AI може да изяде креативността
Фокусирани върху възможностите на ChatGPT, инструкторите, които създават съдържание за онлайн курсове в платформите на 365 Careers, загърбват собствения си опит и умението да се свързват с аудиторията, в което основателят Недко Кръстев вижда голям проблем
Откакто се занимава със създаване на съдържание за онлайн курсове по наука за данните и финансови анализи, Недко Кръстев не е срещнал нещо, което да го вдъхнови повече от появата на ChatGPT 3.5 в края на 2022 г. Изведнъж основателят на 365 Careers има в ръцете си инструмент, способен да генерира съдържание по зададена тема, да редактира изказа му на английски език (или на друг език) и да допълва мислите му. Ентусиазмът му се удвоява с появата на ChatGPT 4.0 през 2023 г. – значително по-умна версия, която освен всичко дотук генерира и качествено съдържание.
Това може да промени играта в бизнеса с уроците, вълнува се той. Неговите компании „365 Кариери“ и „365 Къмпани“, заедно с платформите 365 Data Science и 365 Financial Analyst, генерират 4.5 млн. лв. приходи за 2023 г. от образователни продукти (видеоуроци), които достигат до над 4 млн. потребители в цял свят. С темпото, с което се произвеждат видеоуроците, обаче е трудно да се движи в крак с новостите в сферата на AI, където нещата се развиват и променят изключително бързо. Експертите, които създават технологиите за AI, трябва да получават обучение в реално време. За да постигнат нужната бързина, в 365 Careers създават платформа за текстови и интерактивни обучения. Това позволява да се работи по-мащабно с външни автори, които да генерират съдържание, за което местният екип няма експертиза.
Разработката на текстовия модел съвпада с появата на ChatGPT. Недко Кръстев смята това за „щастлива случайност“, защото може да извлече предимство. Generative AI не работи добре с видео, а „конкурентите залагат основно на видеосъдържание“. „Бях уверен, че сме позиционирани перфектно, за да се възползваме от потенциала на Generative AI. Представях си как нашите опитни инструктори от Meta, Adobe и IBM в Сан Франциско, които сме наели да създават текстови курсове, изглаждат стила на текстовете си с помощта на AI“, споделя той.
Но това, което на практика се случва, го изненадва неприятно. Вместо да подобри продуктивността, използването на ChatGPT влошава качеството на работата. Фокусирани върху възможностите на новата технология, инструкторите сякаш са загърбили собствения си опит и умението да се свързват с аудиторията чрез добре разказани истории. Появяват се сухи текстове, който „едва ли биха ангажирали някого за повече от броени минути“. Прозира монотонна структура и изпълнени в булет листове. Липсва каквато и да е креативност и личен подход. „Видяхме ситуация, в която AI, вместо да помага, може да понижи качеството на крайния продукт“, коментира Недко Кръстев.
От личен опит знае, че създаването на цялостен курс на обучение е висококреативна задача и изисква време. Нужно е усилие – мислите да се подредят и да се подбере най-добрият начин за представяне на информацията: „Най-ценното при инструкторите е, че изграждат в съзнанието си историята и влагат частица от себе си чрез креативност и разказ. AI не може да направи това (поне не и днес)“.
Кръстев стига до извода, че има задачи, в които хората превъзхождат AI, и че прекомерната употреба на AI може както да подобри, така и да навреди на качеството на работата. Той се обръща към авторите да използват AI по-скоро като редактор и инструмент, който улеснява изразяването на техните идеи:
„Ако си мислим, че изкуственият интелект винаги е по-добър от нас, може да загубим собствената си креативност и да създаваме шаблонни изречения, които „тренираното око“ лесно ще разпознае.“
Готов е с примери в подкрепа. Постовете, генерирани от изкуствен интелект в социални мрежи като LinkedIn, се представят значително по-слабо от тези, които екипът на 365 Careers е изготвил внимателно и с мисъл за хората, до които трябва да достигнат. Именно доброто съдържание позиционира 365 Careers сред българските компании с най-много последователи в LinkedIn – над 60 хил. Друг е въпросът, че „повече последователи не значи повече приходи, защото ако много разчиташ на една социална медия, има голям риск да сменят алгоритъма и да се окажеш надолу.“
Според Кръстев използването на изкуствен интелект за генериране на „авторски“ материали цели да заблуди потребителите и те са способни да разпознаят това: „Потребителите очакват, че когато зад съдържанието стои името на уважаван лектор, то да бъде създадено по автентичен начин“.
Въпросът пред него сега е как да научи партньорите и служителите си да използват AI, за да увеличат продуктивността, без да загубят идентичността си. Без да създават недоверие у потребителите, които очакват споделяне на мнения и опит, вместо безлични и роботизирани материали, които са просто ехо от нещо казано в интернет.
Текстът е от рубриката “Уроците на 2024”, чрез която ви срещаме с популярни български предприемачи, продуценти, спортисти, които поглеждат назад, за да направят своята равносметка на отминалата година и да споделят уроците, които са научили.