Потребността да принадлежиш
По-малко от година откакто женският клуб Girls of Sofia се разраства до Пловдив и Варна, Томислава Томова продължава да свързва участнички от разнообразни професионални сфери в стремеж да преживеят нещо заедно
Когато през лятото на 2022 г. Томислава Томова (28) установява, че всичките ѝ приятели са извън София, тя решава да си направи социален експеримент: качва видео в TikTok, където по това време има около 10 хил. последователи, и споделя, че си търси момичета, с които да излезе на по чаша кафе. За нейна изненада желаещите са толкова много, че трябва да направи четири групови чата, за да ги събере. „Въпреки че го имаше този елемент на „Ние сме непознати“, се намерихме хора с едни и същи интереси – казва Томова. – Още на първата ни среща всички се отпуснаха, шегуваха се, а после виждах как продължават да излизат заедно.“
Завършила магистратурата си по глобални комуникации към Американския университет в Париж, през есента на 2021 г. тя работи онлайн за ООН за намаляване на риска от природни бедствия. Прибира се в България, докато пандемията е в разгара си, и прекарва дълго време сама вкъщи с лимитирани контакти. Тогава за първи път разсъждава по темата какво всъщност прави една млада жена, която наскоро е завършила университет и иска да създава нови приятелства. „Започнах да проучвам какви дамски общности има в България и открих, че повечето са за жени над 35-40-годишна възраст, но няма нещо, което да е за по-млади момичета“, казва Томова.
Така през пролетта на 2023 г. тя взима решението да създаде Girls of Sofia – клуб за момичета, който се финансира от месечни абонаменти. „Концепцията е да създаваш нови приятелства, докато посещаваш вдъхновяващи събития, които те развиват и обогатяват по някакъв начин – образователни или развлекателни“, казва Томова.
Тъй като разполага с ограничени ресурси, тя създава сама уебсайта на клуба си, учейки се от YouTube, а зад камерата на първата ѝ фотосесия стои приятелят ѝ. От самото начало тръгва с идеята, че създаването на съдържание ще играе основна роля за развитието на бизнеса ѝ. Първото събитие, въздушна йога с кучета, е избрано целенасочено заради потенциала си да бъде атрактивно видео за социалните мрежи. Томова го публикува през май 2023 г. в профила на клуба в Instagram, @girlsofsofia, който днес има над 15 хиляди последователи. До десет минути всички места се заемат. Подкрепа оказват и момичетата, които Томова събира през онлайн групите година по-рано. „В момента, в който обявих, че клубът приема кандидатури, с които подбирам хората според общите им интереси, 15 души кандидатстваха“, казва тя.
Първите месеци качва по над четири публикации всеки ден и се старае да има силно присъствие в социалните мрежи. Този подход ѝ позволява да развива каналите на Girls of Sofia органично и да обръща специално внимание на обратната връзка, която получава. „60% от момичетата, които са част от клуба, го намират през Instagram в търсене на нови преживявания – казва Томова. – Останалите идват от TikTok.“
В началото тя организира по едно събитие на седмица, като се сблъсква със скептицизъм при търсенето на малки бизнеси, като ресторанти или музеи, с които да си колаборира. Липса на интерес от страна на участниците обаче няма. Днес в клуба членуват над 400 души, а общият брой на организираните събития надскача 460. Темите, които събират общността, са разнообразни – от уроци по личностно развитие, брандинг и мода, през работа с психолози и разговори с предприемачи, до различни видове спортни, културни и кулинарни събития. Освен това основателката държи и на благотворителните инициативи.
„Старая се всяко събитие да е на много високо ниво, за да може всеки да дойде тук, да остави ежедневието и негативните мисли настрана и за два часа да се потопи в една вълшебна, подкрепяща атмосфера“, казва тя.
Моментите на споделяне между хората според Томова се пораждат и от нуждата да се преодолее изолацията. Работата ѝ за клуба показва, че поколението Z, макар свързано чрез телефоните си, всъщност е много самотно. „Повечето момичета казват, че работят онлайн и искат нови приятелства, особено след пандемията – казва тя. – А има и такива, които имат богат социален живот, но имат нужда от запознанства.“ По тази причина Томова въвежда програмата „Приятел на месеца“, която свързва непознати и ги мотивира да излязат извън зоната си на комфорт. „Много момичета ми казват, че програмата им е помогнала да се отпуснат и да не са толкова притеснителни, дори в случаи на диагностицирана тревожност“, казва тя.
Пролетта на 2024 г. маркира важен момент в развитието на Girls of Sofia – от месец март клубът има своите издания в Пловдив и Варна, а екипът на обществото пораства до петима души. Томова забелязва голямо търсене и на онлайн събития от българки по цял свят, заради което тепърва започва работа по онлайн академия, която да дигитализира сегашната ѝ дейност.
Междувременно я радва фактът, че докато клубът набира популярност на местно ниво, се осигурява видимост на малки бизнеси. „Също както на нас са ни подали ръка в началото, когато никой не ни знаеше, така и ние в момента даваме платформа на тези, които тепърва стартират“, казва Томова. „Например каним инфлуенсъри на събитията си в малки кафенета, помагаме им да увеличат броя на последователите си и виждам, че моделът работи.“
Опитът на Томова показва, че социалните медии са средство за съвременните хора да откриват споделени преживявания, а от инициативи като нейната има все повече нужда. „Знаех, че ако не отворя клуба в други градове, някой друг ще го направи вместо мен“, казва тя.
Текстът е от рубриката “Уроците на 2024”, чрез която ви срещаме с популярни български предприемачи, бизнесмени, продуценти, спортисти, които поглеждат назад, за да направят своята равносметка на отминалата година и да споделят уроците, които са научили.