Натискът върху Apple да отвори iOS за конкуренти в ЕС се засилва
Европейската комисия засилва натиска върху Apple да отвори операционната си система iOS и iPadOS за конкуренти в Европа. Според инструкциите на Брюксел производителят на iPhone трябва да промени iOS така, че да я направи по-съвместима с устройства на конкурентни компании.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Законът за цифровите пазари изисква от технологичните компании с голям пазарен дял, каквато е Apple, да осигуряват оперативна съвместимост и достъп до софтуерните и хардуерните си системи.
- За да подпомогне Apple в осигуряването на такава оперативна съвместимост, на 19 септември 2024 г. Европейската комисия откри процедура за определяне на мерките, които Apple следва да приложи, като в средата на тази седмица Брюксел изпрати своите предложения.
- Те обхващат технологии, вариращи от Wi-Fi връзки до функции за пренос на файлове и предаване на видео от устройствата.
- Сега се очаква обратна връзка от трети страни по тези предложения, за да гарантира, че процесът на Apple е прозрачен.
КОНТРА
В отговор Apple заяви, че Законът за цифровите пазари на ЕС ще изложи потребителите на риск. В онлайн документ компанията заяви, че правилата принуждават потребителите “да отворят устройствата си – и най-чувствителните си данни – за компании с опит в нарушаването на неприкосновеността на личния им живот“.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Тези процеси ще навредят на иновациите – компаниите трябва да могат да се конкурират помежду си, за да направят така, че собствените им продукти да работят заедно по нови начини, които са от полза за потребителите, без да предават идеите си на конкурентите. Apple е единствената компания, която е принудена да споделя иновациите си по този начин с всички останали, включително и с тези, които не споделят нейния ангажимент за защита на личните данни на потребителите“, посочват от Apple.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
ЕС може да реши в началото на следващата година да започне официална проверка, ако Apple не се съобрази с правилата на Закона за цифровите пазари. Това в крайна сметка може да доведе до големи глоби, достигащи до 10% от световните годишни продажби.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Технологичните компании стават все по-сериозен обект на притетия в Европа Закон за цифровите пазари. Законът бе приет през юли 2022 г. и влезе в сила на 2 май 2023 г. Компаниите имаха гратисен период до 6 март 2024 г., когато правилата започнаха да се прилагат официално.
Целта на закона е да гарантира лоялна конкуренция между цифровите платформи, независимо от техния размер като в крайна сметка потребителите получат възможност за по-голям избор. DMA създава и нови възможности за по-малките разработчици.
Законът забранява нелоялни практики от страна на онлайн платформите с най-голям пазарен дял и налага ясни правила и задължения на гигантите като Apple, Google, Meta и X, за да се гарантира, че те не злоупотребяват с положението си.