Надеждите за китайската икономика крепят цената на петрола
Китайските икономически стимули дават тласък за цените на петрола, като пазарът е на път да приключи седмицата с ръст, въпреки че поскъпващият долар ограничава печалбите на инвеститорите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.11 на сто като към 9 ч. българско време суровината се търгува за 73.18 долара за барел.
- Американският лек петрол също отчита спад от 0.11 на сто като в момента цената на пазара е 69.54 долара за барел.
- Пазарът е обнадежден след прогнозите на Световната банка, която очаква растеж на китайската икономика в края на 2024 г. Прогнозите са тази инерция да се запази и през следващата година.
АКЦЕНТ
Тези очаквания са подкрепени до голяма степен от надеждите, че мерките на китайските власти за стимулиране на икономиката ще дадат положителен резултата.
ДОПИРАТЕЛНА
Китай, който е най-големият вносител на петрол в света, преразгледа оценката си за брутния вътрешен продукт за 2023 г. с 2.7% нагоре, но също така заяви, че промяната няма да окаже голямо влияние върху растежа през тази година. Китайските власти се споразумяха да емитират специални държавни облигации на стойност 3 трилиона юана (411 млрд. долара) през следващата година.
КОНТРА
Печалбите на петролния пазар са ограничени от по-силния долар, който прави покупките за притежателите на други валути по-скъпи. Зелените пари поскъпнаха с около 7% през това тримесечие и останаха приковани на близо двугодишен връх, след като Федералният резерв сигнализира за по-бавно намаляване на лихвените проценти през 2025 г.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Остава предупреждението, че слабото доверие на бизнеса и домакинствата в Китай, заедно с продължаващата криза на имотния пазар в страната, ще продължи да тежи и през следващата година.