Първите 30 години в бюти индустрията: Пробивът на „Биофарма Лабораторис“
Семейната компания „Биофарма Лабораторис“ пробива преди 30 години с вноса на течни кристали за коса, а днес разработва иновативни продукти под свои – но и частни – брандове
Още в началото на срещата си с екипа на Forbes основателите на „Биофарма Лабораторис“ Ленко и Марина Стойчеви изваждат албум със снимки, които са запечатали ключови моменти от 30-годишната история на компанията. Днес, след като са предали бизнеса в ръцете на дъщерите си, двамата гледат назад с удовлетворение от постигнатото. Има защо – от внос на висок клас италиански продукти за коса през 90-те години на миналия век „Биофарма Лабораторис“ се развива до бързорастяща компания за разработка и производство на козметични продукти.
Основана в Пловдив през 1994 г. с лични средства от 77 хил. лв., три десетилетия по-късно компанията има оборот от близо 5 млн. лв. за 2023 г., с прогноза за над 10-процентов ръст за настоящата година.
Днес „Биофарма Лабораторис“ присъства на пазара с над 500 козметични продукта на свои и частни марки, като сред тях са все още и първите, с които стават разпознаваеми в началото. Успешният пробив идва с вноса на ампулите за коса Denise Classic. Сред първите вносни стоки, които фирмата предлага на клиентите си в България, са маската за коса и шампоанът от същата серия.
Идеята за създаването на компанията възниква в труден период, когато Ленко и Марина Стойчеви, заедно с италианския си партньор Морено Гори, решават да се впуснат в бизнеса с козметика.
Гори, който е музикант, напуска Италия през 90-те години, търсейки нови възможности и реализация. Именно в България, покрай различните си начинания, той среща Ленко – математик по образование, и Марина, която работи като педагог. Това, което и тримата споделят, е мечта за създаване на бизнес, който би им осигурил по-добро бъдеще.
„Трудно е да кажем какво беше времето, но то принадлежеше на смелите хора, на онези, които рискуват и оставят топлите места в държавните институции, за да правят нещо, което не разбират, разчитайки на предишен опит – този от професията и от живота“, разказва Стойчева.
ПЪРВОНАЧАЛНО ПАРТНЬОРИТЕ СЕ СПИРАТ НА ИДЕЯТА за внос на висок клас италианска козметика за коса, тъй като виждат дефицита на нови и качествени продукти на родния пазар, а италианските вече са утвърдени. Морено пътува често до Италия, за да изгражда важни връзки с доказани производители и да осигурява стоката, необходима за силния старт на компанията. Марина пък се занимава изцяло с търговската дейност в България.
„От самото начало бяхме фокусирани върху ниша, в която виждахме потенциал за бурно развитие на българския пазар.“ В следващите години „Биофарма Лабораторис“ предприема ключова и доста рискова стъпка напред – започва производство на козметика в Италия под собствената марка.
„Стоката ни връщаше клиента при нас и това беше основният ни коз, който ни позволи да оцелеем. Дотогава потребителят нямаше богат избор в продуктите за коса, вносните марки стъпваха плахо у нас, но ние вече имахме собствена база от клиенти“, казва Стойчева.
Първият офис на компанията е малко помещение на четвъртия етаж в квартал „Капана“ в Пловдив. Без асансьор, целият товар се носи на ръка, а в офиса, освен стоката, се помещава и цялата администрация на фирмата. „Имахме само един телефон – смее се Стойчева. – Когато единият говори по него, другите чакат.“ Но ето че тази сплотеност и екипна работа полагат основите на успеха.
През 2000 г. „Биофарма Лабораторис“ предприема нова значима стъпка, която бележи началото на важен етап в развитието на компанията, а именно инвестиция в построяването на собствена производствена база в Пловдив, която е факт само година по-късно.
Сградата с площ от 1000 кв.м включва офиси, складови площи и специално проектирано помещение за малко производство. Този ход предопределя първите стъпки на компанията към реализация на малка серия от продукти, като закупува формулите им от Италия.
През 2006 г. компанията разширява и екипа си с технолози и открива и лаборатория за развойна дейност. Днес офисите, лабораторията, производството и складовете на компанията са разположени в разширена база от 2200 кв.м в Пловдив, а екипът на компанията се състои от 42-ма души.
Разрастването на бизнеса се превръща в огромно предизвикателство за семейство Стойчеви и Гари, затова и италианският партньор обявява оттеглянето си през 2016 г. Така от следващата година управлението на компанията се поема oт двете дъщери на Стойчеви – Донка и Лидия, както и нейния съпруг Васил.
„Не сме мислили, че дъщерите ни ще поемат фирмата, но те пораснаха с нас, с бизнеса и продуктите“, казва Марина Стойчева.
ЛИДИЯ Е МАГИСТЪР-ФАРМАЦЕВТ. Завършва Медицинския университет – София, през 2014 г. и прави плавен преход от специалността си към козметиката. Седмица след завършването си вече е назначена на работа в семейната компания. Там изкачва всички стъпала – от поръчки на етикети и опаковки, развойна дейност и организация на производството до търговия и развитие на отдели за създаване на частни марки и оценка за безопасност на козметични продукти. Тя отговаря и за формулите на продуктите, които следи с екипа си от шестима души.
Лидия Стойчева има и три следдипломни квалификации като оценител по безопасност на козметични продукти в ЕС. Единственото, с което не се занимава, са счетоводството и финансите, за които има пълно доверие на съпруга си.
Васил също е управител на фирмата. Образованието му в сферата на бизнес администрацията му помага да мине успешно през всички стъпала на фирмата и да ръководи успешно отдела си днес.
Преди 2 години към екипа се присъединява и по-малката сестра на Лидия Донка, която е в ролята на юрист на компанията. Тя завършва право в Софийския университет и допълнителна магистратура във Виенския централен университет, където получава степента магистър по право. Донка е мощен двигател на дигитализацията на компанията, а към момента, заедно с Васил, отговаря и за разширението на базата.
Непрекъснатото увеличаване на производствения капацитет налага плановете компанията да изгради нов склад за съхранение на козметиката си, както и да проектира нова производствена база на площ от 2800 кв.м с инвестиция от над 4.5 млн. лв. за 3 години.
Успехите на компанията вървят с изключителен стрес и безсънни нощи, но това дава тласък на изграждането на нови марки. През 2018 г. се появява брандът Brave.New.Hair. Лидия Стойчева прилага по-скоро фармацевтичен, отколкото козметичен подход, а серията, която е сред най-търсените днес, се изнася за Франция, Швеция, Австрия, Великобритания, съседните Румъния, Гърция, както и за прибалтийските страни.
„Биофарма Лабораторис“ постига значителен успех и в областта на частните марки, като значителна част от оборотите ѝ идват именно от разработки и производство за известни български и европейски брандове. Стартът на тази бизнес посока е даден преди 7 години с две фирми, които са сред най-разпознаваемите брандове на пазара. „Биофарма Лабораторис“ работи с тези, които искат да лансират собствен бранд на европейския пазар, като предлага цялостна услуга – от създаване на формула, през производство и етикетиране, до изготвяне на пълен пакет с документи, необходими за успешното пускане на козметичен продукт на пазара. За още по-голямо улеснение „Биофарма“ стартира и академията си, в която чрез поредица от видеоматериали обучават клиентите на всички стъпки и тънкости в бизнеса.
„Заедно с нашите клиенти имаме над 58 успешно реализирани бранда под частна марка“, пояснява Лидия Стойчева. За да бъде запозната с най-актуалните тенденции в бранша, тя пътува по изложения, конференции и конгреси из целия свят. И споделя, че следи активно последните иновации в областта на състава и опаковките, както и най-новите регулации, които се отнасят до тях.
„Получава се така, че производителите на козметика се фокусират не толкова върху бизнеса си, колкото върху административните му особености. А това усложнява работата“, отбелязва Донка. И допълва, че това донякъде има връзка със зелените политики, към които компанията има отношение.
„Биофарма Лабораторис“ изгражда фотоволтаична централа на покрива и ще продължи с инвестициите във фотоволтаични мощности, включително и в батерии. Водата, използвана в производството, се филтрира и дейонизира с нова високотехнологична филтрираща система, което не допуска използване на питейна вода, а опаковките са от рециклируеми и рециклирани материали, включително растителна пластмаса от захарна тръстика.
„Предимството на по-малките компании е, че са гъвкави на промените, а нашата цел е до 2027 г. 90% от пластмасата в опаковките да се рециклира“, казва Донка.
Усилията на целия екип във всички посоки на развитие допринасят за ръста от 25%, който бележи компанията в периода 2021-2023 г., въпреки спада на пазара на козметика, следствие на ковид пандемията.
Двете сестри не крият щастието си от това, че семейната компания се развива по-добре от очакванията им, производството бележи ръст, а екипът е доволен от постигнатите резултати. И въпреки тежките моменти, каквито имаше бизнесът като цяло през последните години, важен е оптимистичният поглед към бъдещето.