Данните за инфлацията в САЩ подкрепиха петролния пазар
Цените на петрола започват седмицата с ръст, след като обнадеждаващите данни за инфлацията в САЩ в края на миналата седмица съживиха очакванията за предстоящи облекчения на паричната политика от страна на Федералния резерв. Въпреки това обаче съществува и скептицизъм, тъй като на последното си заседание Фед даде ясен сигнал, че ще бъде по-предпазлив през 2025 г. заради новата президентска администрация.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.41 на сто до 73.24 долара за барел.
- Американският лек петрол също отчита ръст – с 0.48 на сто или 33 цента до 69.79 долара за барел.
АКЦЕНТ
И двата бенчмарка се понижиха с повече от 2% миналата седмица поради опасенията за световния икономически растеж и търсенето на петрол, след като централната банка на САЩ даде знак, че ще бъде по-предпазлива спрямо паричната политика през 2025 г. Изследване на най-голямата азиатска рафинерия Sinopec, според което потреблението на петрол в Китай ще достигне своя връх през 2027 г., също натежа върху цените.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Рисковите активи, включително фючърсите върху акции в САЩ и суровия петрол, започнаха седмицата на по-стабилна основа“, заяви Тони Сикамор, анализатор на IG Markets, като добави, че по-хладните данни за инфлацията от края на миналата седмица са помогнали да се смекчат опасенията за бъдещата фискална политика на Федералния резерв, след сигналите от последното заседание.
ДОПИРАТЕЛНА
Притесненията относно европейските доставки намаляха след съобщенията, че тръбопроводът Дружба, който доставя руски и казахстански петрол до Унгария, Словакия, Чехия и Германия, е рестартиран след спиране в четвъртък поради технически проблеми в руска помпена станция.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарът очаква да види по-конкретната политика на бъдещата президентска администрация в САЩ. Доналд Тръмп трябва да встъпи в длъжност през януари. Републиканецът даде сериозна заявка да поеме курс към по-агресивна парична политика спрямо останалата част на света, което включва налагане на по-високи мита за внос на стоки както от Китай, така и от Европа. Анализаторите се опасяват, че тази политика ще предизвика ръст на инфлацията, която все още се намира далеч от целта на Федералния резерв от 2%.