Суровините ще се сблъскат с предизвикателства през 2025 г., но златото ще продължи да поскъпва
Цените на суровините се очаква да спаднат през 2025 г. поради забавения глобален икономически растеж и възстановяващия се щатски долар, но цените на златото и газа са напът да се повишат тази година, според експерти от индустрията, цитирани от CNBC.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Суровините имаха смесена година през 2024 г., докато инвеститорите се насочиха към златото като защита срещу инфлацията, суровини като желязната руда отбелязаха спад, тъй като най-големият потребител на метали в света, Китай, се сблъска с вял икономически растеж. Ситуацията тази година вероятно ще бъде подобна.
- „Суровините като цяло ще бъдат под натиск през 2025 г.“, заяви Сабрин Чоудхури, ръководител на анализите за суровини в изследователската фирма BMI, добавяйки, че силният щатски долар ще ограничи търсенето на суровини, оценени в долари.
- Пазарните участници ще следят отблизо допълнителните стимули в Китай с надеждата, че те могат да стимулират възстановяване на търсенето на суровини във втората по големина икономика в света.
ЦЕНИТЕ НА ПЕТРОЛА ЩЕ СЕ ПОНИЖАТ
Цените на суровия петрол миналата година бяха под натиск заради слабото търсене от Китай и излишъка на предлагане, а пазарните наблюдатели очакват цените да останат под натиск и през 2025 г.
През ноември Международната енергийна агенция (IEA) представи песимистична прогноза за пазара на петрол за 2025 г., предвиждайки глобалното търсене на петрол да нарасне с под един милион барела дневно. Това е значително по-малко в сравнение с увеличението от два милиона барела дневно през 2023 г.
Commonwealth Bank of Australia прогнозира, че цените на петрола Брент ще спаднат до 70 долара за барел тази година, като се очаква увеличеното предлагане на петрол от страни извън ОПЕК+ да надхвърли ръста на глобалното потребление.
Според декемврийска прогноза на BMI, първата половина на 2025 г. вероятно ще бъде белязана от излишък на предлагане, тъй като значително ново производство от САЩ, Канада, Гаяна и Бразилия ще влезе в експлоатация. Ако ОПЕК+ реализира плановете си за премахване на доброволните съкращения, това ще увеличи натиска върху цените.
BMI отбеляза, че перспективите за търсенето през 2025 г. остават неясни. „Глобалното търсене на петрол и газ остава несигурно, със стабилен икономически растеж и нарастващо търсене на горива, компенсирани от ефектите на търговските войни, инфлацията и намаляващото търсене в развитите пазари.“
Глобалният еталон за суров петрол Брент се търгуваше за 76.34 долара за барел в началото на януари – приблизително на същото ниво като година по-рано.
ГАЗОВИТЕ ЦЕНИ ЩЕ СЕ ПОВИШАТ
Глобалните цени на природния газ се покачват от средата на декември 2024 г., движени от студеното време и геополитическите фактори, посочват анализатори на Citi.
Скорошното прекратяване на руските газови доставки към няколко европейски държави от страна на Украйна на 1 януари внесе по-голяма несигурност на световните газови пазари. Докато прекъсването продължава, цените на газа вероятно ще останат високи.
По-студеното време в останалата част на зимата в САЩ и Азия също може да поддържа цените високи, смятат от Citi.
BMI прогнозира, че цените на газа ще се повишат с около 40% през 2025 г., достигайки 3.4 долара на милион британски термични единици (MMbtu), в сравнение със средно 2.4 долара за 2024 г., движени от нарастващото търсене на втечнен природен газ (LNG) и по-високи нетни тръбопроводни доставки.
Цените на природния газ на Henry Hub в САЩ, използвани като база от BMI, в момента се търгуват за 2.95 долара на MMbtu.
„LNG ще продължи да стимулира ново потребление, подкрепено от нарастващия капацитет за износ и силното търсене в Европа и Азия,“ отбелязаха анализатори от BMI.
ЗЛАТОТО ОСТАВА АТРАКТИВНО
Цените на златото достигнаха серия от исторически върхове миналата година, а тази тенденция може да продължи и през 2025 г.
„Инвеститорите са оптимистични за златото и среброто през 2025 г., защото са песимистични относно геополитиката и държавния дълг,“ заяви Адриан Аш, директор на изследванията в BullionVault, подчертавайки ролята на златото като защита срещу рискове.
Анализатори на JPMorgan също очакват повишение в цените на златото, особено ако политиките на САЩ станат „по-дестабилизиращи“ чрез увеличени тарифи, ескалация на търговските напрежения и по-високи рискове за икономическия растеж.
Златото отбеляза най-доброто си годишно представяне за последното десетилетие през 2024 г. Цените на благородния метал се покачиха с около 26%, според данни на FactSet, подкрепени от покупки на централни банки и индивидуални инвеститори.
BullionVault и JPMorgan очакват цените на златото да достигнат 3000 долара за унция през 2025 г.
СРЕБРО И ПЛАТИНА СЪЩО НАПРЕДВАТ
„По-бедният братовчед“ на златото, среброто, също може да отбележи ръст в цените, особено предвид устойчивото търсене на соларна енергия (среброто се използва при производството на соларни панели) и ограниченото предлагане.
„И среброто, и платината имат силни фундаментални фактори на дефицит, а ние смятаме, че корективната търговия по-късно през 2025 г., може да бъде доста мощна,“ отбелязват анализатори на JPMorgan.
Среброто се използва основно в индустриални приложения и често се включва в производството на автомобили, соларни панели, бижута и електроника. То също е необходимо за изграждането на продукти с изкуствен интелект и има военни приложения, каза главният инвестиционен директор на Swiss Asia Capital, Юрг Киенер.
Потенциалът за ръст на цените на среброто ще зависи от глобалното индустриално търсене, което ще бъде повлияно от тарифите на Тръмп, пише групата за търговия с благородни метали MKS Pamp в своя отчет за прогнозите.
МЕДТА СРЕЩА ПРИТЕСНЕНИЯ ЗА ТЪРСЕНЕТО
Цените на медта, която е ключова за производството на електрически превозни средства и енергийни мрежи, могат да претърпят спад след като достигнаха рекордни нива тази година заради глобалната енергийна трансформация.
„Потенциалното забавяне на енергийната трансформация поради политическите промени на Тръмп може да охлади до известна степен „зеления оптимизъм“, който подкрепи цените през 2024 г.,” пише BMI в своето обобщение.
Цените на медта достигнаха рекордни нива през май 2024 г., главно поради свиването на пазара, но след това започнаха да се понижават за остатъка от годината и ще продължат да спадат, каза Джон Грос, президент на консултантската фирма за метали John Gross and Company, пред CNBC.
Според ветерана на металния пазар, смес от висока инфлация, повишени лихвени проценти и по-силен долар ще оказват натиск върху всички пазари на метали.
ПРОГНОЗА ЗА ЦЕНИТЕ НА ЖЕЛЯЗНАТА РУДА
Цените на желязната руда също могат да спаднат поради излишък на предлагане, предизвикан от китайските политики и геополитическата ситуация.
„Очакваните американски тарифи върху Китай, променящата се същност на китайските стимули ще накарат пазара да премине в излишък,“ заявиха от Goldman Sachs, които очакват спад на цените до 95 долара за тон през 2025 г.
Това ще се случи въпреки факта, че Китай вероятно ще импортира рекордно количество желязна руда тази година. Цените на желязната руда паднаха с над 24%, според данни от FactSet.
ЦЕНИТЕ НА КАКАОТО И КАФЕТО
Цените на какаото и кафето се открояват сред кошницата с меки стоки, след като достигнаха рекордни нива през 2024 г., подтикнати от неблагоприятни климатични условия и стеснено предлагане в ключови производствени региони. Но търсенето вероятно ще се свие през 2025 г.
„Тъй като тези стоки се търгуват на нива значително над разходите за производство, очакваме производството да се разшири, а търсенето да намалее през следващата година,“ заявиха изследователи от Rabobank.