Петролът приключва седмицата със спад от близо 3%
Перспективите за търсенето продължават да тегнат над петролния пазар. Цените вървят надолу, на фона на прогнозите за свръхпредлагане през 2025 г. и сигналите от Федералния резерв на САЩ, че облекченията на паричната политика догодина ще са с по-бавен темп. Фючърсите са на път да приключат седмицата със спад от близо 3%.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.48% до 72.53 долара за барел.
- Американският лек петрол се понижи до 69.06 долара, което е спад с 0.46 на сто.
- Основен двигател за цените остават перспективите за слабо търсене и свръхпредлагане през следващата година. Ситуацията е особено усложнена от Китай – втората по големина икономика в света и най-големият вносител на петрол продължава да се бори със слаб икономически растеж и криза на имотния пазар.
- Покачването на долара до двугодишен връх също натежа върху цените на петрола, след като Федералният резерв на САЩ даде сигнал, че ще бъде по-предпазлив спрямо фискалната политика отвъд океана догодина. По-силният долар оскъпява петрола за притежателите на други валути, а по-бавният темп на намаляване на лихвените проценти може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол.
ДОПИРАТЕЛНА
В годишната си енергийна прогноза китайската държавна рафинерия Sinopec заяви, че вносът на суров петрол в Китай може да достигне своя връх още през 2025 г., а потреблението на петрол в страната ще достигне своя връх през 2027 г., тъй като търсенето на дизелово гориво и бензин отслабва. ОПЕК+ наскоро намали прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол през 2024 г. за пети пореден месец.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Цените на суровия петрол се намират във фаза на продължителна консолидация, тъй като пазарът се приближава към края на годината. През 2025 г. ни очаква несигурност в търсенето”, посочи Емрил Джамил, старши специалист по проучванията в LSEG. Той допълни, че ОПЕК+ ще трябва да спазва дисциплина на предлагането, за да повиши цените и да успокои тревогите на пазара заради непрекъснатите ревизии на прогнозите си за ръст на търсенето.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Според J.P. Morgan петролният пазар ще премине от състояние на равновесие през 2024 г. към излишък от 1.2 млн. барела дневно през 2025 г. заради очакванията държавите извън ОПЕК+ да засилят производството с 1.8 млн. барела дневно, докато добивите от страна на Организацията на държавите производителки на петрол останат на настоящите нива.