визия за данъчната политика и стабилно правителство са критично необходими, за да се гарантира устойчив растеж на българската икономика, се казва в съвместно становище за държавния бюджет за 2025 г. и отворено писмо на представителите на високотехнологичния бизнес в България. Те подкрепят част от предложенията в бюджета, но са против други от тях.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Становището е изготвено от AIBEST, Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО), Клъстер информационни и комуникационни технологии (ИКТ Клъстер) и Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARAi).
- Те са изпратили и отворено писмо до парламентарно представените партии у нас с призив за редовно правителство.
- В писмото се настоява за сериозни стъпки, които да доведат до напредък за приемането в Еврозоната, гарантиране върховенството на закона, реформи в българското образование, работещи регулатори и институции, наваксване на изоставането по Плана за възстановяване и устойчивост, Подобряване на условията за насърчаване на инвеститорите.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Вярваме, че бюджетът е силен инструмент, с който държавата може да реализира политики, свързани с развитието на икономиката и средата за бизнес. Най-важната роля на държавата е именно да създава рамка, в която бизнесът, предприемачите и работещите хора да генерират продукти, услуги и добавена стойност”, се казва в становището.
ПОДКРЕПА
В становището по отношение на държавния бюджет се изразява подкрепа за прекратяване диверсифицирането на ставката на ДДС за различните индустрии и връщането на 20% ДДС за ресторантьори и хлебопроизводители. Приветстват се усилията на Министерство на финансите за прилагане на мерки свързани с излизането на страната ни от списъка на високорискови държави, съгласно ЗМИП (FATF). Предложението мерки, свързани с повишаване акциза на тютюневите изделия и алкохола се определят като разумни и се отчита като положително развитие отпадането на предложението за облагане с данък върху “свръхпечалбите” на банките.
ПРОТИВ
Според становището има някои много притеснителни предложения и се призовава Министерство на финансите да преразгледа част от тях. Сред тези предложения са: повишаване на максималния осигурителен доход, отмяна вдигането на прага на ДДС от 100 000 лв на 166 000 лв., повишените разходи в публичния сектор. Според високотехнологичния бизнес минималната работна заплата (МРЗ) не трябва да е обвързана със средната работна заплата.