Бъдещето е в здравеoпазването като единна екосистема
С навлизането в 2025 г. здравеопазването, така както и всички останали сфери на социалния живот, ще бъде все по-свързано и зависимо от забележителния технологичен напредък, на който сме свидетели вече от няколко години, дори десетилетие. Въпреки бума на дигитализацията и иновациите все още изключително много здравни системи по света продължават да са изправени пред значителни предизвикателства.
Приблизително три милиарда души в глобален мащаб страдат от някаква форма на хронични заболявания, онкологични и редки заболявания. Смъртните случаи, свързани със сърдечносъдови, респираторни и онкологични заболявания, продължават да нарастват, особено в по-слабо развитите региони, където средната продължителност на живота остава сравнително ниска. В развитите държави е налице тенденция населението да е все по-застаряващо, като с напредването на възрастта здравословните проблеми на популацията се увеличават и един човек може да страда от няколко различни заболявания. Това допълнително повлиява качеството на живот на засегнатите и на семействата им и оказва влияние в икономически аспект на държавно ниво. Липсата на редовна профилактика, скринингови програми и превенция също играе съществена роля, тъй като често се стига до късно диагностициране на заболявания, които, открити в по-ранен етап, биха имали съвсем друг ход на развитие чрез съвременни терапии и навременно лечение.
Трудните пътеки между първичната и вторичната медицинска помощ водят до т.нар. реактивен подход и услуги, които силно разчитат на спешна и болнична помощ. Това често води до неоптимални лечения, прогресия на заболяването, усложнения и нерядко до преждевременна смърт. Всичко това ни дава ясен сигнал, че здравеопазването има нужда от сериозна трансформация, и за да може тя да се осъществи, е необходимо добро сътрудничество между правителство, местни власти, здравни специалисти, фармацевтични компании и лидери в други индустрии, пациентски организации и технологични компании.
Ето защо като иновативна фармацевтична компания в глобален мащаб и локално с екипа в България си поставяме преди всичко дългосрочни, устойчиви и водещи до осезаема положителна промяна цели, които да осигурят своевременен и ефективен достъп на пациентите до иновативни терапии и медикаменти. Това се случва в постоянен диалог и в партньорство с Министерството на здравеопазването, Здравната комисия към парламента, НЗОК и други ключови институции, медицинските експерти и пациентските организации. Желанието ни е да постигнем положително въздействие върху здравната система, а по този начин и върху икономиката.
Осъзнаването на необходимостта от промяна е крачка към по-доброто бъдеще.
Като погледнем назад, смело можем да кажем, че изминалата година всъщност донесе и много положителни тенденции. Няма как да не спомена динамичното навлизане на изкуствения интелект (AI) в нашето ежедневие. Той се превръща в трансформираща сила за всички сектори, включително здравеопазването. AI предлага неограничени възможности за повишаване на ефективността, прецизността и улесняване изпълнението на различни задачи, като тепърва потенциалът му ще се разгръща все повече и ще спомага за преодоляването на все по-сложни предизвикателства в здравеопазването. Вече е факт, че AI революционизира диагностиката и лечението, като играе съществена роля не само за оптимизиране процесите на работа и съкращаване на времето, но и ще спомогне за справянето с различията в достъпа до здравни услуги и иновативни терапии в страните с ниски и средни доходи. Инвестицията в подходящи AI решения в дългосрочен план ще доведе и до съкращаване на значителни разходи и облекчаване бюджетите на лечебните заведения и цялостната система на здравеопазване.
Стъпвайки на тенденциите, които набраха скорост през 2024 г., накратко бих обобщила няколко от тях, които ще продължат да оформят здравния и фармацевтичния сектор и през настъпващата година:
Персонализирана медицина: ще виждаме все по-личностен и персонализиран подход в лечението на пациентите, съобразени с индивидуалните генетични профили и специфики, особено при хора с онкологични и редки заболявания.
Прецизната диагностика е ключът към достъпа на пациентите до персонализирано здравеопазване. През последните две десетилетия разбирането ни за биологията на рака значително се усъвършенства. Въвеждането на персонализираната медицина се утвърди като подход, който издига здравеопазването на ново по-високо ниво, като използва данните на пациента за намиране на индивидуализирано решение за подходящото за него лечение.
Телемедицина и дигитално (цифрово) здравеопазване: Както вече споменахме, навлизането и интегрирането на AI и машинното обучение (machine learning) подобряват и съкращават времето за обработка на големи бази данни, което от своя страна води до подобряване на диагностиката на пациентите и възможността за дистанционно наблюдение. Ефективността на AI ще допринесе и за по-доброто управление на медицински досиета, проследяване състоянието и повлияването от съответните терапии и лечение на пациентите и ще намали административната дейност на медицинските специалисти.
AI в откриването и разработването на нови лекарства и терапии: Пробивите в откриването на лекарства чрез внедряване на AI ускоряват и намаляват разходите за разработване на нови медикаменти и най-вече съкращават значително времето и процеса, което ще доведе до по-бърз достъп на терапии и лечение за пациентите.
Разработване, развитие и прилагане на иновативни терапии, включително биологични продукти и биоподобни: Все повече ще наблюдаваме растеж в разработването, развитието и прилагането на биологични продукти, биоподобни, както и развитие на генните и клетъчните терапии.
По данни на IQVIA (2018-2021), в рамките на Източна Европа, България има над средния брой налични иновативни терапии, но със значително забавяне във времето.
Българските лекари налагат в медицинската практика съвременни терапевтични подходи за лечение на социално значими заболявания, които осигуряват по-добър терапевтичен отговор, увеличават продължителността на живота и годините живот в добро здраве, както и носят ползи за икономиката на страната. Анализ на HTA ООД показва, че съвременните класове лекарствени терапии са добавили средно 10 г. живот, коригирани с оценка на качеството на живота за 126 000 пациенти, получаващи заплащано от НЗОК лекарствено лечение.
Съвместните усилия на всички партниращи страни в сферата на здравеопазването трябва да са насочени към постигане на устойчиви резултати за по-доброто здраве и качество на живот на обществото. Ето защо акцентираме върху необходимостта от въвеждането на съвременни скринингови програми, целящи да обхванат възможно най-голям процент от населението в определени групи, с което да се идентифицират заболяванията във възможно най-ранен стадий.
Устойчиви практики: В световен план значимостта на здравеопазването като единна екосистема, включваща грижата за хората, обществата и планетата, ще продължи да бъде във фокуса на бизнесите и властите. „АстраЗенека“ следва глобалните цели за устойчиво развитие на ООН, като стратегията на компанията е до 2030 г. да е с нулев въглероден отпечатък. За да помогне това да се случи, в клъстер Балкани, и в частност България, екипът реализира редица инициативи. През 2025 г. автопаркът ни в България ще е напълно електрически, като към момента изпълнението на тази цел е над 80%. Заедно с колегите от клъстер Балкани имаме близо 50 реализирани доброволчески инициативи в рамките на 3 години. За същия период сме посадили над 20 000 дървета.
В обобщение, през 2025 г. усилията в здравния и фармацевтичния сектор в глобален мащаб ще продължат да са насочени към справянето с пандемии, затлъстяването на популациите в развитите страни и неравенството в достъпа до здравеопазване чрез оптимално сътрудничество и общи стратегии. Застаряващото население, нарастващият дял на хроничните заболявания и извънредните климатични условия, които зачестяват все повече, оказват все по-голям стрес върху здравните и икономическите системи на страните. Преодоляването на тези предизвикателства и непрестанното усилие за изграждане на устойчиви здравни системи е бъдещето, което започва от вчера, за да можем да подобрим качеството на живот на възможно повече хора.
Текстът е от рубриката “Икономиката на България през 2025”. По традиция в края на годината, началото на новата, се обръщаме към предприемачи и мениджъри от различни сектори на икономиката, за да споделят пред нашите читатели очакванията си за новата година. Кои са тенденциите, които забелязват? Кои са предизвикателствата, които стоят пред нас, и как можем да ги преодолеем? Това знание може да ни помогне да планираме по-добре новата година и да се справим с трудностите, срещу които ще се изправим в България