Нещо се готви
УниКредит Булбанк застава зад проекта за изграждане на Международно училище за кулинария и занаяти „Шарена фабрика“
Гледате ли на проекта като на важна стъпка към популяризирането на България като кулинарна и занаятчийска дестинация на международно ниво?
Росица Мутафчиева: Със сигурност! Кулинарията и занаятите са ключови за културната идентичност на всеки един народ. Пътуваме, опитваме различни вкусове, докосваме се до специфични обичаи и занаяти и така разбираме повече за историята на хората около нас и опознаваме по-задълбочено сами себе си. В основите на идеята да изградим Международно училище за кулинария и занаяти, стои желанието ни да създадем място, обединяващо креативни хора, любопитни както към своите корени, така и към света. През храната, която приготвяме, в какво и как я поднасяме, има много разказ. Нормално беше да се отворим към съседни страни, а и по-далеч, за да споделим този разказ.
Според вас какви нови възможности ще се отворят за местния бизнес и туризъм в резултат на развитието на такъв проект?
Р.М.: Наличието на училище определено е фактор за развитие на даден регион. Като начало, разкриваме работни места и увеличаваме постоянно пребиваващите хора в селото с над 50%. Целим да превърнем с. Голяма Желязна в международен център за занаяти и кулинария и с това да дадем тласък за развитие на местния бизнес, като повишим цялостно популярността на региона и насърчим развитието на туризма. А троянският край има много какво да разкаже за себе си през природа, местни обичаи и занаяти, регионална кухня и история. Проекти от такъв мащаб имат отражение върху различни свързани сектори като транспорт, жилищен пазар, търговия и развлечения. Перспективите за местните са много, предизвикателства, естествено, също има, но хората са готови да ги поемат и виждат възможностите пред себе си. И за нас е вдъхновяващо да усещаме, че има обединение около идея, която гледа толкова напред в бъдещето.
Проектът отговаря на ESG критериите на УниКредит Булбанк. Какво означава това за последващо финансиране и как изграждането на международно училище за кулинария и занаяти се вписва във вашата ESG стратегия?
Крум Алексиев: Подкрепата на инициатива „Шарена Задруга“ и проекта за изграждане на Международно училище за кулинария и занаяти „Шарена Фабрика“ е естествено продължение на нашия фокус върху това да дадем възможност на местните общности за развитие и напредък и да ги подкрепим в усилията им да съхранят и предадат автентичната искра не само на локално, но и на международно ниво. В центъра на проекта е заложена идеята да се създаде пространство за придобиване на нови умения и знания, което привлича местни и чуждестранни студенти и популяризира българската култура и традиции. Образованието винаги е било сред приоритетните сфери за УниКредит, затова лесно намерихме общи стратегически цели с проекта „Шарена Фабрика“.
Как виждате потенциала на училището да развива таланти и да подкрепя младите хора в България? Какъв е приносът му към трудовия пазар и бизнеса и какво означава партньорството с кулинарното училище Ferrandi Paris?
Р.М.: Скоро Агенцията по заетостта публикува статистика за това кои ще бъдат най-търсените професии през следващите 12 месеца. Хотелиерството и ресторантьорството и хранително-вкусовата индустрия имат ключови роли в икономиката ни и неслучайно попадат в приоритетните сфери. Ние правим проучвания и анализираме подобни изследвания и в по-глобален мащаб. Нуждата от кадри е голяма не само у нас, но и в Европа, Азия, Америка. Сред основните причини за този дефицит на кадри е липсата на необходимите умения и професионална квалификация, условията на труд, както и сезонната зависимост на сектора.
Кулинарното училище „Шарена Фабрика“ ще даде възможност за високопрофесионална подготовка, следваща световно признати системи на обучение. Ще предлагаме конкурентни и световно признати степени на квалификация, сертификати и дипломи. Екипът ни се състои от висококвалифицирани международни специалисти. Подготвяме нашите ученици не само да бъдат професионалисти в съответните специалности, но и да могат да се позиционират и реализират успешно на пазара на труда, да са наясно и да се чувстват комфортно във всяка една професионална кухня, да знаят как да пласират уменията си, да изградят устойчив бизнес и маркетинг план и в крайна сметка – да управляват собствен бизнес.
Изградихме партньорство с Ferrandi Paris, едно от най-старите, най-мащабните и най-престижните училища за кулинария в Европа и света и единственото училище, изградено изначално с цел да обучава и да подготвя високопрофесионални кадри за кулинарната и ресторантьорската индустрия. „Шарена Фабрика“ е първото и засега единственото училище, извън Франция, което ще получи признанието „Crafted by Ferrandi“ и официално ще сертифицира учениците си с дипломи на международно признатия лидер. Заедно работим по изготвянето на учебните програми за балканска и френска кухня, като се стараем да взаимстваме най-доброто от най-добрите. Това партньорство тепърва ще се разгръща и ще разкрива нови хоризонти. Щастливи сме, че имаме подкрепата както на някои от най-добрите шеф-готвачи у нас, така и на международни професионалисти, които са част от екипа на „Шарена Фабрика“ и ще работят с нашите ученици. Работата е много, опитваме и от горчивото, и от сладкото, но нямаме търпение да постигнем и да предложим едно истински апетитно бъдеще и една реална перспектива за професионална реализация на нашите ученици.
Какво означава това партньорство за банката и какви са основните ценности, които споделяте с този проект и неговите създатели?
К.А.: За нас думата „социален“ в ЕSG не означава единствено финансиране на проект с нестопанска цел, а цялостна подкрепа на бизнес модел от реалната икономика, който има съществен отпечатък към бъдещето. Но това е и най-силният фокус на УниКредит – по данни на групата, от началото на годината в страните от Източна Европа са отпуснати ESG заеми с общ размер от 1.2 млрд. евро.
Друга пресечна точка, която ни обединява, е визията към устойчивост – концепцията на проекта „Шарена Фабрика“ е да бъде максимално естествен и отразяващ културната традиция в нейния автентичен вид. Именно тази концепция отговаря напълно на стратегията на Групата – да предложим различни финансови решения за проекти, които подкрепят трансформацията на бизнеса както в посока на по-устойчиви и енергийно ефективни бизнес модели, така и на социални проекти с реално въздействие за развитие на местните общности. При разглеждането на проекти за подкрепа търсим не само този отпечатък, но и колко дългосрочно е заложен в бъдещето и какви допълнителни възможности за развитие съпътстват идеята.
Как разглеждате проекта в контекста на бъдещето и развитието на образованието и кулинарните занаяти в България?
К.А.: За УниКредит това е възможност да подкрепим запазването и развитието на местните традиции, а в основата на този процес винаги е заложено знанието и предаването му към следващите поколения. Затова и заложихме допълнителни стипендии за кулинарни обучения, с които да подпомогнем приобщаването на хора от различни социални групи и да направим образованието по-достъпно. Считаме, че подкрепата на образованието и запазването на традициите са ключови за развитието и устойчивостта на едно общество, защото те укрепват културната идентичност, социалната стабилност и икономическия напредък. Очакваме конкретният проект да даде силен тласък на местната общественост и да създаде нови устойчиви традиции в региона.
Как се надявате този проект да служи като пример за други инициативи в България?
Р.М.: Стремим се да създадем място, което вдъхновява хората да търсят нови възможности за себе си в професионален и личен план, чрез развиване на хоби или надграждане на професионални умения. „Шарена Фабрика“ ще бъде мост между миналото и бъдещето, нов път за някои, нови приятелства за други, пространство за идеи и много творчество, което смесва автентичната ни култура със съвремието, начина, по който я показваме, съхраняваме и развиваме.
Достатъчно ни е да бъдем добър пример, че може.