Федералният резерв на САЩ удря спирачка на фискалните облекчения в очакване на Тръмп
Федералният резерв облекчи паричната политика в САЩ за трети път тази година, но очерта по-мрачен хоризонт за 2025 г., когато в длъжност ще встъпи новоизбраният американски президент Доналд Тръмп. Очаква се републиканецът да предприеме по-агресивна търговска политика спрямо Китай и да вдигне митата за вноса на стоки от редица държави, което според анализаторите може да повиши инфлацията в страната.
Фед понижи лихвените проценти с 0.25%, намалявайки референтния диапазон до 4.25%-4.5%. Това бе широко очаквано от инвеститорите и е третото облекчение на паричната политика в рамките на тази година. Онова, което притесни наблюдателите, е всъщност притеснителният сигнал за фискалната политика през 2025 г. – Фед сигнализира, че ще забави темповете през идната година като се очакват само две намаления на лихвите, което създава страхове за потреблението и икономическия растеж. Догодина се очакват тежки времена за САЩ – търговската политика на Доналд Тръмп заплашва да повиши инфлацията, която и към момента остава над целевата стойност от 2%.
Икономистите определиха това като значителна промяна в перспективите за паричната политика. Тази позиция на Фед изпрати долара до двугодишен връх и предизвика значителни разпродажби на акции в САЩ и света. Основните индекси като S&P 500 и Nasdaq спаднаха рязко, като се понижиха съответно с близо 3% и 3.6%. Технологичните компании също преживяха значителен спад на борсата – Tesla отчете намаление с 8.3%, а Meta – с 3.6 на сто. По-малките компании, чувствителни към икономическите промени, също пострадаха, като индексът Russell 2000 спадна с 4.4%. Световните пазари последваха примера им, като европейските и азиатските индекси отбелязаха загуби. Щатският долар се покачи до най-високото си ниво от две години насам, оказвайки натиск върху валути като южнокорейския вон, който достигна 15-годишно дъно, и японската йена. Държавните облигации на САЩ също се понижиха, като доходността на двугодишните съкровищни облигации нарасна до 4.35%.
Решението на Фед отговаря на опасенията за въздействието на очакваните фискални промени при завръщането на Тръмп в Белия дом. Митата, намаляването на данъците и регулаторните промени могат да стимулират инфлацията, което допълнително да усложни усилията на Фед да стабилизира икономиката.