Топ 10 на най-касовите коледни филми на всички времена
Коледа е аромат на джинджифил, мед и канела. Коледа е горещият шоколад в голямата чаша, блещукащи светлинки, пухкавият сняг и топлите ръкавички. Коледа е времето, в което цялото семейство се събира заедно. Какво още ни напомня, че е Коледа? Всички онези кино истории, които обичаме.
Макар че Холивуд продължава да дава на публиката коледни филми, не всички от тях влизат в списъка на успешните заглавия в боксофиса или пък са ексклузивно само в стрийминг платформите. Затова например Klaus на Netflix не влиза в този списък, въпреки че трогателната анимация от 2019 г. е гледана от близо 30 млн. домакинства по цял свят в първия месец след премиерата си. Дори “Кошмарът преди Коледа“, “Коледната ваканция” и “Коледната песен на Мъпетите“ не успяват да попаднат в челната десетка. Независимо от това, ето списъка с десетте най-касови коледни филми на всички времена.
На десето място е “Дядо Коледа“. Излязъл по кината през 1994 г., филмът печели 190.5 милиона долара в световен мащаб и 145.5 милиона долара на вътрешния пазар в САЩ. Комедията на Тим Алън дава началото на доходоносен филмов франчайз и телевизионно шоу. Сега филмът е нещо като визитна картичка за Алън
Филмът “Ваканцията“ от 2006 г. е на девето място. Той не е хит на вътрешния пазар в САЩ с едва 63.2 млн. долара приходи, но в световния боксофис привлича 205.8 млн. долара при бюджет от 85 млн. долара. Романтичната комедия, в която Камерън Диас и Кейт Уинслет разменят домовете си се превърна в класика след премиерата си. Режисьор е Нанси Майерс, която е автор и на филмите”„Капан за родители“, “Бащата на булката“ и “Стажантът“.
На осмо място е “Елф”f. Тази комедия от 2003 г. печели 227.3 млн. долара в световен мащаб и 178 млн. долара в американския боксофис. “Елф” е обявен за модерна класика. В една от най-емблематичните си роли Уил Феръл играе Бъди Хобс, ексцентричен човек, отгледан от коледните елфи на Дядо Коледа, който се отправя към Ню Йорк, за да се срещне с биологичния си баща.
Излязъл по екраните през същата година като “Елф“, “Наистина любов“ заема седмо място в челната десетка със световни приходи от 248 милиона долара. Само 59.6 млн. долара от тях са спечелени в местните киносалони в САЩ. Хю Грант, Лиъм Нийсън, Колин Фърт, Лора Лини, Ема Томпсън, Алън Рикман, Кийра Найтли, Андрю Линкълн, Чиуетел Еджиофор, Мартина Маккъчън, Бил Ниги и Роуън Аткинсън, за да назовем само някои от тях, имат ключови роли в тези десет взаимосвързани любовни истории.
Анимационното коледно фентъзи приключение “Полярен експрес“ на режисьора Робърт Земекис се нарежда на шесто място в списъка на най-касовите коледни филми на всички времена. В новаторския филм от 2004 г. се използват актьори, които играят множество персонажи, като се използват ефектите на живо и така наречения motion capture. Действието се развива в навечерието на Коледа и разказва историята на малко момче, което вижда пред прозореца си мистериозен влак, пътуващ за Северния полюс, когато получава покана от кондуктора, изигран от Том Ханкс, Да, филмът е страховит и вече изглежда малко остарял, но боксофисът не лъже и в световен мащаб е събрал 316.8 млн. долара.
“Коледна песен“ е следващ в списъка с печалба в размер на 325.2 млн. долара в световен мащаб, като 137,8 млн. долара от тях са от американската публика. Критиците не го харесват, но след премиерата публиката се стича на тълпи в киносалоните. Излязъл по кината на 3D през 2009 г., “Коледна песен“ е третият филм на Disney, разказващ класическата история за Скрудж от 1983 г.
Джим Кери се появява за втори и последен път в челната десетка благодарение на филма “Гринч”. Коледното фентъзи на режисьора Рон Хауърд, базирано на едноименния герой, излиза на голям екран през 2000 г. и прекарва четири седмици на върха на боксофиса в САЩ, въпреки че критиката го приема зле. Филмът събира 345.8 млн. долара в световен мащаб, от които 260.7 млн. долара в САЩ.
Следващите две места в списъка са заети от популярните филми с участието на Маколи Кълкин. “Сам вкъщи 2: Изгубен в Ню Йорк” от 1992 се смята за истинска класика, а според някои дори по-добър от първата част. По онова време критиката дава отрицателна оценка на филма и той не привлича тълпи на същото ниво като оригинала, но благодарение на различни причини, сред които епизодичната роля на, например, Доналд Тръмп популярността и културното влияние на филма растат. “Сам вкъщи 2: Изгубени в Ню Йорк” събира 358.9 милиона долара в световен мащаб.
Със световни приходи от 476.6 милиона долара, от които 285,7 милиона долара в САЩ, “Сам вкъщи” се нарежда веднага след това – на второ място. Филмът от 1990 г. е истинска класика и става толкова популярен сред публиката, че остава в кината и след коледния сезон и е номер едно в боксофиса в продължение на 12 поредни седмици – от излизането си на 16 ноември 1990 г. до уикенда на 1 февруари 1991 г. Ролята превръща Маколи Кълкин в международна звезда в рамките на само една нощ.
Филмът, който измести “Сам вкъщи“ от челното място е анимацията “Гринч“. С приходи от 526.7 милиона долара в световен мащаб и 271.3 милиона долара в САЩ, анимационната комедия с гласа на Бенедикт Къмбърбач в ролята на емблематичния герой е не само най-касовият коледен филм на всички времена, но и най-касовата филмова адаптация историята.