Китайската народна банка предприема реформа в опит да съживи икономиката
Китайската народна банка е напът да заприлича на Федералния резерв на САЩ, ЕЦБ и Централната банка на Япония. Реформата според представители на банката е наложителна, но все още има предизвикателства пред осъществяването й.
През 2025 г. се очакват намаления на лихвите, посочват служители на китайската централна банка пред Financial Times. Централната банка на Китай планира да намали лихвените проценти през тази година. В коментар за изданието от банката посочват, че е вероятно да намалят лихвените проценти от сегашното ниво с 1.5% “в подходящ момент“.
ПРОМЯНА НА ФОКУСА
Понастоящем Китайската народна банка има множество различни лихвени проценти и дава неофициални насоки на банките за това с колко трябва да разширяват кредитните си портфейли. Макар че в продължение на десетилетия тези насоки бяха най-важният инструмент за управление на икономиката, тъй като заемите се насочваха към бързоразвиващи се сектори като производството, технологиите и недвижимите имоти, служителите на банката смятат, че вече е време за реформа.
Една от причините – търсенето на кредити в страната се срина поради продължителното забавяне на пазара на недвижими имоти. Китайската централна банка също така се опасява, че целите за растеж на кредитите водят до безразборно кредитиране без отчитане на риска, което в дългосрочен план е разточително. В края на миналата година от банката уточниха, че ще изместят фокуса от различните лихвени проценти към седемдневният лихвен процент, който да стане основен инструмент. Смяната на фокуса от растежа на кредитите би могъл да обуздае настоящата политика, която доведе до големи дългове и смущения в световни отрасли като стоманодобива, например.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Големият проблем пред банката е възможният отпор от страна на властите в Китай, които все още искат да насочат парите към високотехнологичните и производствените сектори, което е по-лесно при старата система на кредитна експанзия. Дори и да се опита да направи структурна промяна в политиката, Китайската народна банка е подложена и на натиск да възстанови растежа на китайската икономика. Китайските власти се опитват да съживят икономическия растеж на страната, която се бори с намалена производствена активност, слабо потребление и криза в имотния сектор.
През 2024 г., като част от най-агресивния пакет от стимули след пандемията от COVID-19, централната банка намали седемдневния лихвен процент два пъти, а петгодишния лихвен процент, който влияе върху цените на ипотечните кредити, – три пъти. В първите дни на 2025 г. стана ясно, че Китай рязко ще увеличи финансирането от свръхдълги съкровищни облигации, за да стимулира потреблението и да насърчи бизнес инвестициите.
Тези стъпки бяха предприети в контекста на обещанието на президента Си Дзинпин да постигне икономически растеж от 5%, въпреки проблемите в сектора на недвижимите имоти в Китай и търговското напрежение със САЩ.
Ако Китайската народна банка успее да извърши реформата, за международните инвеститори това ще означава, че китайската парична политика ще започне да прилича на система, с която те вече са свикнали в САЩ, Европа и Япония. За първи път от две десетилетия насам централната банка купи държавни облигации на открития пазар, за да инжектира пари във финансовата система през 2024 г., по същия начин, по който провежда политиката си Фед. Върлеки това според анализатори на банката все още й липсват някои основни съставки. Например график на рутинни, публично оповестени заседания за вземане на политически решения. Без такива насоки пазарните участници може да се окажат в ситуация да гадаят какво ще се случи по-нататък.