Петролът завършва втора поредна година със спад
Надежди за китайската икономика подкрепиха цената на петрола, но пазарът завършва втора поредна година със спад.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” отчетоха ръст от 0.88% и към 9:40 ч. българско време суровината се търгува за 74.64 долара за барел.
- Американският лек петрол се повиши с близо 1%, покачвайки се с 66 цента като цената в момента е 71.65 долара за барел.
- Цените на петрола се повишиха, след като данни за производствената активност в Китай подкрепиха надеждите, че икономическият растеж в най-големия вносител на петрол в света ще се възстанови през следващата година. Производствената активност в Китай се е увеличила за трети пореден месец през декември, което подсказва, че новите стимули на властите работят. Китайските власти се съгласиха да емитират рекордните 3 трилиона юана (411 млрд. долара) специални държавни облигации през 2025 г., за да съживят икономическия растеж.
- Въпреки това темпът на възстановяване остава по-бавен от очакванията на предприятията.
АКЦЕНТ
В краткосрочен план цените биха могли да намерят подкрепа от намаляването на запасите от суров петрол в САЩ, които се очаква да са спаднали с около 3 млн. барела през миналата седмица. Както сортът “Брент”, така и американският лек петрол бяха подкрепени от по-голямо от очакваното намаление на запасите от суров петрол в САЩ през седмицата, приключила на 20 декември, тъй като рафинериите увеличиха дейността си, а празничният сезон повиши търсенето на горива.
КОНТРА
Въпреки че петролният пазар приключва седмицата с ръст, това е втората поредна година на спад в цените заради продължаващите опасения за търсенето в държавите, които са най-големи потребители на петрол в света – САЩ и Китай. По-слабите перспективи за търсенето в Китай принудиха Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Международната агенция по енергетика (МАЕ) да намалят очакванията си за търсенето на петрол през 2025 г.
По-рано този месец ОПЕК+ отложи за пореден път плановете си да започне да увеличава добивите, като прекратяванията на съкращенията се очаква да започне през април. МАЕ обаче очаква световното предлагане на петрол да надхвърли търсенето през 2025 г., дори ако съкращенията на ОПЕК+ останат в сила, тъй като нарастващото производство от САЩ и други външни производители изпреварва вялото търсене.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
През следващата година инвеститорите ще се съсредоточат върху курса на Федералния резерв на САЩ, след като по-рано този месец централната банка прогнозира само две намаления на лихвите през следващата година заради упорито високата инфлация. Освен това се очакват и последствията от политиката на новия президент Доналд Тръмп, който обеща по-високи мита за внос на стоки от други държави – ход, който според наблюдателите ще окаже допълнителен натиск върху цените.
По-ниските лихвени проценти по принцип стимулират заемането на средства и подхранят растежа, което от своя страна се очаква да засили търсенето на петрол. Променящите се очаквания около лихвените проценти в САЩ и разширяващите се лихвени диференциали между САЩ и останалите икономики повишиха курса на долара и натежаха върху другите валути.