Геният на биошоколада
За Красимир Бенямин и Benjamissimo 2024-тa е година на трансформации и важни решения, които да изстрелят компанията за веган биошоколад до нови върхове
Шоколад с вкус на тиквеник. Това е един от най-продаваните вкусове от къщичката на Benjamissimo на коледния базар пред НДК. Интересът към веган биошоколадите на компанията, която Красимир Бенямин основава заедно с брат си Мартин преди 10 години, е толкова голям, че дневните продажби само от този павилион се равняват на общите им продажби на шоколади в цялата страна за един ден. Решението на Красимир Бенямин компанията да се включи в коледния базар тази година се оказва правилно. Също толкова правилна се оказва и друга голяма стъпка, която Benjamissimo предприема през 2024 г. – да се ребрандира и да оптимизира работните процеси в съкровищницата си.
„Най-сетне опаковката и видът на шоколада отговарят на неговите качества“, казва Красимир Бенямин, докато ме развежда из своята шоколадова фабрика на бул. „Искърско шосе“. Гордо показва целия производствен процес и машината за опаковане, която купуват тази година заедно с брат си. Роботизираните ръце грижливо прибират ароматните шоколади в картонени пликове, които по-късно ще отидат по рафтовете на магазините в цялата страна или пък в къщичката на Benjamissimo на коледния базар – наредени грижливо като шарени писма за Дядо Коледа. „Ние сме втората в света компания, която притежава тази машина. Другата е на Хаваите. Това е голяма наша гордост – не трябваше само да намерим средствата, но да интегрираме тази машина в цялото производство. Положихме големи усилия.“
Тази година Benjamissimo инвестира близо 1 млн. лева в ребрандиране и оптимизиране на производствените процеси. 50% от финансирането е набавено чрез европейска програма, с помощта на която са купени общо три нови машини, но останалата част компанията инвестира самостоятелно. Заради сериозната инвестиция компанията не очаква ръст в края на годината, но Красимир Бенямин се надява, че продажбите на шоколад ще успеят да изкарат Benjamissimo на нула. Догодина обаче Бенямин очаква бум, защото шоколадите вече са с по-луксозен облик. Освен опаковката, променена е и формата на самите шоколадови блокчета, които вече не са подредени в правилни редички, а приличат на футуристичен пирамиден парк. Нестандартният избор приляга идеално на философията на Benjamissimo да пуска на пазара шоколади с невероятни вкусове и цветове.
Въпреки промените компанията продължава да гради върху основите, положени преди 10 години – да създава веган биошоколад, който е полезен за здравето и не вреди на околната среда. Тъкмо тази философия помага на Benjamissimo да остане над повърхността, когато светът на какаото е наводнен от проблеми през тази година.
Основните причини се дължат на неустойчивото и евтино производство и на климатичните промени. Фермите, които се занимават с масово производство на какао, не поддържат плантациите си, разчитат на евтин труд и монокултури, които са оптимизирани така, че да дават максимално много продукция с минимални загуби и усилия. Затова, когато тази година болести убиват голяма част от насажденията в Кот д’Ивоар и Гана, които заедно осигуряват общо около 60% от световното производство, на пазара се отваря огромна дупка. Според данни на Международната организация по какаото глобалният недостиг за сезон 2023-2024 възлиза на близо 440 хил. метрични тона. Този дефицит значително се отразява на пазара, като тази година е налице невиждан в човешката история скок в цената на какаото. Климатичните промени също се отразяват на производството. Явлението „Ел Ниньо“ например, което преди се е случвало на всеки 11 години, сега се наблюдава все по-често. Това означава абнормални суши, следвани от наводнения. И двете са проблем за какаото. Заради подобни температурни аномалии реколтата в региона на Перу е спаднала между 60 и 70% тази година. Дефицитът означава по-висока цена.
Benjamissimo няма този проблем. Първо, защото работи само с био сертифицирани ферми, които са ангажирани с устойчиво производство и предлагат не масово какао, а редки премиум сортове, отгледани с много голямо внимание, и второ, защото Красимир Бенямин изважда късмет, когато през октомври миналата година сключва договори за покупка на огромно количество какао, което да стигне на компанията до края на първото тримесечие на 2025 г. Това му позволява едновременно да не повишава драстично цената на своите шоколади и да остане конкурентен на пазара през тази тежка за шоколадовата индустрия година.
Нещо повече – стремежът на Benjamissimo към устойчивост се оказва ключов в момент, в който Европейската комисия е на прага на въвеждането на своята Директива срещу обезлесяването – документ, който засяга различни суровини, сред които и какаото. Мерките на Брюксел са насочени най-вече срещу големите компании, които произвеждат евтин шоколад с евтино и масово какао, защото този тип производство често води до обезлесяване, ниски доходи за фермерите и нарушава биоразнообразието – проблеми, с които шоколатиери като Красимир Бенямин се борят.
А знанието и опита Бенямин натрупва с четене и много експерименти. Един такъв експеримент тази година му носи сребърен медал от шоколадовите оскари – International Chocolate Awards. Геният на биошоколада Бенямин изпраща тестова партида за конкурса, след като инвестира в покупката на специална каменна мелница и решава да я изпробва, произвеждайки шоколад с уиски.
Смелото решение се оказва печелившо и журито остава впечатлено от шоколада, който комбинира биосертифицирани съставки и уникален процес на производство. Този успех не само демонстрира иновациите в портфолиото на Benjamissimo, но и затвърждава репутацията на компанията като лидер в сегмента на премиум шоколадите. В момента тази тестова партида наднича от коледната къщичка на Benjamissimo пред НДК, като догодина Красимир Бенямин планира да я пусне и на пазара. А най-големият урок? Че нито един от тези успехи нямаше да е възможен, ако Бенямин беше сам. „Потвърди ми се това колко е важен екипът, ако човек иска да стигне наистина далеч.“
Текстът е от рубриката “Уроците на 2024”, чрез която ви срещаме с популярни български предприемачи, бизнесмени, продуценти, спортисти, които поглеждат назад, за да направят своята равносметка на отминалата година и да споделят уроците, които са научили.