Какво означава пробивът на Google в квантовите изчисления с Willow за бъдещето на криптовалутите?
Неотдавнашното съобщение на Google за пускането на Willow – квантов чип, който намалява склонността към грешки на някои от предшествениците си, е важен етап в усилията за въвеждане на квантовите изчисления в реалния свят. В следващите години това може да промени начина, по който възприемаме риска в криптовалутите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Скоростта на Willow е почти неразбираема – според Google, той може да извърши изчисление за по-малко от пет минути, което на един от най-бързите съвременни суперкомпютри би отнело 10 септилиона години. (Септилионът е 10 000 000,000 000,000 000 000 000 години.)
- Но точността на квантовите изчисления досега е била основен проблем – квантовите компютри са като маркуч, пуснат на пълна мощност, без никой да го държи: водата излиза бързо, но целта не е винаги точна.
- Комбинацията от скорост и точност на Willow може теоретично да предостави на хакерите инструменти за разбиване на алгоритмите, на които се базират биткойн и други криптовалути.
КЮБИТИ И БИТКОЙН МОГАТ ДА СЪЩЕСТВУВАТ ЗАЕДНО, ПОНЕ ЗАСЕГА
Ако не разбирате (не много хора го разбират) какво представляват квантовите изчисления, кюбитите, стратегът по технологии в сигурността на компанията DigiCert, Тим Холебийк, предлага опростен начин за разбиране на пробива. Той казва: представете си лабиринт и как класическият компютър би се опитал да намери пътя си през него от начало до край. Той би пробвал един възможен път по едно време. „Квантовият компютър ще може да пробва всеки път едновременно, което води до много по-бързо решение“, казва Холебийк.
Докато Willow може още да не е готов за реални приложения, неговата скорост и точност ще помогнат за изграждането на по-големи квантови компютри.
„Част от проблемите с кюбитите е, че те са нестабилни и произвеждат грешки. Този чип има значителни способности за корекция на грешки, което намалява някои от проблемите с кюбитите“, казва Холебийк.
Това означава, че чипове, подобрени от пробива на Willow, ще могат да помогнат на хакерите да атакуват криптовалути, но поне за момента, опасенията остават теоретични.
„Квантовите компютри теоретично могат да решат този проблем много по-бързо и да застрашат съвременните криптографски алгоритми, ако може да бъде разработен квантов компютър със достатъчно кюбити“, казва Холебийк. Но той добавя, че реалната причина да се чувстваш по-спокойно, ако притежаваш криптовалути, е проста. „Няма такива компютри в момента и не се очаква да се появят поне още 5, 10, 15 години“, посочва той, като най-бързият петгодишен срок зависи от някакъв неочакван технологичен пробив.
ДЕСЕТГОДИШНО ПРЕИМУЩЕСТВО ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ
Говорител на Google заяви пред CNBC, че Willow и криптовалутите могат да съществуват заедно. „Чипът Willow не може да разбие съвременната криптография“, каза той, добавяйки, че Google също смята, че квантовата технология с такава способност е още много години напред.
Всъщност, според Парк Фейербах, експерт по технологии за децентрализирани финанси и главен изпълнителен директор на Radiant Commons, дори ако Willow може драстично да увеличи скоростта, с която криптовалутите могат да бъдат разбити, все пак ще отнеме няколко пъти възрастта на вселената, за да го направи. Според NASA вселената е на 13.7 милиарда години.
„Няма почти никаква причина да се използва Willow върху тази технология по начин, който да доведе до постигане на осезаем напредък. Все пак ще отнеме твърде много време“, казва Фейербах.
„Прогнозите показват, че поне още 10 години ще бъдат необходими, за да се разбие RSA криптографията и че около 4 милиона физически кюбита ще са необходими за това“, каза говорителят на Google. RSA е криптографска система, използвана в криптовалутите.
За справка, процесорите на Google в момента имат около 100 физически кюбита.
„КВАНТОВО-СИГУРНИ“ АЛГОРИТМИ
Говорителят на Google подчерта, че времевата линия за квантовите пробиви е широко известна и Willow не я променя.
„Google е на път с нашата планирана пътна карта“, каза той. „Общността по сигурността отдавна е наясно с прогнозирания срок за разбиване на асиметричната криптография и е работила по определянето на стандарти и съвместното внедряване на нови алгоритми, които ще устоят на атаки както от класически, така и от квантови компютри“, добави говорителят.
Наистина, Холебийк казва, че крипто индустрията работи по „квантово-сигурни“ криптовалути.
Националният институт за стандарти и технологии (NIST) е публикувал няколко квантово-сигурни алгоритми, които са устойчиви на атаки от бъдещи квантови компютри, казва Холебийк, и NIST има времева линия за правителствата и индустрията да внедрят тези алгоритми, за да гарантират сигурността на тайните на нациите и бизнеса.
„Google и други лидери в индустрията са подкрепили стандартизацията и са експериментирали с алгоритмите в черновата им форма“, каза говорителят на Google.
Въпреки че квантовите компютри са много ефективни в разбиването на алгоритми (традиционни криптографски уравнения, базирани на факторизиране на огромни прости числа), те не са безгрешни и именно тук се крие обещанието на квантово-сигурните криптовалути.
„Те наистина са много добри в някои неща, но не във всичко“, казва Холебийк, като отбелязва, че разбиването на традиционната асиметрична криптография е едно от нещата, в които те са наистина добри. „За щастие, има други трудни математически проблеми, в които те не са добри, и асиметричната криптография може да бъде актуализирана да използва тези трудни математически проблеми вместо факторизиране“, казва той.
Таки Разa, асистент професор по електрическо и компютърно инженерство в Университета на Масачузетс в Амхърст, заяви, че съществуващите криптовалути ще трябва да се развиват, за да се противопоставят на кюбитите. „Докато потенциалът на квантовите компютри да разбие съществуващата криптография става все по-голямо притеснение, нови криптовалути, специално проектирани да бъдат квантово-сигурни, може да бъдат разработени. Тези нови квантови криптовалути ще интегрират PQC, криптографски алгоритми, които са устойчиви на изчислителната мощ на квантовите компютри“, казва Разa.
Джереми Алейр, съосновател, председател и главен изпълнителен директор на компанията за цифрови валути Circle, заяви в интервю за CNBC миналата седмица, че рискът е реален, но неговото виждане за бъдещето остава насочено към възможностите, които ще се развият. „Основното е, че квантовата криптография означава, че можеш да отключваш неща по-лесно, неща, които са имали стари лоши заключалки, но можеш също така да създаваш по-добри заключалки“, каза Алейр.
Таки Разa смята, че в крайна сметка по-мащабните промени, предизвикани от квантовите изчисления, ще се случат извън криптовалутите. Пробивите ще направят устройствата и софтуера по-бързи, ще революционизират изкуствения интелект и ще подобрят сигурността на данни чрез ултра-сигурни криптографски методи. В ежедневния живот ще има напредък в изчисленията, здравеопазването, енергетиката и сигурността, каза Раза, и в резултат на това не е само крипто индустрията, за която трябва да мислим в изолация, докато тези промени все още се развиват. „Те вероятно ще трансформират индустриите“, добави той.