Инфлацията тревожи Фед. Ще намали ли централната банка на САЩ лихвата?
Федералният комитет за отворения пазар (FOMC) към Федералният резерв на САЩ (Фед), който е отговорен за взимане на решения за паричната политика на централната банка, започва днес последното си за годината двудневно заседание, информира Асошиейтед прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фед вече два пъти понижи основните си лихви – през септември с 0.5 процентни пункта и през ноември с 0.25 процентни пункта.
- Според 90 на сто от икономистите, анкетирани от Ройтерс, централната банка ще понижи основните лихви с четвърт процентен пункт до диапазона 4,25-4,50 на сто или с 1 процентен пункт под рекордното за последните 40 години ниво. То бе достигнато, след като през 2022 г. започна вдигането на лихвите на фона на най-високата инфлация от началото на осемдесетте години на миналия век.
- Един от аргументите на Фед за ново понижение на ставките тази година ще бъде, според икономисти, че въпреки охлаждането на пазара на труда в САЩ той остава сравнително устойчив, като през ноември бяха добавени нови близо 230 000 работни места.
- Развитието на пазара на труда се следи от Фед като част от уравнението, което централната банка на САЩ трябва да съблюдава – постигане на максимална заетост и установяване на ценова стабилност.
- Проблемът, пред който е изправена институцията, е, че показанията на инфлацията остават далеч от целевото равнище от 2 на сто, съобщи БТА. През ноември тя дори нарасна с 0.1 процентен пункт спрямо октомврийската – до 2.7 на сто на годишна база.
- В резултат Фед, под ръководството на Джером Пауъл, се очаква да сигнализира преминаване към по-плавен подход за намаляване на лихвите през 2025 година.
ПРОМЯНА В ПОЛИТИКАТА?
Според бившия високопоставен служител на Фед Дейвид Уилкокс, който сега работи за Bloomberg, „сме на прага да наблюдаваме промяна на политиката към това да няма лихвени понижения на всяко заседание“. Темпото ще се забави, прогнозира той.
По-рано тази седмица икономисти от Goldman Sachs бяха по-конкретни, като в свой анализ посочиха, че очакват на първата среща на Фед за 2025 г. през януари да не бъде предприето ново понижаване на лихвените проценти.
Една от основните причини Фед да прояви бдителност през следващата година е, че с встъпването в длъжност на спечелилият президентските избори в САЩ Доналд Тръмп и новата му администрация идват рискове от повишаване на инфлацията, отбелязва Ройтерс. Това е свързано с намеренията му да повиши митата на редица стоки, внасяни от основни икономически партньори.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„В средносрочен план по-високите тарифи и потенциалните прекъсвания на веригата за доставки поради агресивната търговска политика при идващата администрация на Тръмп вероятно ще доведат до значително над 3% основна инфлация в средата на 2025 г.“, отбеляза Дейвид Сейф, главен икономист за развитите пазари в Nomura.