Автомобили 2025: Електрификацията – в центъра на трансформацията
2024 г. беше наситена с ключови събития, които оказват влияние върху развитието на автомобилната индустрия, не само през 2025-a, но и през следващите години и следващото десетилетие. Промените са свързани с технологичната революция, засягаща задвижващите системи, както и технологичните решения, свързани с интегрирането на автомобила в трафика и обкръжаващата среда. Съществени промени настъпват също в глобалната структура в областта на производството, веригите за снабдяване и пласмент и реализацията на автомобили.
Електрификацията е в центъра на технологичната трансформация. Наблюдаваме ускорено развитие на концепции и решения, както при mild-хибридите, plug-in хибридите, BEV, но и автомобили с удължен пробег (range extender). Скоростта и степента на налагане на различните системи зависи от зарядната инфраструктура, регулаторната рамка и предлаганите икономически стимули.
На този фон китайската автомобилна индустрия разширява своето присъствие и компетентност. Дъщерните компании и joint ventures дружества на световните (основно германски) автомобилни производители присъстват не само на вътрешния китайски пазар, но и реализират своята продукция интернационално. Местни компании стабилизират своето производство и пласмент, доминират вътрешния пазар и търсят ускорен излаз към нови пазари. Роля за тези процеси играят обхватът на пазара, растящ с увеличената покупателна способност на китайските потребители. Държавната политика, както и достъпът до суровини и материали, необходими за производството на електрифицирани автомобили, стабилните логистични вериги към Европа и САЩ, както и конкурентни условия за производство спомагат този процес на проникване.
Автомобилната индустрия в Западна Европа и САЩ се намират в решителна фаза, както в разработването на своето продуктово портфолио, така и към локализирането на производствени мощности и фокус върху конкретни пазари. Анализите показват, че както ЕС, така и САЩ се нуждаят от преосмисляне на индустриалната си политика, задържането на съществуващи и привличането на нови инвестиции в автомобилния сектор. Разбира се, трендът на налагане на търговски бариери и свободно боравене с митнически тарифи не може да бъде устойчив модел на поведение.
Въпреки че електрификацията е необратим процес, в краткосрочен план в някои региони може да се забави темпът на този преход, преди да се възобнови ускореното нарастване. Ключови фактори, които го подкрепят, са повишаването на технологичната зрелост на електрическите автомобили, разширяването на зарядната инфраструктура и увеличаването на пробега, което ще доведе до по-висока автономност при използването им.
В България увеличаването на автомобилния парк все още се извършва предимно чрез внос на употребявани автомобили. Тази специфика предопределя изоставането на автомобилния парк в страната в технологично отношение, води до съществено оскъпяване на поддръжката, създава несигурност в автомобилния трафик, уврежда обкръжаващата среда и генерира сива икономика. Електрификацията на автомобилния парк у нас продължава да изостава значително спрямо водещи световни пазари, но и в рамките на ЕС. България е на последно място в ЕС по дял на новорегистрирани електрически и електрифицирани автомобили.
Въпреки предизвикателствата автомобилният пазар в България се стабилизира и през 2024 г. ще надвиши рекордното досега ниво от 2008 г. Това се дължи на необходимостта от обновяване на остарелия автомобилен парк, повишената покупателна способност и изгодните финансови условия. Устойчив тренд за пазара е високото ниво (над 65%) на финансирани от лизингови дружества или банки сделки. Предвид предвидимостта на финансовата система, ниските лихвени нива, относително високия финансов рейтинг на България и професионалните услуги потребителите в страната могат да се възползват от едни от най-изгодните условия на финансиране в ЕС.
Трайната тенденция на растеж в сегментите на кросоувърите и автомобилите с повишена проходимост в компактния, средния и висшия клас се запазва. Тези категории практически доминират пазара в страната.
Развитието на политическата и икономическата ситуация в България ще бъде от съществено значение за автомобилния пазар през 2025 г. Факторите, свързани с евентуалното ни приемане в еврозоната през 2026 г., като рейтинг, разходи по финансиране и др., също ще бъдат важни за перспективите на сектора. Липсата на целенасочена държавна политика, насочена към обновяване на автомобилния парк и понижаване на неговия екологичен отпечатък, остава ключов фактор, ограничаващ растежа. Моите очаквания са за умерен едноцифрен ръст на пазара.
Ключови фактори, които ще повлияят на международните пазари през 2025 година, включват развитието на търговските отношения между ЕС и Китай, ЕС и САЩ, както и САЩ и Китай. Наблюдаваме промяна на мисленето в Европейския парламент и европейските институции насочени към забрана на технологии и скоростта на постигане на нива на екологичност, най-съществена от които е CO2 отпечатъкът. Преосмислянето на забраните за регистрация на автомобили с двигатели с вътрешно горене след 2035 година в Европа, както и преоценката на глобите за неизпълнение на CO2 нормите ще имат пряко отношение към растежа на европейския вътрешен пазар в периода 2025-2030 г.
В тази силно динамична и променяща се среда, автомобилните компании трябва да решат редица предизвикателства и да намерят решения, които да осигурят техния краткосрочен и дългосрочен успех. Фокусирането върху отделни технологии, изолирано от контекста на развитието на пазарите, както и локализацията на производството в определени територии, могат да ограничат шансовете за растеж на производителите. Всяка технология на задвижване и комбинация от технологии изисква специфични ресурси за развойна дейност, производствен капацитет, вериги от доставки и сервизни мрежи. От тази гледна точка, концентрирането върху отделни региони и технологии може да доведе до краткосрочни локални успехи, но ограничава дългосрочните възможности. Разбира се, потребителското търсене остава най-важната предпоставка за успех. Краткосрочни икономически стимули, променящи се сигнали от регулаторите, повишаване на данъчната тежест могат да променят временно моделите на поведение, но не предопределят дългосрочния тренд.
Текстът е от рубриката “Икономиката на България през 2025”. По традиция в края на годината, началото на новата, се обръщаме към предприемачи и мениджъри от различни сектори на икономиката, за да споделят пред нашите читатели очакванията си за новата година. Кои са тенденциите, които забелязват? Кои са предизвикателствата, които стоят пред нас, и как можем да ги преодолеем? Това знание може да ни помогне да планираме по-добре новата година и да се справим с трудностите, срещу които ще се изправим в България